דלקת בעצם

דלקת בעצם - אוסיומיאליטיס

דלקת העצם (Osteomyelitis) היא מצב זיהומי ברקמת עצם כלשהי שגורם לדלקת באחת מעצמות הגוף. דלקת עצם היא מונח רחב וכולל מספר מצבים ששונים זה מזה לפי הגורם לדלקת, אופן הזיהום, מיקום הדלקת ומשך הדלקת. הדלקת והזיהום נוצרים בדרך כלל ע"י חיידקים אך למרות שמקור הזיהום  זהה בכל דלקות העצם הוא גורם לתסמינים שונים בקרב גילאים שונים, למשל : תינוקות וילדים יפגעו בדרך כלל בעצמות הגפיים השונים והדלקת תתבטא בחום, בשיתוק בגפיים או בצליעה ואילו מבוגרים יפגעו בדרך כלל בעצמות אגן הירכיים וחוליות הגב והדלקת תתבטא בכאבי גב או בבעיה כלשהי בחוליות של עמוד השדרה.  למעשה, סוג הדלקת נקבעת ע"פ משכה (זמנית או כרונית) ועל פי צורת הזיהום שגרם לה.

בדרך כלל הזיהום נגרם ע"י פציעה חודרנית בעצם (ניתוח של החלפת מפרק, שבר או טראומה כלשהי) כלשהי שבמהלכה נחשפת העצם לזיהום חיידקי כלשהו. כאשר הזיהום מגיע לעצם הוא מחולל תגובת שרשרת ובמהלכה תאים במערכת החיסון פוגעים ברקמת העצם במהלך נסיונם לסלק את החיידק המזהם. פגיעה ברקמת העצם מחדירה מוגלה לכלי הדם שמזינים את העצם וגורמת לדלקת ולגודש של כלי הדם. בגלל שעצם היא מקום סגור ומוגבל פיזית זרימת הדם מואטת ונוצרים קרישי דם בכלי הדם הקטנים. קרישי דם אלו גורמים להאטה בזרימת הדם ולפגיעה באספקת החמצן לאזורים הפגועים עד כדי איסכמיה ונמק, כלומר מוות של אזורים שונים בעצם. נמק זה מהווה מצע לחיידקים ובסיס לזיהום נוסף של העצם ושל אזורים סמוכים באופן כרוני . זיהום זה יכול להתפשט אנכית או פנימית : אנכית - דרך מערכת הדם (זיהום המטוגני) לאזורים סמוכים או להגיע אליהם באופנים אחרים ופנימית – הזיהום יכול להתפשט מהאזורים הגרמיים של העצמות פנימה למוח העצם.

הגורמים לדלקת העצם - אוסיומיאליטיס

הגורמים לדלקת משתנים לפי גיל הנפגע אך במבוגרים הזיהום הנפוץ ביותר הוא בעקבות זיהומים בשורשי השיניים, הזרקות של סמים ושימוש בתרופות שונות לדכוי מערכת החיסון (לאחר השתלה איברים או בעקבות מחלה כרונית). לכן, קבוצות הסיכון הם מבוגרים לאחר טיפולים חודרניים כלשהם, לאחר השתלות איברים למיניהן או אנשים שמשתמשים בסמים דרך הזרקה ובעיקר חולי סכרת. בילדים לא קיימות קבוצות סיכון כלשהן.  במידה ואתם חולי סכרת או מחלה כרונית אחרת או במידה ועברתם השתלת איברים– אנא פנו לפסגה מימוש זכויות כדי להוכיח החמרה במצבם הרפואי עקב דלקת עצם שיכולה לזכות אתכם בהטבות שונות מטעם המוסד לביטוח לאומי.

אבחון דלקת בעצם - אוסיומיאליטיס

אבחון דלקת עצם - אוסטאומיאליטיס נעשה בדרך כלל ע"י בדיקות דם ובדיקות הדמייה שונות כמו רנטגן או סי.טי שמוכיחות הסתיידויות של עצם. כמו כן בדיקות למיפוי עצמות מזהות את התהליך שתואר לעיל אך כושלות בזהוי של דלקת עצם בחוליות של עמוד השדרה (הדלקת שנפוצה אצל מבוגרים). עם זאת, כדי לזהות את החיידק שגרם לדלקת יש צורך לקחת ביופסיה מהעצם שנפגעה.

תסמינים של דלקת העצם -  אוסטאומיאליטיס

תסמיני הדלקת שונים אצל ילדים ואצל מבוגרים. ילדים יפתחו דלקת בקצב מהיר יותר מאשר מבוגרים והם יחושו בכאב או ברגישות בעצם הפגועה עד כדי קשיים בהזזת האיבר (בדרך כלל גפה). אצל ילדים דלקת העצם תלווה ברוב המקרים גם בחוסר שקט, חום גבוה או נמוך, ירידה בתאבון, אודם מקומי במקום הדלקת וצמרמורות. תינוקות יפתחו במקרים רבים גם דלקת פרקים במידה וכלי הדם יחדרו אל לוחיות הגדילה של העצמות.

מבוגרים מפתחים דלקת עצם באופן הדרגתי ואיטי יחסית לילדים והתסמינים אצלם יכללו כאבים מפושטים, חום, בחילה, צמרמורות, וכן אודם, נפיחות והתקשות במקום הדלקת. באנשים שסובלים ממחלות רקע כגון סכרת או מחלות עצביות או מחלות כלי דם הדלקת לא תתאפיין בחום ובכאבים אלא ביכולת החלמה איטית של עור במקום הדלקת. במידה של דלקת עצם שהתפשטה לאזורים סמוכים או דלקת עצם שפוגעת בתפקוד – פנו לפסגה מימוש זכויות לצורך ניצול הזכויות שמגיעות לכם.

דרכי טיפול בדלקת העצם - אוסטאומיאליטיס

דלקת עצם מטופלת בדרך כלל ע"י אנטיביוטיקה רלוונטית כדי להשמיד את החיידקים שגרמו לזיהום מלכתחילה. הטיפול האנטיביוטי נמשך כחודש אך יכול להיארך עד כדי חודשים בהתאם למשך ועוצמת הדלקת ועדיף להתחילו מוקדם ככל האפשר כדי למנוע פגיעה כרונית בעצם. עם זאת, אצל ילדים הטיפול קצר יותר מאשר בקרב מבוגרים ובכל מקרה הטיפול מתחיל בדרך כלל באנטיביוטיקה ורידית שמוחלפת עם הזמן באנטיביוטיקה אוראלית (דרך הפה). לעיתים דלקת העצם תטופל בניתוח שיסיר את העצם שנפגעה וינקז את המוגלה שהצטברה. ניתוח זה לעיתים מלווה בהשתלה של עצם אחרת במקום העצם הפגועה כדי לחדש את אספקת הדם למקום.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.