אטרופיה

אטרופיה היא מחלה מפרקית ניוונית שגורמת לדלדול של רקמות הגוף מבחינת הנפח והמאסה בדרגות חומרה שונות עד כדי שחיקת הסחוס של המפרקים. המחלה נגרמת כאשר הגמישות של מעטפת השרירים נפגעת ובעקבות פגיעה זו נפגעת גמישות השריר ונוצרים אזורים נוקשים שמונעים אספקה תקינה של דם לאזור הפגוע, כאבים ומוגבלות בתנועה.

המחלה נפוצה במיוחד בקרב אנשים מבוגרים (גילאי 65 ומעלה או נשים בגיל 50 ומעלה) . המחלה נגרמת בעקבות חוסר פעילות גופנית, תת-תזונה, פגיעה כלשהי באספקת הדם, פגיעה עצבית, בעיות הורמונליות שונות ותהליכים ניוונים שונים בגוף. נהוג לחלק את האטרופיה למספר סוגים:

 • אטרופיה שרירית – פגיעה ברקמות השריר, במסה ובכוח של השרירים בעקבות חוסר שימוש בהם, למשל: אצל אנשים שמרותקים למיטתם או בעקבות קיבוע של איבר כלשהו.
 • אטרופיה מוחית – דלדול של רקמות במוח עקב התנוונות של תאים בשל חוסר חמצון, לחץ כלשהו או סיבה גנטית. אטרופיה מוחית נפוצה בעיקר בקרב קשישים.
 • אטרופיה הורמונלית – נהוג לחלק אטרופיה הורמונלית ל-3 קבוצות משנה:
 1. אטרופיה של בלוטת יותרת הכליה בעיקר עקב שימוש בסטרואידים לאורך זמן
 2. אטרופיה של החזה, של הנרתיק או של השחלות עקב מחסור בהורמון אסטרוגן (נשים בלבד)
 3. אטרופיה של האשכים עקב שימוש לאורך זמן בהורמוני מין לצרכי פריון (גברים בלבד)

מהם הגורמים למחלת האטרופיה?

מחלת האטרופיה נגרמת ממגוון של גורמים פתוגניים והיא נפוצה יותר בקרב נשים (בעיקר בגילאי 50 ומעלה) ובין גורמי הסיכון למחלה ניתן לאתר את הגורמים הבאים:  תורשה, משקל עודף, מחלות פרקים וחבלות שונות.

מהם תסמיני המחלה?

מחלת האטרופיה כוללת תסמינים שונים לפי גורמי המחלה ולפי מיקומה (שריר, מוח או הורמונים). עם זאת, ברוב מקרי האטרופיה מתלוננים החולים על כאבי פרקים שמתגברים בעמידה ובהליכה. כמו כן , החולים מתלוננים בדרך כלל על נוקשות שרירים, נפיחות, אובדן של טווח התנועה וחום. במצב של אטרופיה מתקדמת תיתכן גם פגיעה בפיקת הברך, בעיקר בסחוס

כיצד מאבחנים את המחלה?

אבחון המחלה נעשה ע"י צילום רנטגן שמאתר את הניוון ואת השלב הניווני. לאחר הצילום יותאם הטיפול לחומרת המחלה ולסיבתה. למשל: טיפולים טבעיים שונים, טיפול תרופתי, ניתוחים שונים וטיפולים שמרניים למיניהם:

 • טיפולים טבעיים –
 1. פיזיותרפיה – הפיזיותרפיה מסייעת להגדלת הטווח של התנועה ומגמישה את השרירים שנפגעו. תרגילי הפיזיותרפיה השונים ישמרו על חוזקם של השרירים, ילמדו טכניקות לשליטה בגפיים, לשיפור היציבה והקואורדינציה ויסייעו לחולה לפזר את העומסים על מפרקיו באופן מאוזן. כמו כן, לעיתים הפיזיותרפיה תטפל בתסמין העיקרי של המחלה – הכאב ע"י חימום המקום.
 2. עסוי רקמות עמוק – העסוי נועד לשכך כאבים, לזרז את החלמת השרירים ותומך בשיקום של תפקודי התנועה
 • טיפול תרופתי- טיפול זה נועד בעיקר להקלת כאבים ע"י תרופות נוגדות דלקת ותוספי מזון שונים. לעיתים יינתנו זריקות למפרקים שיוסיפו להם שמן וירככו את פעולתם.
 • טיפול שמרני- הורדת עומסים שונים על המפרקים ע"י שימוש בעזרים שונים כמו מקל, הליכון, בולם זעזועים וכו'. במסגרת טיפול זה מומלץ לחולה לחזק את השרירים ע"י המנעות מהליכה או מעמידה לאורך זמן והוא יעיל בעיקר במקרים של אטרופיה התחלתית וראשונית.
 • ניתוח- ישנם מספר ניתוחים שיכולים להקל על המחלה ובעיקר על תסמינה הראשי – הכאב:
 1. ארתרוסקופיה– שטיפה והרחקה של חלקי סחוס חופשיים ע"י החדרת כבל אופטי למפרק וזיהוי הבעיה.
 2. ניתוח תיקוני – פיזור העומסים באופן מאוזן ושווה בין כל החלקים של המפרק ומניעת שחיקה עתידית.
 3. החלפת מפרק – ניתוח זה מיועד למצבים בהם המפרק נהרס והרס זה גרם לבעיות תפקודיות יומיומיות של החולה ולפגיעה באיכות חייו.

בכל מקרה של אטורפיה אנא פנו לפסגה מימוש זכויות כדי לנצל את הזכויות שמגיעות לכם על פי חוק מגופים רשמיים שונים למשל:

 • אטרופיה שגורמת לקשיי פרנסה ו/או ניידות מזכה את החולים בה בקצבאות שונות מטעם המוסד לביטוח לאומי: קצבת נכות כללית במידה ומוכח אובדן של כושר עבודה או בקצבת ניידות אם מוכחת מוגבלות כלשהי בניידות.
 • אטרופיה שנקבעו לגביה אחוזי נכות יכולה לזכות את החולים בה בפטור ממס כללי או ספציפי (רכישת מוצרים כמו רכב למשל) או בהטבות מס שונות במידה והם עומדים בקריטריונים לכך.
 • אטרופיה שיש לה כיסוי ביטוחי פרטי מזכה את החולים בה בפיצוי כספי בהתאם לפוליסה ו/או בקבלת טיפול רפואי שאינו מכוסה ע"י סל הבריאות ו/או בקבלת טיפול תרופתי שאינו מכוסה ע"י סל התרופות.
 • אטרופיה שנקבעו לגביה אחוזי נכות מסוימיים מאפשרת קבלת תו נכה במידה והחולים הם נכים ברמה של 60% או יותר או שהם מתניידים בעזרת כסא גלגלים.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.