אירוע מוחי

אירוע מוחי הוא אירוע פתאומי שגורר בעקבותיו תקופה ארוכה של אשפוז ושיקום. בישראל מתרחשים מדי שנה כ-15,000 מקרים של אירוע מוחי וזו סיבת הנכות העיקרית בקרב האוכלוסייה הבוגרת בישראל. אירועים מוחיים נגרמים בדרך כלל בעקבות מחלות רקע שונות כגון : עישון, סכרת, לחץ דם גבוה ועוד

מה זה אירוע מוחי?

אירוע מוחי הוא הפסקה באספקה של הדם למוח שגורם לאיבוד יכולות תפקודיות שונות בהתאם לאיזור המוחי שנפגע. ניתן להבחין בין 2 סוגים של אירוע מוחי:

  1. אירוע מוחי אסכמי – אירוע מוחי שנגרם בשל קריש דם שחוסם את אספקת הדם לאזורים מסויימים במוח. קריש זה נוצר במוח כתוצאה מטרשת עורקים או במקום אחר בגוף והגיע למוח באמצעות  הדם(תסחיף)
  2. ארוע מוח המורגי – אירוע מוחי שנגרם עקב דליפת דם מאחד מכלי הדם שבמוח וידוע בשמו : מפרצת מוחית .

דרגת הנכות של נפגעי אירוע מוחי שנקבעים ע"י המוסד לביטוח לאומי משתנה לכן לפי האזורים המוחיים שנפגעו ולפי היכולות התפקודיות שאבדו או נחלשו עקב האירוע המוחי, למשל : קשיים בהליכה ובדיבור, הפרעות ראייה, שיתוק או חולשה של שרירי הגפיים והפנים ועוד. המוסד לביטוח לאומי הקדיש לפגיעה מוחית סעיף שלם , סעיף 29, והוא מפרט את אחוזי הנכות השונים בהתאם לפגיעות עצביות שונות במוח. עם זאת, סעיף זה מתייחס לנפגעי עבודה בלבד (מחלות מקצוע ותאונות עבודה) ואינו כולל נפגעי אירוע מוחי במקרים אחרים. הפעלת סעיף זה אינה פשוטה ומצריכה פנייה לפסגה מימוש זכויות כי יש הבדל בין תאונת עבודה לבין מחלת מקצוע :

  • תאונת עבודה – אירוע רפואי פתאומי בזמן העבודה או בעקבות אירוע חריג בעבודה שהתרחש באותו יום או יום קודם לכן
  • מחלת מקצוע – אירוע רפואי מתמשך שגרם לאירוע מוחי עקב סביבת העבודה ותהליכי העבודה במקום העבודה.

מהן זכויות הרפואיות לנפגעי אירוע מוחי?

נפגעי אירוע מוחי זכאים להטבות והקלות כלכליות ורפואיות ממגוון מוסדות בהתאם למצבם ובכפוף לפגיעה בבריאותם (הנפשית, השכלית והפיזית ) ובהכנסתם בעקבות האירוע המוחי.

המוסד לביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי מכיר בכל נכות שנגרמה עקב אירוע מוחי וכדי לקבל זכויות, קצבאות והטבות שונות הנפגע צריך לעבור אבחון בועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי שתקבע את מידת נכותו ואת משכה (זמנית או קבועה). ניתן לערער בכתב בלבד על קביעתה של הועדה הרפואית באמצעות פנייה לועדת ערר של המוסד לביטוח לאומי והחלטתה של ועדת הערר היא סופית וניתן לערער עליה רק דרך פנייה לבית דין לעבודה במקרה של תאונת עבודה בלבד. הקצבאות המגיעות לנפגעי אירוע מוחי הן שונות וכוללות למשל את הזכויות הבאות :

  • קצבת נכות כללית – קצבה חודשית בהתאם לנכות שנקבעה ע"י הועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי.
  • קצבת ניידות – נפגעי אירוע מוחי שנפגעו ברגליהם עקב האירוע המוחי ושנותרו משותקים או מרותקים לכיסא גלגלים זכאים לקצבת ניידות. קצבה זו מזכה את הנפגע במגוון של הטבות כולל קצבה חודשית, השתתפות במימון עבור קניית רכב מתאים, הקלה במיסי רכב שונים, הטבות ברכישת אביזרי ניידות שונים ועוד.
  • קצבת סיעוד – זכאות למטפל סיעודי עבור נפגעי אירוע מוחי שנותרו עם הגבלות תפקודיות רבות שמצריכות מהם קבלת עזרה תמידית. הזכאות ניתנת רק לנפגעי אירוע מוחי שפעילותם היומיומית נפגעה ברמה של 50% לפחות.

התאמה בדיור

במקרים בו נפגעי האירוע המוחי מתגוררים בדיור הציבורי הם זכאים למענק עבור שיפוץ פנימי וחיצוני במידה והאירוע המוחי גרם להם לפגיעה או למוגבלות כלשהי בתנועה וביכולת התפקוד המוטורית עד כדי הזדקקות למכשירי תמך בניידות (הליכונים, כסאות גלגלים וכו') . שיפוץ זה כולל שיפור תנאי הגישה והדיור, הרחבת או הוספת פתחים בבית, הוספת שבילי גישה והתאמת הבית למצב הרפואי החדש.

מס הכנסה

נפגעי אירוע מוחי חמור זכאים לפטור מתשלום עבור מס הכנסה וגובהו של הפטור ייקבע ע"פ אחוזי הנכות הרפואית שהוחלטו ע"י הועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי. עם זאת, לפי תקנות מס הכנסה פטור זה יינתן רק לנפגעי אירוע מוחי שנגרמה להם נכות ברמה של 90% ומעלה.

* לסיכום

אירוע מוחי גורם לפגיעות גופניות שונות בהתאם לאיזורי המוח שנפגעו ופגיעה תפקודיות בעקבות כך. אנשים שעברו  אירוע מוחי זכאים לכן למגוון של הטבות רפואיות וכלכליות שונות ממגוון של גופים כמו המוסד לביטוח הלאומי וגופים אחרים במטרה להקל על בריאותם (הנפשית, הפיזית והשכלית) ולהביא לשיקומם ולהחלמתם כך שיחזרו במהרה לתפקוד מלא ויעיל. עם זאת, הפנייה לגופים השונים אינה קלה לאנשים בריאים וקשה שבעתיים לאנשים חולים. אם אתם או אחד מחבריכם/בני משפחתכם עבר אירוע מוחי – פנו לפסגה מימוש זכויות כדי לקבל הדרכה וייעוץ מקצועיים שיעזרו לכם לקבל את המגיע לנפגעי אירוע מוחי על פי חוק.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.