ביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי על עשרות סניפיו ברחבי הארץ הוקם ב-1 אפריל 1954 והוא פועל מתוקף חוק הביטוח הלאומי שעבר בכנסת בנובמבר 1953. המוסד לביטוח לאומי בא ליישם את המדיניות החברתית של ממשלות ישראל, פועל למען אוכלוסיות מוחלשות ומעניק בטחון כלכלי לזכאים (יחידים או משפחות במצוקה זמנית או קבועה) כדי להבטיח להם בסיס כלכלי  לקיום  ע"י הענקת קצבאות (תשלומי העברה) או באמצעות שירותי שיקום.

  • קצבאות – המוסד לביטוח לאומי מעניק קצבאות שונות לזכאים בהתאם לזכאותם, למשל : קצבת זקנה, קצבת שארים, קצבת נפגעי עבודה, קצבת ילדים, קצבת נכות כללית, קצבת סיעוד, קצבת הבטחת הכנסה, ועוד.
  • שירותי שיקום – המוסד לביטוח לאומי מעניק לנכים, לאלמנות ולנפגעי פעולות איבה שירותי שיקום והכשרה מקצועית וכן מעניק לקשישים שירותי ייעוץ שונים.

קצבאות המוסד לביטוח לאומי מתחלקות ל-2 סוגים:

  • קצבאות ארוכות מועד – קצבאות עבור מבוטחים שאין להם יכולת להתפרנס מפאת גיל, פטירת המפרנס או נכות
  • קצבאות מחליפות שכר – קצבאות עבור מבוטחים שאינם יכולים זמנית לעבוד עקב מחלה, אבטלה, לידה ועוד

קצת היסטוריה

לאחר קום מדינת ישראל הוקמה ועדה לצורך עריכת תכנית לביטחון סוציאלי. בראש הועדה עמד יצחק קנב, שהיה אז יו"ר קופת חולים והאחראי על המחקר הסוציאלי. הועדה בראשותו הגישה את המלצותיה לממשלה בינואר 1950 והן כללו המלצות לגבי סוגי הביטוח הבאים : בריאות, אמהות, תאונות עבודה, נכות, זיקנה ואבטלה. בעקבות המלצות אלו נחקק חוק הביטוח הלאומי בנובמבר 1953 וב-1.4.1954 הוקם המוסד לביטוח לאומי שפעל בשיתוף עם משרד הסעד, בעיקר בתחום ביטוח זקנה ושארים. כיום המוסד לביטוח לאומי מפעיל תוכניות ביטוחיות גם עבור נפגעי פעולות איבה, שאירים, מוגבלים בניידות ועוד. אם אתם משתייכים לאחת מהאוכלוסיות האלו אנא פנו לפסגה מימוש זכויות כדי לקבל את המגיע לכם על פי חוק.

עד הקמת המוסד לביטוח לאומי תחום הרווחה במדינת ישראל היה בידיו של משרד הסעד ובניגוד אליו, המוסד לביטוח לאומי מעניק סיוע לזכאים, ללא קשר למצבם הכלכלי. כיום הביטוח הלאומי מקבל את תקציבו באופן שווה ממשרד האוצר ומהציבור ע"י גביית דמי ביטוח לאומי. בניגוד לחברות ביטוח פרטיות, תשלום דמי ביטוח למוסד לביטוח לאומי הוא חובה לכל אזרחי ישראל והתשלום ממבוטחיו נעשה ע"פ הכנסתם וגילם (מדרגות מס) ולא ע"פ רמות סיכון שונות.

החל משנת 1986 המדינה משלמת חלק מדמי הביטוח של השכירים במשק בשיתוף עם המעסיקים (שיפוי מעסיקים) והחל מכניסתו לתוקף של חוק בריאות ממלכתי ב-1995, המוסד לביטוח לאומי גובה תשלום עבור שירותים רפואיים ממבוטחיו ומעביר תשלום זה לקופות החולים. בשנת 2009 נכנסה לתוקפה הוראת שעה שמעלה את תקרת דמי הביטוח הלאומי אך לא מגבילה את גמלאות המשולמות ע"י המוסד לביטוח לאומי ובכך הכניסה לדמי הביטוח הלאומי אלמנט של מס עבור בעלי הכנסות גבוהות.

כיום, המוסד לביטוח לאומי פועל כמוסד ביטוחי ותשלום של מבוטחיו בזמן שגרה מבטיח קבלה של החזרים במקרה חירום. עם זאת, המוסד לביטוח לאומי אחראי גם לקצבאות שאינן מבוססות ביטוח, למשל : קצבאות זקנה עבור קשישים עולים שלא צברו בישראל די זכויות ביטוחיות. כיום המוסד לביטוח לאומי מוציא את רוב תקציבו על תשלום קצבאות לזכאים, אזרחי ישראל ששילמו דמי בריאות ובעת הצורך (כלכלי, רפואי, משפחתי ועוד) זכאים לסיוע כלכלי ורפואי לפי הקטגוריות הבאות :

  • הריון, לידה או אימוץ
  • נפגעי עבודה : תאונות עבודה ומחלות מקצוע.
  • קצבת סיעוד עקב תלות מתמדת בזולת
  • שינוי סטטוס משפחתי כגון התאלמנות
  • שיקום מקצועי עקב שינוי כפוי של עיסוק
  • פיטורין והפסקת עבודה

המוסד לביטוח לאומי מפעיל כיום מוקד טלפוני ארצי  אנושי חיוג מקוצר 6050* או בחיוג רגיל 04-8812345.
מוקד זה אינו מאויש ע"י אנשי המוסד לביטוח לאומי אלא מופעל בשיטה של מיקור חוץ (אאוטסורסינג) ע"י גוף חיצוני כדי לקצר זמני המתנה ולייעל את השירות למבוטחים. חשוב לציין שהמוקד הטלפוני של המוסד לביטוח לאומי פועל רק בימים א-ה בשעות 08:00-17:00. עם זאת, לאחר שעות הפעילות ניתן לקבל מענה ממוחשב במספרי הטלפון האלה לאחר הזנה של מספר תעודת זהות של המבוטח ואת הקוד הסודי שניתן ע"י המוסד לביטוח לאומי למבוטחיו.
חשוב לזכור שהמוקד הממוחשב עונה לפניות רק בשפות העברית, הערבית, הרוסית והאמהרית למרות שישראל היא מדינת הגירה שמדוברות בה שפות רבות ולמרות שאנגלית היא שפה רשמית במדינת ישראל.
במוקד הטלפוני (אנושי או ממוחשב) ניתן לבצע מספר בירורים בנוגע לחשבון האישי של כל מבוטח במוסד לביטוח לאומי, להזמין טפסים ושוברי תשלום שונים, לשלם חובות בכרטיס אשראי ועוד. עם זאת, המוקד הטלפוני (טלפוני או ממוחשב) אינו מתאים לצורך הגשה של תביעות, ומסמכים או לצורך שינוי פרטים אישיים.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.