אובדן כושר עבודה

אובדן כושר עבודה זו הגדרה משפטית לכל מצב שבו נפגע כושר העבודה של אדם ברמה של 75% ומעלה. אובדן כושר עבודה יכול להיות אחד משלושת המצבים הבאים: 

 • אובדן כושר עבודה באופן מלא שמונע מהחולה לעבוד בכל עבודה שהיא.
 • אובדן כושר עבודה שמונע מהחולה עבודה בעיסוק שמתאים לו מבחינת השכלה, הכשרה וניסיון וגרם לכן לירידה משמעותית בהכנסותיו של הנפגע.
 • אובדן כושר עבודה שמונע מהחולה עבודה בעיסוק שבו עסק קודם מחלתו. (במקצועות מסויימים בלבד).

מתוקף חוק בריאות ממלכתי כל האזרחים במדינת ישראל מכוסים ביטוחית כנגד אובדן של כושר עבודה ע"י המוסד לביטוח לאומי. הביטוח מתבטא בקצבאות של נכות כללית, נפגעי עבודה ונפגעי תאונות באופן הבא:

 • נכות כללית: קצבת נכות כללית ניתנת לאדם שיכולת השתכרותו נפגעה בשל מחלה או תאונה. הקצבה תוענק בשלושת המקרים הבאים:
 1. כושר העבודה שנפגע הוא בגובה 50% לפחות
 2. אובדן כושר העבודה הוא ברמה מלאה והכנסת הנפגע הצטמצמה ברמה של לפחות 60%
 3. אובדן כושר העבודה הוא זמני והכנסת הנפגע הצטמצמה ברמה של 45% לפחות
 • קצבת נפגעי עבודה: עובדים אשר נפגעו בעבודה כתוצאה מתאונת עבודה או כתוצאה ממחלת מקצוע
 • נפגעי תאונות: מבוטחי המוסד לביטוח לאומי שנפגעו בתאונת דרכים או בתאונה בביתם וכתוצאה מתאונה זו הם אינם יכולים לעבוד. תאונות אלו מזכות את הנפגע בדמי פגיעה למשך שלושה חודשים מקסימום מיום התאונה ואחריהם ניתן להגיש תביעה לקצבת נכות כללית במידה והנפגע לא נרפא לאחר תקופה זו.

למימוש זכותכם עקב אובדן כושר עבודה אנא פנו לפסגה מימוש זכויות

אובדן כושר עבודה מזכה את החולה בקצבת אובדן כושר עבודה מהמוסד לביטוח לאומי עד שיקרה אחד מהמקרים הבאים (הראשון מביניהם):

 1. החולה יחלים ממחלתו ויחזור לעבודה
 2. החולה יילך לעולמו
 3. החולה יגיע לגיל הפנסיה ויהיה זכאי לקצבת זקנה מטעם המוסד לביטוח לאומי שתחליף את הקצבה בגין אובדן כושר עבודה. במקרים מסויימים ניתן לקבל שתי קצבאות ביחד וכדאי שתפנו בעניין לפסגה מימוש זכויות.

דרגת האובדן של כושר עבודה נקבעת במוסד לביטוח לאומי על ידי פקיד תביעות בהתאם לאחוזי הנכות הרפואית שנקבעו לחולה ולאחר התייעצות עם פקיד שיקום. אובדן כושר עבודה נגרם לעיתים בשל בעיות רפואיות מסוימות שונות, כמו למשל:

 1. מחלות לב – חולי לב סובלים לעיתים מקוצר נשימה או מכאבים בחזה. תסמינים אלו מקשים על חולי הלב בביצוע פעולות פיזיות או ביצוע של פעולות שמצריכות עמידה בתנאי לחץ שונים. אנשים הסובלים ממחלת לב מדווחים פעמים רבות על קוצר נשימה ותעוקת חזה. חולי לב לרוב יתקשו בביצוע עבודות פיזיות או עבודות הדורשות תפקוד תחת לחץ. אובדן כושר עבודה של חולי לב יתבסס לכן על בדיקת מאמץ (ארגומטריה) שתקבע את המאמץ הפיזי המקסימלי שאותו יכול לבצע חולה הלב.
 2. פגיעות אורתופדיות – אובדן כושר עבודה ייבדק בהתאם לאיבר האורטופדי שנפגע
 • פגיעה בגב תחתון / בגפיים תחתונות – פגיעה זו יכולה לגרום לקשיים בעמידה, בהליכה ובישיבה למשך זמן ממושך וכן לקשיים בהרמת משאות. כדי לקבל קצבה עבור אובדן כושר עבודה יש להוכיח שהעיסוק של החולה מצריך ממנו עמידה, הליכה, ישיבה או הרמת משאות.
 • פגיעה בעמוד שדרה צווארי / בגפיים עליונות – פגיעה זו תתבטא לרוב בקושי להרים משאות כבדים ותזכה בקצבה עבור אובדן כושר עבודה עובדים במקצועות פיזיים רלונטיים כגון סבלים, מובילים ועוד.
 • פגיעות בידיים – פגיעה זו תיבדק בהתאם ליד הדומיננטית של האדם ובהתאם למקצועו. למשל פקידה שנפגעה ביד ימין דומיננטית תקבל קצבה עבור אובדן כושר עבודה כי מקצועה דורש עבודה מאומצת ביד שנפגעה.
 • פגיעות בברכיים – פגיעה זו תתבטא בקשיים לטפס על סולמות וללכת לאורך זמן. כדי לקבל קצבה עבור אובדן כושר עבודה החולה צריך להוכיח שמקצועו מצריך פעולות אלו, למשל : צבעים, שיפוצניקים ועוד.
 1. אירועים מוחיים (CVA) – חולים לאחר אירוע מוחי יקבלו קצבה בעבור אובדן כושר עבודה בהתאם לנזק שגרם האירוע המוחי:
 • פגיעה בגפיים העליונות – אובדן כושר עבודה יוכר רק לאחר שתוכח החלשות של הידיים, שינוי בכתב ידו של החולה או אם נפגעה זריזותו כתוצאה מהאירוע המוחי
 • פגיעה בגפיים תחתונות – אובדן כושר עבודה יוכר רק לאחר שיוכח שהאירוע המוחי גרם לבעיות בשיווי המשקל, בעמידה ובהליכה או אם הוא גרם למעידות.
 • פגיעה שכלית – אובדן כושר עבודה יוכר רק במידה והאירוע המוחי גרם לקשיים בריכוז, לירידה ביכולת הזכרון לטווח קצר או ארוך או אם יש חוסר מודעות של החולה ביחס למצבו הרפואי חוסר רצון מצידו להכיר במציאות החדשה.
 1. בעיות נפשיות – אובדן כושר עבודה יוכר בהתאם לבעיה הנפשית כי לא כל הבעיות הנפשיות משפיעות על כושר עבודה.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.