הפרעות נוירולוגיות

הפרעות נוירולוגיות הן ביטוי קליני של הפרעות שונות במערכת העצבים שיכולות לגרום לחולשה, לכאבים, לשינוי במצב ההכרה ועוד. כל הפרעה במערכת העצבים באה לידי בטוי בהתאמה למקום הפגיעה ולכן זיהוי מקום הפגיעה הכרחי לצורך אבחנה וטיפול. במאמר זה נסקור כמה הפרעות נוירולוגיות מרכזיות ואין לראות בכך מידע רפואי או קליני אלא מידע כללי בלבד. לפירוט ולמצוי זכויותיכם כנפגעי הפרעות נוירולוגיות אנא פנו לפסגה מימוש זכויות.

הפרעות בזיכרון (אמנזיה)

הפרעת הזיכרון יכולה להיות לטווח קצר או ארוך ויכולה להתבטא בכל טווח של זכרון בשכחה של מידע, חוויות ו/שמות. הפרעות זכרון בדרך כלל מתבטאות בהפרעה בעיבוד של הזכרון כך שהנפגעים זוכרים מידע בסיסי אודות עצמם אך לא לגבי אחרים. הפרעות אלו יכולות להיות זמניות או צמיתות ובדרך כלל נובעות מפגיעה מוחית כלשהי באזורים שמקושרים לזכרון. אין טיפול רפואי להפרעות זכרון אך טיפול פסיכולוגי ותרגול מחשבתי יכולים להועיל.

זעזוע מוח

זעזוע מוח נגרם ע"י פגיעת ראש כלשהי שגורמת לפגיעות זמניות בתפקוד התקין של המוח ובמצב ההכרה. זעזוע מוח מתבטא בבלבול, סחרחורת ואיבוד שיווי משקל, בחילה עם/בלי הקאות, עייפות, הפרעות זמניות בזכרון וביכולת הריכוז והקואורדינציה ועוד. בדרך כלל זעזוע מוח אינו גורם לאובדן מלא של ההכרה אלא לשינוי זמני במצב ההכרה, אבל כדי לוודא לוודא שהמוח לא נפגע ושאין בו דימום או בצקות יש צורך בבדיקת הדמייה. התסמינים של זעזוע מוח חולפים בדרך כלל תוך מספר ימים אך במקרים של זעזועי מוח חוזרים (ספורטאים, חיילים וכו') ייתכן נזק תמידי ובלתי הפיך למוח.

דימום מוחי

דימום מוחי מצריך טיפול רפואי מיידי של צנתור או ניתוח חירום. דימום מוחי ויכול להיגרם עקב טראומה מוחית, מפרצת מוחית או דימום לאחר שבץ מוחי. נהוג לחלק את הדימום התוך-מוחי ל-4 סוגים:

  • דימום אפידורלי – דימום ששכיח בקרב בילדים.
  • דימום סאבדורלי – דימום שכיח לאחרחבלות ראש שונות בקרב מבוגרים.
  • דימום תת עכבישי – דימום לאחר מפרצת של כלי דם.
  • דימום תוך מוחי (שבץ המורגי) – דימום כתוצאה מלחץ דם גבוה או כתוצאה מהתנוונות כלי הדם במוח.

כאב נוירופתי

כאב נוירופתי הוא כאב עקב פגיעה במערת העצבים הפריפיאלית ומתרחש בעיקר אצל חולי סכרת. כאב זה מטופל ע"י משככי כאבים שונים

פגיעה באספקת הדם למוח

כאשר יש פגיעה באספקת הדם למוח כתוצאה מחסימת כלי דם במוח או כתוצאה מדימום מוחי כלשהו מתרחשת איסכמיה ויש סכנה שרקמת המוח תיהרס. פגיעה ברקמת המוח גורמת לנזק בלתי הפיך ולמעשה למוות מוחי בחלקים שלא קיבלו אספקה מספקת של דם וחמצן. מקום הפגיעה משפיע על הנזק אבל בדרך כלל צפוי חולשה בצד אחד של הגוף, הפרעות דיבור שונות, קשיי הבנה ועוד.

הפרעות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז הם תופעה נוירולוגית שמאובחנת בעיקר בקרב ילדים לאחר שהם נתקלים בקשיים בריכוז, בתפקוד יומיומי ובעיות לימודיות שונות.  ניתן לטפל בהפרעות אלו ע"י תרופות ממשפחת הריטלין או ע"י טיפולים אלטרנטיביים ו/או התנהגותיים.

הפרעות תנועה

הפרעות נוירולוגיות יכולות להתבטא בהפרעות תנועה שונות, למשל : עקב שבץ, פרקינסון, פגיעות גב וחוט שדרה שונות ועוד. פרקינסון למשל היא מחלה שגורמת לרעד, לנוקשות ולהפרעות בייצור התנועה עקב קשיי הנעה של חלקי הגוף השונים. הפרעות תנועה מטופלות בעיקר ע"י שיקום ופיזיותרפיה כדי לאמן את השרירים ואת העצבים שנפגעו.

הפרעות שינה

הפרעות נוירולוגיות שונות באות לידי בטוי בהפרעות שינה. בדרך כלל הפרעות שינה נגרמות כתוצאה ממצבי לחץ פסיכולוגיים שונים ולכן הטיפול בהן מפספס פעמים רבות את הגורם הנוירולוגי. כדי לאבחן במדויק את הגורם להפרעות שינה יש להיבדק במעבדת שינה.

הפרעות תקשורת

הפרעות נוירולוגיות רבות שפוגעות במרכזי הדיבור והשפה שבמוח באות לידי בטוי בהפרעות תקשורת. למשל : הפרעות תקשורת נפוצות במצבים הנוירולוגים של אלצהיימר, דמנציה (אובדן זכרון) ושבץ  כי במצבים אלו התרחשה פגיעה מוחית בתחום השפה, הדיבור והבטוי המילולי. הפרעות תקשורת מטופלות ע"י קלינאי תקשורת ואנשי שיקום שונים.

בכל מקרה של פגיעה ו/או הפרעה נוירולוגית פנו לפסגה מימוש זכויות כדי להפנותכם לאנשי המקצוע המתאימים לטיפול בפגיעתכם וכדי לממש את מלוא זכויותיכם. צריך לזכור שהמוסד לביטוח לאומי בדרך כלל אינו מאשר קבלה של יותר מקצבה אחת גם אם אתם זכאים לכך על פי חוק ומבדיל בין פגיעות נוירולוגיות שונות לפי אופן הפגיעה , למשל : יש הבדל למשל בין נפגעים נוירולוגיים בעבודה (תאונת עבודה או מחלת מקצוע) לבין נפגעים נוירולוגיים כתוצאה מתאונת דרכים או מחלה. כמו כן, במידה ונפגעתם נוירולוגית אך לא טופלתם במועד ע"י אנשי המקצוע המתאימים אתם זכאים לפיצויים בשל רשלנות רפואית.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.