אחוזי נכות

אחוזי נכות הם כימות מספרי של הפגיעה הרפואית שנגרמה לאדם והם נקבעים ע"י הועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי. אחוזי הנכות הם פועל יוצא של בדיקה רפואית שנערכה לנפגע בועדה הרפואית לאחר שהגיש תביעה כלשהי בעניין פגיעתו למוסד לביטוח לאומי. אחוזי הנכות שנקבעו מתייחסים למחלות או לליקויים שמהם סובל הנפגע לפי "ספר המבחנים" של המוסד לביטוח לאומי. ספר זה מקיף את כל מערכות הגוף ולכל מחלה או ליקוי פיזי נקבע אחוז נכות משלו.

קביעת אחוזי הנכות ע"י המוסד לביטוח לאומי נעשית בהתאם למחלות של הנפגע ובהתאם למקצועו:

 • מחלות הנפגע – במקרה של מספר מחלות או ליקויים פיזיים תקבע הועדה הרפואית (או מספר ועדות רפואיות שכל אחת דנה בליקוי אחר) אחוזי נכות נפרדים לכל מחלה ואחוז הנכות הסופי יעשה לפי שיקלול של אחוזי הנכות הנפרדים.
 • מקצוע הנפגע – אחוזי הנכות ייקבעו באופן שונה אם הנפגע הוא עקרת בית או אם הוא או היא עובדים מחוץ לבית כעובדים שכירים או עצמאיים. עקרת בית תתבקש להוכיח במסגרת תביעתה אחוזי נכות של 50% לפחות ואילו משתכרים (נשים וגברים עצמאיים ושכירים) יידרשו להוכיח רק 40% נכות.

בנוסף לכך, אחוזי הנכות שנקבעו יכולים להשתנות לא רק לפי מידת הפגיעה ובהתאם למקצוע של הנפגע (שהוצגו לעיל) אלא גם לפי גיל הנפגע ובהתאם לחישוב של פגיעה עתידית בשכר הנפגע עקב הפגיעה. למעשה אחוזי הנכות שנקבעים במוסד לביטוח לאומי משתנים מאדם לאדם גם אם פגיעתם דומה, למשל : עובד הייטק שנפגע בגבו יקבל אחוזי נכות גבוהים יותר ממוסכניק שנפגע באופן דומה כי הפגיעה העתידית בשכרו של ההיטקיסט גבוהה יותר.

לפי תקנות המוסד לביטוח לאומי אחוזי הנכות המזכים בקצבה הם אחד מהארבעה : 60%, 65%, 74% ו - 100% והסכום שישולם במסגרת קצבה כלשהי ייגזר מאחוזי נכות אלו תוך הבחנה בין נכות רפואית לנכות כללית. במידה שאחד מאלו גבוה יותר מהשני תיקבע הקצבה ע"י  הנמוך מבין השניים.

חשוב לזכור שקביעת אחוזי נכות משתנים לפי סוג התביעה שהוגשה למוסד לביטוח לאומי:

 • נכות מעבודה – אחוזי הנכות נקבעים באופן רפואי בלבד וזו התביעה היחידה שבה הקצבה ניתנת אך ורק על פי אחוזי הנכות שנקבעו:
 1. 0%-8%  אחוזי נכות אינם מזכים את הנפגע בפיצוי כלשהו.
 2. 9%-19% אחוזי נכות מזכים את הנפגע בפיצוי חד פעמי (מענק )
 3. 20%  ומעלה של אחוזי נכות מזכים את הנפגע בקצבה קבועה כל חודש.
 • נכות כללית – חלק מהליקויים נחשבים כ"אחוזים מנופים" אם הם לא פוגעים בכושר העבודה של הנפגע. בתביעה של נכות כללית אחוזי הנכות הרפואית שנקבעו לא קובעים את גובה הקצבה או את הזכאות לה אלא מצריכים גם בדיקה של אובדן כושר עבודה. למעשה רק השקלול של אחוזי נכות רפואית ואחוזי אובדן כושר עבודה יקבע נכות תפקודית שלפיה תחושב הזכאות לקצבת נכות כללית וגובה הקצבה. השקלול יעשה באופן הבא :
 1. אחוזי נכות רפואית ללא אובדן של לפחות מחצית מכושר העבודה אינו מזכה בקצבה
 2. אחוזי נכות רפואית עם אובדן של 60-74% מכושר העבודה מזכה בקצבה חלקית
 3. אחוזי נכות רפואית בשילוב 75% לפחות של אובדן כושר עבודה מזכה בקצבה מלאה
 • קצבת שירותים מיוחדים – גם בתביעה זו ישנם "אחוזים מנופים" כלומר ליקויים שלא נלקחים בחשבון כי הם אינם פוגעים בתפקוד היומיומי של הנפגע. גם כאן, אחוזי הנכות הרפואית שנקבעים אינם קובעים את הזכאות לקיצבה או את גובהה ויש לשקללם עם רמת העזרה שלה נזקק הנפגע. השקלול הסופי יקבע נכות תפקודית שלפיה תחושב זכאות הנפגע לתביעה וגובה הקצבה אותה יקבל. השקלול יעשה באופן הבא :
 1. 50% זכאות לנפגע שתלוי בזולתו במידה רבה
 2. 150% זכאות למי שתלוי בזולתו בביצוע כל פעולות היומיום
 3. 175% זכאות לנפגע שתלוי בזולתו לחלוטין.

לייעוץ בנושא אנא פנו לפסגה מימוש זכויות

בנוסף, המוסד לביטוח לאומי משמש גם כמאבחן המחלה וגם כמשקם הנכות (ע"י תשלום הקצבאות השונות) כך שיש חשד של ניגוד אינטרסים כי המוסד לביטוח לאומי מעוניין לשלם כמה שפחות. יתרה מזאת, הרופאים שמחליטים על אחוזי הנכות בועדות הרפואיות של המוסד לביטוח הלאומי הם עובדי המוסד שמקבלים ממנו את משכורתם ויש להם אינטרס לפעול לטובת הארגון (המוסד לביטוח לאומי) ולא הטובת לקוחותיו (הנפגעים). רופאים אלו מבינים במנגנון הארגוני של המוסד לביטוח לאומי אך לא תמיד הידע הרפואי שלהם רלוונטי למחלות שמוצגות בפניהם ולכן תביעות רבות נדחות או שהן מתקבלות עם חוות דעת שגויה. לייעוץ בנושא מומלץ לפנות לפסגה מימוש זכויות

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.