ברונכיטיס

ברונכיטיס היא דלקת של הסימפונות בריאות והיא לרוב חולפת אחרי מספר ימים או שבועות ללא טיפול כלשהו וללא נזקים כלשהם. הסימפונות הם צינורות האוויר שמובילים את האוויר לריאות ושמכילים בצדם הפנימי תאים ריריים. כאשר תאים אלו לוקים בדלקת, הסימפונות נהיות דלקתיות, בצקתיות ונפוחות והרירית מפרישה ליחה. דלקת סימפונות (ברונכיטיס) נגרמת לרוב ע"י נגיפים או ע"י חשיפה למזהמים באוויר שנשאפו לריאות, למשל : עשן של סיגריות. חשיפה למזהמים מעלה את מספר התאים מפרישי הליחה ברירית ובכך מועלה הסיכון לסיבוכים שונים, להתפתחות של זיהומים משניים בדרכי הנשימה ולהפרשה נוספת של ליחה.

דלקת הסימפונות (ברונכטיס) כוללת שני סיבוכים עיקריים : דלקת סימפונות (ברונכיטיס) חריפה כתוצאה מזיהום נשימתי כלשהו שעלול לגרום לנזק קבוע בסימפונות (זיהום אויר, חשיפה מתמשכת לאבק, אלרגיה כלשהי ועוד) וברונכיטיס כרונית (ברונכיטיס שנמשכת יותר מ-3 חודשים) שנגרמת כתוצאה מעישון מתמשך. כמו כן, ברונכיטיס יכולה לגרום לדלקת ריאות ובמידה של ברונכיטיס עם דלקת ריאות יש סכנה נשימתית ממשית עד כדי מוות של החולה.

תסמיני הברונכיטיס העיקריים הם כאב גרון, שיעול, כיח ואף סתום. דלקת הסימפונות (ברונכיטיס) נפוצה בחודשי החורף והיא תוצאה של התקררות, של דלקת גרון ושל שפעת. עם זאת, הסכנה ללקות בברונכיטיס קיימת כל עוד הנגיף קיים, למשל: אלרגן, זיהום אוויר, עישון, אבק ועוד. כלל האוכלוסייה עשויה ללקות בברונכיטיס אך יש אנשים שנוטים יותר מאחרים ללקות בדלקת הסימפונות, בעיקר מעשנים או אנשים שחשופים לחומרים שמגרים את הריאות (עובדי טחנות קמח למשל) ואוכלוסיות הסיכון הללו צריכות לפנות לפסגה מימוש זכויות כדי לברר את המגיע להם עקב מחלת הברונכיטיס שבה לקו.

מהם תסמיני הברונכיטיס?

דלקת הסימפונות (ברונכיטיס) גורמת לתסמינים שונים שמקשים על הנשימה, למשל שיעול, אף סתום וליחה. כמו כן, ברונכיטיס גורמת לחום, צמרמורת, עייפות ולכאבי גרון.

מה הגורמים לברונכיטיס?

 • ברונכיטיס נגרמת כתוצאה מנגיפים שחדרו לגוף עקב התקררות, דלקת גרון ושפעת.
 • ברונכיטיס חריפה נגרמת ע"י וירוסים שתוקפים את מערכת הנשימה. מכיוון שהמחלה ויראלית ולא חיידקית אין יעילות בלקיחת אנטיביוטיקה כלשהי ויש לחכות מספר ימים עד שהמחלה תחלוף מעצמה.
 • ברונכיטיס כרונית נגרמת בראש ובראשונה ע"י עישון מתמשך שפוגע בדרכי האוויר ושגורם לדלקת בסימפונות באופן כרוני – ברונכיטיס כרונית.

איך מאבחנים ברונכיטיס?

בדרך כלל קשה לאבחן את דלקת הסימפונות (ברונכיטיס) כי תסמיניה זהים לתסמינים של צינון ושל מחלות אחרות בדרכי הנשימה. בדרך כלל גם אין צורך באבחנה כלשהי כי המחלה חולפת מעצמה. עם זאת, במקרים מסוימים נדרשת אבחנה והיא נעשית ע"י אמצעי האבחון הבאים :

 • צילום חזה – במידה של שיעול טורדני צילום חזה ישלול דלקת ריאות.
 • לקיחת דגימה מהליחה של החולה – הדגימה מזהה חיידקים שגרמו לשיעול ויכולה לשלול ברונכיטיס בדרך האלמיניציה כי ברונכיטיס נגרמת ע"י וירוס ולא ע"י חיידקים.
 • בדיקה של תפקודי ריאה – הבדיקה בוחנת את נפח האויר בריאות ואת יכולות הנשימה של החולה ובכך מאתרת מחלות ריאה שונות, וביניהן דלקת סימפונות (ברונכיטיס)

כיצד מטפלים בדלקת סימפונות (ברונכיטיס)?

טיפול בברונכיטיס אינו מרפא את הדלקת בסימפונות כי לרוב היא נגרמת ע"י וירוסים שאין עבורם טיפול. עם זאת, הטיפול מקל על התסמינים ומספק הקלה בנשימה. במקרה של ברונכיטיס חריפה הטיפול יכלול מנוחה, תרופות נוגדות שיעול, כאבי גרון וחזה והרבה שתייה. כמו כן, יש להקפיד על סביבת מגורים לחה וחמה ולקחת אנטיביוטיקה במקרים הבאים בלבד:

 • לטיפול בזיהום חיידקי כתוצאה מהברונכיטיס שמאיים על הריאות ועל תפקודן. טיפול זה מומלץ למעשנים ולחולים שהמערכת החיסונית שלהם נחלשה
 • להקלה על השיעול במידה והוא גורם להפרעה באיכות החיים של החולה, למשל : מפריע לשנתו או לשנת הסובבים אותו. עם זאת, שיעול הוא אלמנט מהותי בהוצאת הוירוס מהגוף וכדאי להימנע מתרופות כנגדו. כמו כן, תרופות כנגד שיעול הן לרוב ממכרות ולכן צריכתן צריכה להיות מינימלית ככל האפשר.
 • תרופות להורדת חום במקרה שדלקת הסימפונות גורמת לחום גבוה
 • שימוש במשאף או באינלהציה להרחבת הסימפונות במידה והחולה סובל גם מחסימה כלשהי בריאותיו.
 • לקיחת סטרואידים אך ורק והחולה סובל גם מחסימה כלשהי בריאותיו.

 ההמלצות שלנו לחולי דלקת הסימפונות (ברונכיטיס)

 • המנעו מגירוי של הריאות – המנעו מעישון אקטיבי או פסיבי. דלקת סימפונות שחוזרת שוב ושוב מופיעה לרוב בקרב מעשנים והטיפול היעיל ביותר כנגדה הוא הפסקת עישון.
 • השתמשו במכשירי אדים – מכשירים אלו מקלים על הגודש שנוצר בדרכי האוויר כתוצאה מהדלקת
 • לפנות לפסגה מימוש זכויות לבירור זכויותיכם בעיקר אם אתם עובדים בסביבה רווית חלקיקים. במקרה כזה ייתכן ותוכלו כלוקים במחלת מקצוע ותזכו לזכויות רפואיות וכלכליות שונות

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.