דלקת מפרקים

דלקת היא בעקרון כל תגובה של הגוף כתוצאה מגירוי או מנזק של רקמה כלשהי ודלקות מפרקים הן קבוצה של מחלות שפוגעות במפרקים שונים בגוף. דלקות מפרקים הן הסיבה לרוב הנכויות של הקשישים אך גם ילדים יכולים לחלות בהן והן אינן כלל "מחלות של זקנים". למעשה, כמעט עשרים אחוז מאוכלוסיית העולם סובלת מבעיות מפרקים שונות, כולל דלקות מפרקים לסוגיהן. דלקות מפרקים נגרמות ע"י מספר גורמים וע"י יותר מ-200 מחלות שונות, למשל : מחלות שונות של מערכת החיסון, מחלות זיהומיות שונות (למשל עקב מחלות תורשתיות שונות), טראומה, עומס על המפרק, גיל ועוד. דלקות מפרקים יכולות להיות דלקות כרוניות וזאת במידה ונוצרו לחצים כלשהם באופן מכני (למשל עקב חיכוך של עצמות כמו בסחוס הברך), תגובות שונות של מערכת החיסון, זיהומים או הצטברויות של חומרים שונים במפרק.

נהוג לסווג את דלקות המפרקים לפי מספר המפרקים שנפגעו מהדלקת ומיקומם. דלקת מפרקים שפוגעת במפרק אחד נקראת דלקת מפרקים מקומית -מונוארתריטיס - monoarticular ואילו דלקת מפרקים שפוגעת ביותר ממפרק אחד נקראת פוליארתריטיס ( Polyarticular Arthritis) . כמו כן מבחינים בין דלקות פרקים שפוגעות ב-1-4 מפרקים(Peripheral oligoarticular) ובין דלקות מפרקים שפוגעות ביותר מ-4 מפרקים (Peripheral polyarticular) כאשר כל אחת מהן יכולה לכלול גם פגיעה בעמוד השדרה. פגיעה שדרתית לרוב פוגעת בניידות החולה ובמקרה כזה יש לפנות לפסגה מימוש זכויות לשם ניצול הזכויות החוקיות שמגיעות לכם.

דלקות המפרקים הנפוצות הן:

  • דלקת מפרקים ניוונית שפוגעת ב-50% מהאנשים שעברו את גיל 60
  • דלקת מפרקים שיגרונית (שיגרון) שפוגעת ב-1% מכלל האוכלוסייה, בעיקר בנשים בגילאי 40-60. המחלה אינת ברת-מרפא אך ניתן לשלוט בה ע"י טיפול תרופתי והיא נגרמת עקב פגיעה של מערכת החיסון במפרק ויצירת נזק בעצמות ובסחוסי הגוף עד כדי שחיקה והתפוררות שלהם ואובדן כושר תנועה, כושר תפקוד וניידות.. במידה של אובדן ניידות וכושר תנועה אנא פנו לפיסגה מימוש זכויות כדי לקבל את מלוא הזכויות שמגיעות לכם על פי חוק.

 

מהם תסמיני דלקת מפרקים?

תסמיני דלקת המפרקים כוללים כאבי פרקים, נוקשות והגבלת טווח התנועה במפרקים, עייפות וחוסר יציבות. כמו כן תיתכן דלקת במפרק כולל פריחה, נפיחות, אדמומיות, חום ורגישות מקומיות.

אבחון דלקת מפרקים

אבחון של דלקת מפרקים נעשה ע"י בירור התסמינים, חומרתם, מיקומם ומשך הופעתם. למשל : כאבים שמחמירים בזמן מאמץ גופני אך נעלמים במנוחה מעידים על דלקת מפרקים מכנית כגון דלקת מפרקים ניוונית. כמו כן, יש צורך בבדיקה גופנית של המפרקים כדי לאתר תסמינים של דלקת, לאתר שינויים אפשריים במבנה המפרק וכדי להעריך את טווח התנועה של המפרק ואת איכות התנועה. בנוסף, מפרקים שמשמיעים רעשים של חיכוך מעידים על מבנה מפרקי פגוע ולרוב על דלקת מפרקים כלשהי.

דלקות מפרקים ניתנות לאבחון גם דרך בדיקות שונות כגון בדיקות דם, בדיקות הדמייה (מראות התגרמות של רקמות, שחיקה ואובדן של טווח תנועה) וע"י שאיבה של נוזל מהמפרק במידה והוא נפוח כדי לזהות דימום מהמפרק וסימני דלקת אחרים. עם זאת, בכמעט מחצית ממקרי דלקת המפרקים (כ-40%) בדיקות הדם אינן מזהות את דלקת המפרקים ולכן יש צורך בבדיקות הנוספות. אבחון לא נכון יכול להוביל לחוסר טיפול ולהתדרדרות בריאותית ולסיבוכים שונים כגון צורך בהחלפת המפרק.

הטיפול בדלקת מפרקים

טיפול בדלקת המפרקים נעשה בהתאם לאבחנה הרפואית ובהתאם לגורם הדלקת. דלקות מפרקים מטופלות לרוב בפיזיותרפיה, פעילות גופנית ובטיפול תרופתי אנטיביוטי (במקרה של דלקות מפרקים זיהומיות), כימותרפי וביולוגי. כמו כן, הטיפול כולל לרוב תרופות משככות כאבים ומשככות דלקת ו/או תרופות שמדכאות את מערכת החיסון. במידה ושימוש כלשהו במפרק מגביר את הדלקת ניתן לקבע את המפרק בסד ובכך למנוע כאבים. כמו כן, תזונה עשירה באומגה 3 מוכחת כמפחיתת דלקת בכלל ודלקת מפרקים בפרט.

עם זאת, לכל התרופות יש תופעות לוואי כאלה ואחרות, שלעיתים מחמירות את דלקת הפרקים ולא מטפלות בה. למשל:

  • תרופות נוגדות דלקת גורמות לכאבי בטן, אולקוס, יתר לחץ דם, בצקות ומחלות כלייה
  • תרופות סטרואידיות גורמות לאוסטאופרוזיס (בריחת סידן), יתר לחץ דם, סכרת ולמחלות עיניים כגון קטרקט.
  • תרופות שנוגדות את מערכת החיסון גורמות לדלקות בריאה, למחלות כבד ולזיהומים שונים
  • תרופות שמאיטת את דלקת המפרקים גורמות לעיותים בעצם

במקרה שדלקת המפרקים נמצאת במפרק שנושא משקל (למשל ברך או ירך) מומלץ להוריד את העומס ע"י דיאטה (במקרה של עודף משקל), פעילות גופנית שמפזרת עומסים (למשל שחייה) או כזו שמחזקת את שרירי המפרק ומסייעת להורדת העומס ממנו. במקרים של סיבוכים רפואיים או במקרים שבהם לא טופלה דלקת המפרקים במועד – אין מנוס מניתוח להחלפת המפרק הטבעי במפרק סינתטי.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.