דלקת הלבלב

דלקת הלבלב - פנקריאטיטיס

הלבלב הוא איבר שנמצא במרכז הבטן מאחורי הקיבה וליד התריסירון. הלבלב ממלא שני תפקידים בגוף האדם הנפרדים זה מזה:

 1. הפרשת אנזימים שונים לתריסריון ולמערכת העיכול כדי לפרק את אבות המזון (פחמימות, שומנים וחלבונים) ביחד עם מיצי מרה במעי הדק.
 2. הפרשת הורמונים לדם (הידוע שבהם הוא אינסולין) כדי לווסת את רמות הסוכר.

דלקות הלבלב השונות נגרמות לרוב משתי סיבות ששתיהן קשורות לתפקידו של הלבלב כמפריש אנזימים לצורך פירוק מזון ובשתיהן אנזימי הלבלב מפרקים את רקמת הלבלב ולא את המזון כמקובל. פגיעה זו אינה משפיעה על תפקידו השני של הלבלב כמפריש הורמונים וחשוב לציין שפגיעה בתפקודו השני של הלבלב , הפרשת ההורמונים לגוף, מתבטאת בסכרת ולא בדלקת כלשהי. האבחנה בין סיבות הדלקת היא חשובה כי מחלת הסכרת מקנה זכויות לחוליה מטעם המוסד לביטוח לאומי ואילו דלקת הלבלב אינה מזכה את חוליה בזכויות כלשהן. לבירורים נוספים מומלץ לפנות לפסגה מימוש זכויות.

הסיבות העיקריות לדלקת הלבלב הן:

 1. שתיית יתר של אלכוהול (אלכוהוליזם):
 • האלכוהול גורם לדליפות בצינורות הלבלב שמובילים את האנזימים לתריסריון ולמערכת העיכול כך שאנזימים אלו פוגעים בטעות ברקמת הלבלב ויוצרים דלקת.
 • האלכוהול חוסם את צינור הלבלב ע"י החלבון שנמצא בו כך שהפעולה התקינה של הפרשת מיצי הלבלב משתבשת ומיצי הלבלב נכלאים בלבלב עצמו ומפרקים אותו במקום את המזון עד כדי יצירת דלקת
 1. אבנים בדרכי המרה: האבנים במרה למעשה חוסמות צינור הלבלב ובכך מקשות על הפרשתם של מיצי הלבלב וכולאות מיצים אלו בתוך הלבלב. האנזימים שהיו אמורים לפרק את המזון מפרקים עם הזמן כתוצאה מכליאה כפויה זו את הלבלב עצמו והביטוי לכך הוא דלקת

 דלקת הלבלב היא דלקת ברקמה של הלבלב שיכולה להיות אחת מהשתיים:

 • דלקת לבלב חריפה כתוצאה מסיבות רפואיות שונות, למשל : אבנים במרה, גידולים שונים, טפילים, שימוש בתרופות ובאלכוהול (כשליש מהמקרים), עודף שומנים/סידן בדם, אי ספיקת כליות, טראומות גופניות, זיהומים(צהבת, חזרת, סלמונלה), סיבות תורשתיות ועוד. דלקת זו יכולה לגרום למות החולה עקב חסימת המעי והיא מתבטאת בכאבי בטן למרות השימוש במשככי כאבים שונים, בשינויים ברמת הסוכר, בבחילות, בדופק מהיר, בלחץ דם נמוך, בהקאות ובחום.
 • דלקת לבלב כרונית כתוצאה משתיית יתר של אלכוהול, עישון, מחלה אוטואימונית כלשהי, אי ספיקת כליות כרונית, עודף של שומנים בדם, גידולים סרטניים ומחלות תורשתיות. מחלה זו מתבטאת בשלשול ממושך, בכאבי בטן סירוגיים, ירידה חדה במשקל, דימומים ממערכת העיכול, פגיעה במרה ובכבד, בכאבי עצמות ובהפרעות שונות במאזן הסוכר והויטמינים בגוף. בדלקת לבלב זו חולים 4 אנשים מכל 100,00 אישש וכרבע מחולי דלקת לבלב הכרונית יסבלו מסיבוכי המחלה (למשל : סיכון מוגבר לסרטן הלבלב, סכרת, צהבת, שחמת הכבד ועוד) ואילו כ-5-10% מהחולים במחלה ימותו ממנה.

דלקות הלבלב שונות זו מזו בגורמי המחלה, בתסמינים שלהם וגם הטיפול בהן שונה למרות שלשתיהן שם זהה ולמרות ששתיהן פוגעות לרוב בהפרשת האנזימים מהלבלב ולא בהפרשת ההורמונים. למשל: דלקת לבלב חריפה מתבטאת לרוב בכאבי בטן שמוחמרים בזמן שכיבה ושמשתפרים בזמן שהחולה רוכן קדימה. כמו כן, דלקת זו כוללת לעיתים דימום תוך-בטני ושטפי דם בטבור ובמותניים ובדיקת מעבדה תזהה הפרשה מרובה של אנזימים מהלבלב ועודף בכדוריות הדם הלבנות. סימנים אלו אינם קיימים כלל בדלקת לבלב כרונית.

יש גורמי סיכון שמשותפים לשתי דלקות הלבלב, למשל : עודף שומנים בדם ודיאטה כולל הורדה במשקל יכולות למנוע או להקל על המחלה בשתי צורותיה. כמו כן, דלקת לבלב חריפה לרוב חולפת מעצמה ואינה מצריכה טיפול כלשהו מלבד שתייה מרובה, צום ושימוש במשככי כאבים. עם זאת, דלקת לבלב כרונית מטופלת ע"י אנזימים סינתטיים או ע"י שינוי תזונתי ואימוץ דיאטת רווית פחמימות ודלה בשומנים.

ההנחה הרווחת היא שדלקת לבלב חריפה מתפתחת עם הזמן לדלקת לבלב כרונית ולכן טיפול ואבחון מוקדם בדלקת לבלב חריפה יכולים לטפל במחלה ואף למנוע את הפיכתה לדלקת לבלב כרונית. כמו כן חשוב לאבחן את הגורם לדלקת הלבלב החריפה כי במקרים מסוימים ניתן לטפל בהם (למשל ריסוק אבני המרה במידה וזו הסיבה לדלקת) ובכך לטפל בדלקת הלבלב החריפה ולמנוע את הפיכתה לדלקת לבלב כרונית. אבחון דלקת הלבלב מתבצע באופנים הבאים:

 1. בדיקות מעבדה שונות כגון בדיקות דם שמאששות את קיומה של הדלקת
 2. בדיקת העמסת סוכר
 3. בדיקות תפקודי לבלב
 4. בדיקות באמצעי הדמייה שונים כדי לאשש או לשלול הצרויות של צינורי הלבלב (כתוצאה מאבני מרה למשל). אמצעי ההדמייה יכולים להיותאוטראסאונד, אנדוסקופיה, סי.טי ועוד

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.