דלקת כלי דם

דלקת כלי דם (וסקוליטיס)

דלקת כלי דם (וסקוליטיס) היא שם כללי למחלות כלי דם שונות וכל מחלה שונה מרעותה בהתאם לגודל ולסוג כלי הדם שנפגע. בדלקת כלי הדם נפגע כלי הדם באופן ישיר והדבר יכול לגרום לסיבוכים שונים כגון דלקת פרקים, פריחה עורית, אי ספיקת כליות ועוד.  מחלות דם ראשוניות הן שכיחות בקרב ילדים אך נדירות יותר בקרב מבוגרים. מחלת כלי הדם אינה תורשתית ואינה מדבקת. המחלה כנראה מתפתחת עקב גורמים שונים : סביבתיים, תורשתיים וזיהומיים והיא אינה ניתנת למניעה אלא רק לטיפול. דלקת כלי הדם נחשבת למחלה כרונית ומצריכה טיפול ו/או מעקב קבוע. לעיתים קרובות דלקת כלי הדם מתפרצת באופן חריף והודות לטיפול מהיר הופכת לדלקת כרונית וברת-מעקב.

מהלך המחלה

דלקת כלי הדם היא מחלה אוטואימונית, כלומר תאי מערכת החיסון תוקפים בטעות את כלי הדם ויוצרים דלקת. כאשר יש דלקת בכלי דם הדבר יוצר קרישי דם שמצרים או חוסמים את כלי הדם. כלי דם פגוע הוא פגיע יותר ומאפשר יציאה של הדם החוצה כך שנוצרי תסמיני המחלה ובהם נפיחות, חום, חולשה ובצקת. כמו כן, תאי דלקת יכולים לעבור דרך מחזור הדם לרקמות סמוכות ולגרום גם בהם לדלקות, לנזקים ולקרישי דם. בנוסף, אספקה של דם דרך כלי דם שהוצר או נחסם ע"י קריש דם גורמת לנזק במערכות גופניות שונות, למשל בעיות באספקה של דם ללב או למוח.

אבחון המחלה

תסמיני הדלקת בכלי הדם זהים למחלות ילדות ולכן לצורך אבחון של דלקת כלי הדם יש לבצע בדיקות אבחוניות שונות, למשל:

  • בדיקות הדמייה שונות כגון אולטראסאונד, סיטי ועוד. בדיקת רנטגן מאבחנת את המחלה כי הזרקה של חומר ניגודי לכלי הדם משקפת שינוי בצורה של העורקים, למשל דלקת בכלי הדם.
  • ביופסיה שמראה את השינויים של כלי הדם ואת מידת הפגיעה בו עקב הדלקת.
  • בדיקות מעבדה שונות (בדיקות דם כגון שקיעת דם, בדיקות שתן ועוד) יאשרו את קיום הדלקת.

עם זאת, במקרה של דלקת כלי הדם במבוגרים האבחנה קשה עוד יותר כי מחלה זו נחשבת יחסית לנדירה.

מהם תסמיני המחלה העיקריים?

תסמיני המחלה משתנים לפי הסוג של כלי הדם שנפגע ולפי מידת הפגיעה בכלי הדם ו/או באיברים הסמוכים לו. כאמור, המחלה תתבטא לרוב בחום ובחולשה וכן בנפיחות ובבצקת במקום הדלקת.

מה הטיפול בדלקת כלי הדם?

הטיפול בדלקת כלי הדם הוא ממושך ומורכב אך לרוב הוא נושא פרי והחולה מבריא. מטרת הטיפול הוא לשלוט במחלה ולמנוע את סיבוכיה השונים. הטיפול התרופתי במחלה מתחלק ל-2 שלבים:

  1. טיפול תרופתי בסטרואידים ובתרופות שנוגדות את פעולת מערכת החיסון
  2. טיפול תרופתי בתרופות נוגדות דלקת תוך הורדת מינון הסטרואידים או בתרופות ביולוגיות במידה והסטרואידים לא ביצעו את פעולתם כנדרש.

חשוב לזכור שטיפול סטרואידי לאורך זמן מעלה את הסיכון ללקות באוסטאופרוזיס ואפשר למנוע זאת ע"י תוספים שונים שמכילים ויטמין די וסידן. במידה והתפתחו קרישי דם יינתנו לחולה מדללי דם כגון אספירין או תרופות כנגד לחץ דם גבוה. עם זאת, ברוב מקרי דלקת כלי הדם המחלה נעצרת תוך שנה והופכת למחלה כרונית שמצריכה טיפול בהמשך החיים. עצירת המחלה היא בדרך כלל זמנית וייתכנו התפרצויות של הדלקת שיצריכו מתן טיפול תרופתי. במקרה של דלקת כלי דם שלא טופלה ייתכן מוות של החולה או נכות עקב פגיעה באיברים חיוניים כגון לב או מוח. בכל מקרה כזה אנא פנו לפסגה מימוש זכויות.

מעקב רפואי לסובלים מדלקת בכלי הדם

הסובלים מדלקת בכלי הדם צריכים להקפיד על ביקורות רפואיות כדי להעריך את קצב התקדמות המחלה, את השפעת הטיפול התרופתי וכדי לנטר את תופעות הלוואי שצויינו לעיל. תדירות הביקורות הרפואיות והמעקב הרפואי נקבעים ע"פ סוג וחומרת הדלקת וכן ע"פ התרופות שניתנו לחולה. בדרך כלל תדירות המעקב יורדת עם הזמן בהתאם לרמת השליטה במחלה. הערכת התקדמות המחלה נעשית ע"י מדידת לחץ דם וביצוע בדיקות שתן ודם באופן שגרתי. ממדים אלו מאפשרים מעקב אחר התפתחות הדלקת, השפעתה על אזורי גוף אחרים וכן ניטור של תופעות לוואי תרופתיות. לעיתים המעקב יכלול גם בדיקות הדמיה כגון רנטגן, אולטראסאונד, סי.טי ועוד.

מהו מהלך המחלה?

כל מקרה של דלקת בכלי הדם הוא ייחודי כי הדלקת משתנה מאדם אחד למשנהו בהתאם לסוג הדלקת, מספרם של כלי הדם החולים, הזמן שעבר מהאבחנה ועד הטיפול ותגובת החולה לטיפול. כמו כן, משך המחלה משתנה ע"פ חומרת המחלה והסכנה הגופנית עקב המחלה באיברי גוף חיוניים . במידה ודלקת כלי הדם גרמה לכם לשבץ או להתקף לב אנא פנו לפסגה מימוש זכויות לצורך קבלת המגיע לכם על פי חוק.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.