הפרעות לוקומוטוריות

הפרעות אלו מכילות את כל הפגיעות בתחום הניידות מוטורית באדם ולכן כל בעיה רפואית (בשל ניתוח, מחלה או פגיעה כלשהי) שמתבטאת בתפקוד לקוי או בתפקוד חסר של איברים לוקומוטוריים לאורך זמן נחשבת להפרעה לוקומוטורית. הפרעות אלו גורמות לחולה בהן להיפגע פעמיים :  רפואית וכלכלית כי בדרך כלל הפרעה לוקומוטורית מפריעה ליכולת התפקוד וההשתכרות של האדם כך שעליו להוציא כסף על טיפול רפואי אך מבחינת הכנסה מצבו נותר בעינו או מצטמצם. לכן חולים שסובלים מהפרעות לוקומוטוריות שונות זכאים לזכויות שונות מטעם גופים שונים ובראשם המוסד לביטוח לאומי. קביעת אחוזי נכות מטעם ועדות רפואיות של המוסד לביטוח לאומי גוררים בעקבותיהם זכויות נוספות מגופים שונים שמשתנות לפי אופי הפגיעה ולסיבתה וניתנים ע"י רשויות מקומיות, משרד התחבורה, מס הכנסה, חברות ביטוח, מקומות עבודה ועוד.

מהם זכויות החולים בהפרעות לוקומוטוריות שונות?

הפרעות לוקומוטוריות יכולות להיות זמניות, כרוניות או צמיתות ללא מרפא וזכויות החולים בהם משתנות על פי משך ההפרעה הלוקומוטורית וחומרתה. הפרעה לוקומוטורית בדרך כלל משפיעה גם גופנית וגם כלכלית כי בתקופת המחלה החולה אינו יכול או מסוגל להתפרנס ולעבוד כלל או לעבוד באותו היקף שבו עבד קודם לכם(אובדן כושר עבודה מלא או חלקי). מסיבה זו ניתנות זכויות שונות לחולים בהפרעות לוקומוטוריות שונות אך חשוב לזכור שזכויות אלו ניתנוץת ע"י גופים שונים בדרך כלל בעקבות פגיעת האדם ולא באופן אוטומטי. לכן מומלץ לפנות לפסגה מימוש זכויות כדי להימנע מטרטור, התרוצצות וכאבי ראש בירוקרטיים.

קצבאות שונות לחולים בהפרעות לוקומוטוריות  המוסד לביטוח לאומי

  1. קצבת נכות

קצבה זו מוענקת לחולים בהפרעות לוקומוטוריות שונות בזמן שהם אינם עובדים עקב פגיעתם (אובדן כושר עבודה) ומספקת להם הכנסה חלופית בתקופה זו. קצבה זו תינתן לאחר שהתובע (החולה) הגיש בקשה לקצבת נכות למוסד לביטוח לאומי, עבר ועדה רפואית ונקבעו לו אחוזי נכות. אחוזי הנכות יפרטו את הפגיעה הלוקומוטורית ויקבעו את משך הנכות (זמנית או קבועה)

  1. קצבת שירותים מיוחדים

חולים בהפרעות לוקומוטוריות שונות שעקב פגיעתם מתקשים בביצוע של פעולות בסיסיות ויומיומיות עד כדי הפיכתם לסיעודיים זכאים לקצבת שירותים מיוחדים מטעם המוסד לביטוח לאומי שתממן עבורם טיפול סיעודי בביתם. הפעולות היומיומיות שעליהם מוענקת הנכות הן : רחצה, אכילה, ניידות, שליטה על הסוגרים וכן לבישה ופשיטה עצמאית של פירטי לבוש.

3. שיקום מקצועי

חולה בהפרעות לוקומוטוריות שאינם יכולים לחזור לעבודתם עקב הפגיעה זכאים למימון של שיקום מקצועי מטעם המוסד לביטוח לאומי שכולל אבחון, פסיכולוג, לימודים והשמה וכן זכאים לדמי מחייה בתקופת הלימודים. חשוב לזכור שהשיקום המקצועי ניתן אך ורק לחולים שעבורם נקבע אובדן כושר עבודה חלקי שמתייחס למקצועם בלבד ולא לכלל המקצועות

  1. קצבת ניידות

קצבה מטעם המוסד לביטוח לאומי לנפגעים לוקומוטוריים שנקבעה להם נכות ע"י ועדה רפואית שבאה לידי ביטוי בניידות באופן הבא:

  • האדם שנפגע לוקומוטורית הוא בעל רישיון נהיגה תקף ונקבעו לו אחוזי נכות בגובה של 40% לפחות עקב מוגבלות בניידות ע"י ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי .
  • האדם שנפגע לוקומוטורית אינו בעל רישיון נהיגה אך נקבעו לו אחוזי נכות בגובה של 60% לפחות עקב מוגבלות בניידות ע"י ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי
  • האדם שנפגע לוקומוטורית אינו בעל רישיון נהיגה אך קיים מורשה נהיגה בעל רשיון נהיגה המתגורר באופן קבוע עם הנפגע או במרחק שלא יעלה על 1500 מטר מהנפגע. מורשה הנהיגה חייב להיות מוכר ככזה ע"י המוסד לביטוח לאומי ולהתחחיב להסיע את הנפגע ככל שיידרש לכך.
  • האדם שנפגע לוקומוטורית שוהה במוסד כלשהו (רפואי, סיעודי או שיקומי) ומתנייד באמצעות כסא גלגלים. הקצבה תינתן גם במקרים בהם הנפגע שוהה במוסד מטפל והוא קיבל 100% נכות (או 80% נכות במידה והוא קטין ) בתנאי שהוא יוצא על חשבונו עם רכב לפחות 6 פעמים בחודש במידה והוא נצרך לכך ובתנאי שהוא זקוק לסיוע מזולתו לצורך ביצוע של פעולות היומיום.

חשוב לזכור שלפי חוקי המוסד לביטוח לאומי אין אפשרות לקבל יותר מקצבה אחת גם אם אתם זכאים לכך אלא במקרים מיוחדים וחריגים. כמו כן, קצבאות הנכות והשיקום המקצועי משקללות כושר עבודה ותלויות באופן פגיעתו של האדם, כלומר : אדם שנפגע מבחינה לוקומוטורית כתוצאה מעבודה (תאונת עבודה או מחלת מקצוע) שונה מאדם שנולד נכה ולכן יקבל קצבה בגובה שונה. אנו ממליצים לפנות לפסגה מימוש זכויות כדי לבדוק האם אתם זכאים ליותר מקצבה אחת, האם תוכלו לקבל יותר מקצבה אחת וכדי לבדוק האם הפגיעה הלוקומוטורית שבה לקיתם נחשבת לפגיעת עבודה.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.