אי ספיקת לב

אי ספיקת לב היא מחלה שבה הלב אינו מזרים די דם לרקמות הגוף עקב חוסר תפקוד של שריר הלב בשל מחלות לבביות שונות : מחלות בעורקי הלב, מחלות בשריר הלב, בעיות במסתמים של הלב או מומים מולדים. המחלה היא כרונית ופרוגרסיבית (מחמירה עם הזמן) ובמהלכה צפוי החולה לתנודותיות, כלומר לתקופות יציבות מבחינת המחלה ולתקופות שבהם יתבטאו תסמיני המחלה באופן חמור. ברחבי העולם סובלים מאי ספיקת לב יותר מ-20 מיליון אנשים ובארצות המערב, כולל ישראל, סובלים מאי ספיקת לב 2% מהאוכלוסייה. בישראל הכוונה היא לכ-150 אלף איש שחולים במחלה ו-12 אלף איש חולים במחלה מדי שנה. המחלה פוגעת בתפקוד התקין של החולה כי אי אספקת דם לרקמות הגוף גורמת לגודש בריאות ובכבד, לבצקות ברגליים, לקוצר נשימה עקב הגודש בריאות, לחולשה ועוד. אי ספיקת לב יכולה לבוא לידי בטוי במקרים של מאמץ פיזי כלשהו (אי ספיקת לב קלה) או במנוחה (אי ספיקת לב חמורה).

מה הגורמים לאי ספיקת לב?

כאמור אי ספיקת לב נגרמת מ-4 גורמים עיקריים:

 1. מחלה כלשהי של העורקים הכליליים – מחלת לב כתוצאה מטרשת עורקים שמביאה לירידה באספקת הדם לשריר הלב ולירידה ישירה או עקיפה ביכולתו של שריר זה. ירידה עקיפה ביכולתו של שריר הלב נגרמת כי אספקת הדם הפחותה גורמת להתקף לב (אוטם של שריר הלב) ולאחריו רקמת השריר שנפגעה מוחלפת ברקמה צלקתית שאינה גמישה כמו השריר.
 2. מחלה כלשהי של שריר הלב – מחלות שונות שפוגעות בשריר הלב ע"י הרחבת חללי הלב או עבוי השריר. מחלות אלו יכולות להיות מולדות או נרכשות עקב דלקת כלשהי בשריר הלב, יתר לחץ דם, הפרעות ממושכות בקצב הלב שמשפיעות על מהירות הדופק, תרופות (בעיקר כימותרפיות), שתייה מופרזת של אלכוהול ועוד.
 3. מחלה כלשהי במסתמי הלב – היצרות מסתם או דליפה ממנו.
 4. מומים מולדים בשריר הלב, במסתמים או בעורקים הכליליים.

מה התסמינים של אי ספיקת לב?

התסמינים של אי ספיקת לב יהיו דומים גם אם הסיבות לכך יהיו שונות. הסובלים מאי ספיקת לב יתקשו לבצע מאמץ גופני ויחושו עייפות ו/או חולשה לאחר כל פעולה גופנית, גם אם היא קלה. כמו כן, אי ספיקת לב גורמת להצטברות של נוזלים באיברי גוף שונים:

 • גודש בריאות שגורם לקוצר נשימה
 • הצטברות של נוזלים בבטן ובאגן שגורמים לתחושה של כובד, לחוסר תאבון, לבחילות ולהקאות
 • הצטברות של נוזלים בגפיים גורמת לבצקות, בעיקר ברגליים.

נהוג לדרג אי ספיקת לב לפי הפגיעה התפקודית שהיא גורמת:

שלב 1 - שריר הלב נפגע אך החולה אינו מוגבל תפקודית ואינו חש בתסמינים כלשהם.

שלב 2 - תסמינים של אי ספקת לב מופיעים לאחר מאמצים גופניים בינוניים שנחשבים ליומיומיים.

שלב 3 - תסמינים של אי ספיקת לב מופיעים לאחר מאמצים גופניים קלים.

שלב 4 - תסמינים של אי ספיקת לב מופיעים לאחר מאמצים גופניים מינימליים (הליכה בבית למשל) ו/או במנוחה.

איך מאבחנים אי ספיקת לב?

אבחון של אי־ספיקת לב מתבסס על 3 מרכיבים:

 1. תלונות החולה
 2. הרקע הרפואי של החולה – קיומה של מחלת לב כלשהי במסתמי הלב, בשריר הלב או בעורקים הכליליים וכן יתר לחץ דם או מחלות רקע כגון סכרת, השמנה ועוד
 3. ממצאים גופניים שונים – בצקות בבטן וברגליים, חרחורים בעת נשימה, רגליים קרות עקב אי אספקת דם ועוד.

כמו כן מאבחנים אי ספיקת לב באמצעות בדיקת אקו-לב שבה מתקבלת תמונת הלב באופן דינמי ע"י גלי קול שבודקים את איכות התכווצתו של שרירי הלב ואת תפקודו.

 האם יש סיבוכים כלשהם לאי־ספיקת לב?

אי ספיקת לב גורמת לסיבוכים שונים ובראשם בצקת בריאות ובעקבותיה אי ספיקה נשימתית שיכולה לגרום למוות. כמו כן, חולי אי ספיקת לב נוטים לפתח הפרעות שונות בקצב הלב וגם הן יכולות להיות פטאליות. בנוסף, אי ספיקת לב מחייבת אשפוזים רפואים רבים ולכן פוגעת באיכות החיים של החולים. בכל מקרה של אשפוז ייתכן החזר כספי ויש לפנות לפסגה מימוש זכויות כדי לקבלו.

מה הטיפול באי ספיקת לב?

אי ספיקת לב מטופל באופנים הבאים:

 • הקפדה על מעקב רפואי כולל בדיקות אקו לב ובדיקות דם באופן שגרתי כדי
 • הקפדה על אורח חיים בריא כולל הפסקה של עישון, דיאטה נטול מלח, הורדה במשקל, המנעות מלחץ וקיום פעילות גופנית
 • טיפול תרופתי בתרופות שמחזקות את שריר הלב ותרופות שגורמות להשתנה מרובה ולניקוז הנוזלים שהצטברו. התרופות המשתנות משנות את האיזון של המלחים בדם ולכן יש להקפיד על מעקב רפואי שצוין לעיל. לעיתים חולי אי ספיקת לב יטופלו בתרופות כנד קשיי נשימה או בחמצן.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.