אנמיה

מחלת האנמיה נקראת מיעוט דם בעברית והיא שם של מספר מחלות שבכולם יש מיעוט של המוגלובין בדם או מחסור בתאי הדם האדומים שנושאים את ההמוגלובין. ההמוגלובין הוא החלבון שמכיל את הברזל ולכן מחסור בו מביא לאספקת דם חסרה של חמצן לרקמות הגוף השונות. המוגלובין נמוך הוא בטוי של מספר מחלות שגורמות לאנמיה כמו תת-תזונה, מחלת כליות כלשהי, מחלות שונות במח העצם או הרעלות שונות.

אנמיה נוצרת משתי סיבות עיקריות:

 1. אנמיה כתוצאה מתקלה כלשהי בייצור ההמוגלובין שיוצר מיעוט של המוגלובין או המוגלובין לקוי.
 2. אנמיה כתוצאה מאובדן של דם או עקב תקלה כלשהי בכדוריות הדם האדומות- אנמיה המוליטית.

בסיבה הראשונה למחלת האנמיה הבעיה היא בייצור של ההמוגלובין או של כדוריות הדם האדומות ובעיה זו יכולה להיווצר עקב הסיבות הבאות:

 • תקלה כלשהי בייצור של ההמוגלובין עקב תזונה חסרת ברזל.
 • תקלה כלשהי שמייצרת כדוריות דם קטנה מהרגיל – אנמיה מיקרוציטית.
 • תקלה כלשהי בייצור של ההמוגלובין עקב מחלה זיהומית כרונית כלשהי שגורמת לירידה בזמינות של הברזל.
 • תקלה כלשהי בייצור ההמוגלובין עקבמחלה תורשתית כלשהי שיוצרת אנמיה חרמשית או תלסמיה.
 • תקלה כלשהי בייצור של הממברנות בכדוריות הדם האדומות, למשל : אנמיה ספרוציטית
 • תקלה כלשהי בייצור של כדוריות הדם האדומות עקב מחסור בחומצה פולית או ויטמין B12אנמיה מגלובלסטית
 • תקלה כלשהי בכליות שגורמות לייצור מועט משי של ההורמון אריתרופויאטין באופן חסר ושל כדוריות דם אדומות במח העצם.
 • תקלה כלשהי במח העצם שמשפיעה על ייצור כדוריות דם אדומות ולבנות – אנמיה אפלסטית או היפופלסטית.

בסיבה השנייה למחלת האנמיה הבעיה היא תקלה כלשהי בכדוריות הדם האדומות , למשל:

 • הרס כדוריות הדם האדומות בשל מחלה אוטואימונית כלשהי
 • הרס כדוריות הדם האדומות לאחר נטילת תרופות
 • הרס כדוריות הדם האדומות עקב דימום לידתי או וסתי מוגבר
 • תקלות של היצרות בכלי הדם שמונעות מעבר של דם בהם
 • הרס של כדוריות הדם האדומות בשל ערוי דם לא נכון.
 • מחלות שונות שפוגעות בכדוריות הם האדומות, למשל: אלרגיה לפול או חוסר באנזים כלשהו. מחלות שונות שכוללות דימום פנימי כגון סרטן המעי הגס.

קבוצות סיכון לאנמיה

ילדים ותינוקות הם קבוצות הסיכון העיקרית למחלת האנמיה ובישראל ממליצים לתת להם תוספי ברזל. קבוצות סיכון נוספת הם קשישים וחולים במחלות שונות באופן כרוני. כמו כן, חולי מעיים אינם סופגים ברזל באופן מיטבי ולכן הם מועדים לחלות באנמיה. בנוסף, נשים בגיל הפריון בכלל ובהריון בפרט נוטות לחלות באנמיה בשל דימום וסתי מוגבר או בשל עליה בנפחו של הדם במהלך ההריון. גם אנשים שאינם אוכלים בשר נוטים לאנמיה (טבעונים וצמחונים) במידה והם לא מחליפים חלבון מהחי בחלבון מהצומח.

סוגים נפוצים של אנמיה

תלסמיה – אנמיה שנובעת ממחלה תורשתית בכדוריות הדם האדומות. חולים בתלסמיה מטופלים לרוב ע"י עירוי דם או במקרי קיצון בהשתלה של מח עצם חדש. מחלה זו מצריכה טיפול רב ואשפוזים ממושכים ולכן מוכרת לצורך קבלת אחוזי נכות מהמוסד לביטוח לאומי. אם חליתם בתלסמיה אנא פנו לפסגה מימוש זכויות לצורך פנייה יעילה למוסד לביטוח לאומי שתבטיח את מלוא זכויתיכם.

אנמיה אפלסטית (Aplastic Anemia) – אנמיה שנובעת ממח עצם שאינו מייצר תאי דם באופן מספק : אדומים ולבנים. מחלה זו נגרמת לעיתים בשל הפרעה כלשהי במערכת החיסונית של הגוף, למשל בעקבות חשיפה לחומרים רדיואקטיביים שונים, הרעלה או נטילת תרופות .

אנמיה חרמשית  - אנמיה שנובעת ממחלה תורשתית שגורמת לתקלה בייצור ההמוגלובין כך שהוא נוצר בצורת חרמש ומכאן שם המחלה. התאים החרמשיים אינם מתפקדים כמו תאים רגילים ולכן יש פגיעה באספקת הדם ובאנמיה. אנמיה חרמשית מאופיינת בכאבי בטן, בבעיות בכליות ובפרקים, במחלות לב, בדלקת ריאות ובשיתוק.

אנמיה ממארת – אנמיה שנובעת ממחלה במערכת החיסון שפוגעת בדופן הקיבה וגורמת למחלות קרדיווסקולריות שונות, למומים מולדים, לבעיות נוירולוגיות ופסיכיאטריות, לניוון של רירית הקיבה, לבעיות במערכת העיכול ועוד. למרות שמה, אנמיה זו אינה סרטנית והיא ניתנת לטיפול. עם זאת, הטיפול במחלה הוא ארוך-טווח והחולים באנמיה ממארת לעיתים זוכים לאחוזי נכות מטעם המוסד לביטוח לאומי. אנא פנו לפסגה מימוש זכויות כדי לוודא את זכויותיכם כחולי אנמיה ממארת.

אבחון של אנמיה

חולי אנמיה סובלים בדרך כלל מעור חיוור, חולשה, עייפות, נשירת שיער, סחרחורות, כאבי ראש, עצבנות, קשיים בריכוז, חוסר תיאבון ו/או בחילות. אבחון של אנמיה נעשה ע"י בדיקות דם, בעיקר רמת ההמוגלובין והברזל ובדיקת כמות וגודל כדוריות הדם האדומות. כמו כן, נעשה שימוש בבדיקה של משטח דם או של מח עצם, תלוי בחומרת האנמיה.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.