דלקת בבורסה

בורסה (בעברית אמתחת) היא שק שנמצא באזורים שונים בגוף באזורי הגוף המפריד בין גידים, רצועות, שרירים ועצמות ומונע חיכוך שלהם ע"י הפרשה של נוזל סיכה. פגיעה בשק זה יוצרת דלקת (בורסיטיס) וגורמת לכאבים. בגוף האדם קיימים מאות של שקים כאלו אך דלקת מתפתחת בשקים שנחשפו לעומסים שונים, למשל : במפרק הכתף, במרפק, במפרק הירך, במפרק הברך ובעקב. עומסים אלו נגרמים עקב פגיעות ספורט שונות, לחץ ממושך או פתאומי, גיל, מחלות פרקים, מחלות זיהומיות ומטבוליות ועוד. דלקת בבורסה (בורסיטיס) גורמת לכאבים כאמור אך גם לקשיי תנועה, לנפיחות, לגרד ולאדמומיות שמגבילים את ניידות החולה עד כדי חולשת שרירים ואובדן יכולת תנועה. במידה של בעיות ניידות יש לפנות לפסגה מימוש זכויות כדי לקבל זכויות רפואיות וכלכליות, למשל קצבת ניידות מטעם המוסד לביטוח לאומי.

הגורמים העיקריים לבורסיטיס (דלקת בבורסה)

 1. עומס ממושך או פתאומי על הבורסה בעיקר בקרב אנשים שמבצעים פעולה חזרתית כלשהי, למשל : הקלדה. במקרים אלו תוכר דלקת הבורסה (בורסיטיס) כתאונת עבודה או כמחלת מקצוע ע"י המוסד לביטוח לאומי ולמימוש זכויתיכם כנפגעי עבודה עליכם לפנות לפסגה מימוש זכויות.
 2. טראומה גופנית כלשהי שגרמה ללחץ חזק ופתאומי על הבורסה שפצעה את השק וגרמה לדלקת הבורסה (בורסיטיס).
 3. לחץ ממושך על הבורסה עקב פעולה חזרתית כלשהי במסגרת העבודה, למשל : צבעים שמרימים את ידיהם לצורך צביעה בגובה יכולים לגרום לעצמם דלקת בבורסה (בורסיטיס) של מפרק הכתף וגם במקרה זה יש לפנות לפסגה מימוש זכויות לצורך הכרה במחלת מקצוע מטעם המוסד לביטוח לאומי.
 4. הזדקנות והתנוונות שק הבורסה – שק הבורסה נחלש עם הגיל באופן טבעי והוא פגיע יותר לעומסים שונים
 5. מחלות פרקים ומחלות מטבוליות – דלקת הפרקים יכולה לגרום לדלקת בבורסה (בורסיטיס) הסמוכה למפרק החולה.
 6. מחלות זיהומיות שונות

תסמיני הבורסיטיס(דלקת הבורסה)

תסמיני הבורסיטיס (דלקת הבורסה) העיקריים כוללים כאבים ונוקשות באזור המודלק שמוחמרים בעת תנועת המפרק או עקב מגע בו. כמו כן, בורסיטיס (דלקת הבורסה) יכולה לגרום לנפיחות, לגרד, לאדמומיות ולחום מקומי באזור המודלק.

אבחון הבורסיטיס (דלקת הבורסה)

אבחון של דלקת הבורסה (בוסיטיס) נעשה ע"י בחינת ההיסטוריה הרפואית של החולה בנוסף לבדיקה רפואית. מכשירי הדמייה (אולטראסאונד, רנטגן ואחרים) יאבחנו את דלקת הבורסה (בורסיטיס) רק במידה ויש ספק לגביה וזאת כדי לשלול בעיות רפואיות אחרות שדומות בתסמיניהן לדלקת הבורסה (בורסיטיס). למשל : דלקת הבורסה (בורסיטיס) במפרק הכתף דומה לפגיעה בגידי הכתף. בכל מקרה של דלקת בורסה (בורסיטיס) יש לשלול אפשרות של דלקת זיהומית כי הטיפול שונה בדלקת רגילה לעומת דלקת זיהומית. כמו כן, בדיקות רפואיות שונות כגון בדיקת דם ובדיקת הנוזל של המפרק הדלקתי יכולות לאשר או לשלול בורסיטיס (דלקת הבורסה) ולקבוע את סיבתה במידה ואושר קיומה של הדלקת.

טיפול בדלקת בורסה (בורסיטיס)

הטיפול בדלקת הבורסה (בורסיטיס) הוא פשוט, יעיל ויכול להעשות אפילו בבית. הלוקים בדלקת הבורסה (בורסיטיס) צריכים להמנע מתנועות, ממאמצים ומתנוחות כואבות. כמו כן, ניתן להשתמש בקרח או בבקבוק חם כדי לשכך את הכאב ולמנוע את הנפיחות. מומלץ לשמור על פעילות גופנית סדירה וזאת כדי למנוע את התפשטות הדלקת למפרקים סמוכים. עם זאת, במידה ודלקת הבורסה (בורסיטיס) לא חלפה תוך שבוע אלא החריפה וגורמת לחולשה של השרירים ו/או למגבלות בתנועה עקב תנועות שאינן זהירות  אפשר לטפל בה באמצעים הבאים :

 1. פיזיותרפיה
 • תרגילים לאימון השרירים מסביב למפרק המודלק כדי להוריד לחצים מהמפרק המודלק
 • תרגילים למניעת החלשות והתנוונות של השרירים
 • תרגילים למניעת החמרה בדלקת הבורסה (בורסיטיס)
 • תרגילים להנעה מבוקרת של המפרק המודלק כדי לשמור על תנועתיות ולמנוע אובדן כושר תנועה.
 1. מכשירים חיצוניים שונים כגון לייזר או אולטראסאונד
 2. טיפול תרופתי:
 • תרופות נוגדות דלקת שאינן מכילות סטרואידים (וולטרן, איבופן,איבופרופן). חלק מתרופות אלו מצריכות מרשם של רופא מטפל אך חלקן נמכרות בכל בית מרקחת.
 • הזרקת סטרואידים לבורסה המודלקת.
 1. ניתוח

מניעת דלקת הבורסה (בורסיטיס)

פעילות ספורטיבית שאינה גורמת לעומס כלשהו על המפרק שומרת על גמישות, חוזק ועמידות של הבורסה בפרט ושל רקמות הגוף השונות בכלל (שרירים, גידים, רצועות וכו'). פעילות שכזו לא רק שמועילה לגוף אלא היא אינה מזיקה בשום צורה ואינה גורמת לדלקות כלשהן . פעילות ספורטיבית כזו היא שחייה, אך במידה ומבצעים פעילות גופנית אחרת צריך להמנע מפעילות חזרתית, לקיים מנוחות סדירות ולהקפיד על מטלות גופניות מגוונות ככל הניתן. חשוב לשמור על ריפוד כלשהו בעת ישיבה (כסאות מרופדים), כריעה (רפידות לברכיים) או הקלדה וכן להמנע מנעילה של נעליים לוחצות.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.