החזרי מס עבור ילדים ליקויי למידה

לפי פקודת מס הכנסה יש הטבות שונות שבאים לידי בטוי בנקודות זכוי במס הכנסה. סעיף 45 לפקודת מס הכנסה מאפשר "זיכוי בעד נטול יכולת" להורים שילדם לקוי למידה. המשמעות היא שתי נקודות זיכוי בגין כל ילד נטול יכולת שניתנת להורה תושב ישראל (או לבן/ת הזוג שלו). למעשה תחת סעיף זה נכללות לקויות שונות כגון פיגור שכלי, שיתוק, עיוורון ולקויות התפתחותיות שונות בשל לקויי למידה. החל משנת 2002 סעיף 45 כולל שתי אוכלוסיות נוספות:
• ילדים הסובלים מאיחור התפתחותי עקב לקויי למידה
• ילדים בעלי לקות למידה חמורה במיוחד שזכאים לקצבת נכות מהמוסד לביטוח לאומי בגין הלקות.

בכל מקרה, הילדים צריכים להיות מופנים ע"י ועדת השמה למסגרת חינוכית מיוחדת כלשהי:
1. גן או בית ספר לחינוך מיוחד
2. כיתה לחינוך מיוחד במסגרת בית ספר רגיל (לא כיתה מקדמת או משלבת)
3. "מסלול 07" בתיכון שמשמש לתגבור לימודי

כמו כן נקבעו 3 קריטריונים לקבלת נקודות הזכוי:

1. הילד מחויב להיות מופנה למסגרת חינוך מיוחד ע"י ועדת השמה. הפניה זו תימסר ע"י הרשות המקומית להורי הילד בטופס רשמי. ניתן לקבל טופס זה גם מהשירות הפסיכולוגי החינוכי (שפ"ח) המקומי. מבחינת מס הכנסה כל טופס בנושא זכאות למסגרות חינוך מיוחד הוא תקף : מטעם הרשות המקומית או מטעם השפ"ח..
2. המצאת אישור על כך שהילד לומד באחת ממסגרות של החינוך המיוחד שצוינו לעיל. אישור זה ניתן לקבל ממחלקת החינוך ברשות המקומית או ממנהל ביה"ס שבו לומד הילד. גם במקרה הזה, אין משמעות לגוף המאשר אך האישור חייב להיות מונפק ע"י אחד משני גופים אלו. אישורים מטעם גופים אחרים אינם קבילים במס הכנסה. לעיתים אישור זה לא נדרש כלל אך ליתר בטחון מומלץ להמציאו.
3. המצאת אישור רפואי על לקות הלמידה מטעם רופא התפתחותי, נוירולוג או פסיכיאטר. טופס 127 הוא האישור הנדרש והוא כולל פרטים רפואיים, אבחנה ברורה ומדוייקת בעברית ותאריכי תקפות האבחנה (מאיזה תאריך היא תקפה). גם אישור זה אינו תמיד נדרש כי לעיתים עצם ההפניה מועדת השמה מוכיחה לקות. כדאי להיות בטוחים ולצרף את האישור הנדרש

כדי לקבל נקודות הזכוי יש לפנות לפקיד השומה בסניף של מס הכנסה הקרוב לביתכם. עליכם למלא בקשת זכוי ממס בגין קרוב נטול יכולת או טופס 116 א' . משנת המס שבה הופנה הילד למסגרת כלשהי של חינוך מיוחד אתם זכאים להחזר המס. הזכאות תקפה כל עוד אחד משני המצבים הבאים תקף:
• הפנייה של ועדת השמה
• הילד לומד בחטיבה לימודים כלשהי. למעשה, עם מעבר הילד מחטיבת לימודים אחת לשנייה יש לחדש את הזכאות (אם אין הפנייה מטעם ועדת השמה), כלומר : בין הגן לבית הספר היסודי, בין ביה"ס היסודי לחטיבת הביניים ובין חטה"ב לתיכון.

חשוב לזכור שני דברים:

1. במידה והייתה קיימת זכאות בשש השנים האחרונות ניתן לדרוש החזר מס רטרואקטיבי. החזר זה יכלול גם ריבית והפרשי הצמדה מלבד החזר המס. עם זאת, ניתן לחלק את החזר המס בין ההורים או לתת אותו רק לאחד מהם. כאשר הורי הילד גרושים, הזכוי יינתן בד"כ להורה המשמורן.
2. בכוונת מס הכנסה לשנות בקרוב את סעיף 45 . שנוי זה בא בעקבות אישורים כוזבים שהוצגו ע"י הורים כדי לזכות בנקודות הזכוי. כל עוד סעיף 45 תקף אנחנו בפסגה מימוש זכויות ממליצים לנצל את נקודות הזכוי.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.