אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס היא מחלה בתחום רפואת הנשים שבה תאים של רירית הרחם (אנדומטריום) נמצאים מחוץ למקומם המקובל, למשל באיברי רבייה אחרים, באגן הירכיים, בשלפוחית השתן, בפי הטבעת, במעיים ולעיתים אף בסרעפת, בריאות ובמוח. באופן טבעי תאי רירית הרחם נמצאים ברחם וכל חודש במהלך הוסת החודשית הם נפלטים דרך הנרתיק מחוץ לגוף. תאי רירית הרחם שאינם נמצאים ברחם אינם מופרשים מהגוף אלא נותרים כלואים במקומם וגורמים לכאבים עזים, לנפיחות ולדלקות באזור שבו הם נמצאים. תאי רירית הרחם שאינם במקומם הטבעי מאופיינים לרוב בעמידות גבוהה, בתהליכי דלקת ובהתמיינות לא תקינה של תאים.

רוב המאובחנות במחלת האנדיומטריוזיס הן נשים בגילאים 25 עד 40 והמחלה התגלתה אצל כ-5-10% מהנשים בגיל הפריון בארצות הברית וכמעט ולא קיימת אצל נשים שעברו את גיל הבלות. עד כה לא נמצא הגורם למחלת האנדומטריוזיס או אמצעי ריפוי כלשהו אך מחלת האנדומטריוזיס דורשת מעקב רפואי כדי למנוע סיבוכים שונים כגון ציסטות, חסימות מעיים ועוד.

מהם תסמיני מחלת האנדומטריוזיס?

 • כאבי גב לפני ובמהלך מחזור הוסת החודשי.
 • דימום וסתי מוגבר.
 • כאבים חזקים באגן הירכיים או בבטן
 • כאבי מחזור חזקים כולל בחילות הקאות ועלפון.
 • כאבים בזמן משגל.
 • הפרעות שונות במערכת העיכול : עצירות, שלשולים וכאבים.
 • דימום רקטלי בזמן הוסת.
 • כאבים בעת מתן שתן או מתן שתן תכוף, בעיקר בזמן הוסת.
 • עקרות – כשליש מהנשים שחולות באנדומטריוזיס סובלות מאי פריון.

מה הגורם למחלת האנדומטריוזיס?

כאמור, עד כה לא התגלתה הסיבה למחלת האנדומטריוזיס אך יש שלוש תיאוריות עיקריות בתחום זה:

 1. מחלת האנדומטריוזיס נגרמת עקב יציאה של תאים מרירית הרחם בזמן מחזור הוסת החודשי דרך החצוצרות לאגן הירכיים במקום דרך הנרתיק. תאים אלו מועברים דרך מחזור הדם או מחזור הלימפה ומסבירה את מחלת האנדומטריוזיס בקרב נשים בעלות רחם דו-קרני ו/או נשים שקיבלו וסת בגיל צעיר יחסית. עם זאת, תיאוריה זו אינה מצליחה להסביר נדידה של תאי רירית הרחם לאזורים מרוחקים כמו המעיים, פי הטבעת, הריאות והמוח.
 2. מחלת האנדומטריוזיס נגרמת עקב קיומו של כשל כלשהו בתחום החיסוני שמונע מתאי רירית הרחם להשתקע במקום אחר מאשר רירית הרחם ולכן הם לא נחשבים לגוף זר כלשהו.
 3. מחלת האנדימטריוזיס נגרמת עקב שינוי מבני שמתרחש בתנאים הורמונליים מסוימיים שבהם תאי גזע שונים הופכים לתאים של רירית הרחם. תיאוריה זו מסבירה את העובדה שישנם גברים שמאובחנים כחולים במחלת האנדומטריוזיס למרות שבאופן טבעי כלל אין בגופם תאים של רירית רחם כי אין להם רחם.
 4. תורשה – מחלת האנדומטריוזיס שכיחה פי 7 בקרב נשים שאחת מבנות משפחתן חולה אף היא במחלה.

כאמור, שלוש התיאוריות הללו לוקות בחסר ויתכן שמקור מחלת האנדומטריוזיס הוא בתאוריה שטרם התגלתה עד כה או בשילוב בין שלוש התיאוריות שהוצגו לעיל.

איך מאבחנים את מחלת האנדומטריוזיס?

אבחנה של מחלת האנדומטריוזיס מתאפשרת דרך לפרוסקופיה שבו נראים תאי רירית הרחם במקומם האבנורמלי ונקבעת חומרת המחלה. הטיפול במחלת האנדומטריוזיס נעשית באמצעים הבאים:

 • מתן תרופות הורמונליות שונות לצורך דכוי הביוץ ובכך נמנעת נדידה של תאי רירית הרחם בזמן הוסת כי ללא ביוץ אין וסת. התרופות ההורמונליות כוללות התקן תוך רחמי, גלולות נגד הריון ועוד כי ברוב הנשים שחולות באנדומטריוזיס יש עודף של הורמוני מין נשיים כגון אסטרוגן ופרוגסטרון.
 • הריון – במהלך ההריון אין ביוץ ואין וסת ולכן אין אפשרות לתאי רירית הרחם לנדוד למקומות אחרים בגוף. עם זאת, מחלת האנדומטריוזיס גורם לעיתים לאי פריון והריון עם אנדומטריוזיס הוא לא תמיד אפשרי. מנגד, הריונות מרובים מורידים את הסיכון לחלות במחלת האנדומטריוזיס.
 • טיפול ניתוחי להסרת תאי רירית הרחם שנדדו למקומות אבנורמליים באמצעות זרם חשמלי או לייזר.
 • טיפול תרופתי כנגד הכאבים השונים של מחלת האנדומטריוזיס : כאבים כרוניים באגן, כאבים בזמן הביוץ, כאבים לפני ובזמן מחזור הוסת החודשי, כאבים בזמן משגל, כאבי גב והפרעות שונות במערכת העיכול והשתן שבאות לידי בטוי בכאבי בטן ובכאבים בעת מתן שתן.
 • טיפולים אלטרנטיביים ומשלימים כגון טיפולים תזונתיים, רפואה סינית ועוד.

אם חלית באנדומטריוזיס ונעדרת מעבודתך עקב אשפוזים, ניתוחים או טיפולים יתכן ומגיע לך החזר כספי והשתתפות במימון. אנא פני לפסגה מימון זכויות כדי לברר את זכויותיך כחולת אנדומטריוזיס.

מחלת האנדומטריוזיס אינה נחשבת למחלה קשה אך היא פוגעת רבות באיכות החיים של החולות בה והן מתמודדות עם כאבים יומיומיים לאורך זמן עד כדי פגיעה ביכולת העבודה וההשתכרות וכן ביכולת התפקודית הבסיסית והשגרתית. אם חלית במחלת האנדומטריוזיס ונפגע כושר עבודתך פני לפסגה מימוש זכויות לצורך הכרה באובדן כושר עבודה.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.