הפרעות פסיכוטיות

הפרעות נפשיות הן כל ליקוי בריאותי בתחום הנפשי שמתבטא בהתנהגות או בחשיבה שונות מהנורמה ושגורם לפגיעה תפקודית משמעותית. ההשוואה לנורמה החברתית היא תלוית זמן, תרבות ומקום וגוררת השלכות בתחומים שונים כגון רפואה, חברה, פוליטיקה, מוסר, דת ועוד. ההפרעות הנפשיות יכולות להתבטא בדרגות שונות של חומרה והן יכולות להיות כרוניות או זמניות. לפי החוק הישראלי מחלת נפש היא כל " מחלה שפגעה ברוחו" של האדם (ציטוט מהחוק). אך מוסדות ממשלתיים שונים וחברות ביטוח שונים מגדירים מחלת נפש והפרעות פסיכוטיות באופן שונה ויש צורך לפנות לפסגה מימוש זכויות כדי לוודא שזכויותיכם כנפגעי נפש נשמרות למרות ההגדרות השונות.

חולה נפש נחשב כסובל מהפרעה פסיכוטוית כאשר הוא מתקשה לתפקד באופן יומיומי עקב הפרעות בתפיסת המציאות, כלומר: הפרעות בתחום החשיבה, התפיסה וההתנהגות שדרושות כדי לנהל חיים תקינים והופעה של מחשבות שווא ו/או הזיות למשך חודש לפחות. הפרעות פסיכוטיות נחשבות לקשות מבין ההפרעות הנפשיות כי הנפגע אינו מודע כלל למצבו ומבחינתו הוא נורמטיבי לחלוטין מבחינת חשיבה, התנהגות ותפיסה. הפרעות פסיכוטיות נגרמות עקב תפקוד מוחי לקוי בתחומים הבאים (ייתכן שילוב של תחומים) : חשיבה, תפיסה, תקשורת, רגש ועוד כאשר הסיבה לכך אינה תמיד ידועה ולעיתים הן נגרמות עקב מחלה גופנית כגון הרעלה, זיהום מוחי, התייבשות ועוד שפוגעים במוח. נהוג לחלק את ההפרעות הפסיכוטיות לשלוש קבוצות: הפרעות פסיכוטיות חריפות, הפרעות דלוזיות (הזיות ומחשבות שווא) והפרעות סכיזואפקטיביות.

הפרעות דלוזיות – מחשבות שווא והזיות

מחשבת שווא (דלוזיה) היא מחשבה שמטרידה את האדם ולמרות שהיא אינה מבוססת מציאות הוא חווה אותה כאמיתית ולכן משנה בהתאם למחשבה זו רגשות והתנהגות. למשל : פרנואיד בטוח שעוקבים אחריו למרות שאין לכך ביסוס במציאות ומשנה את רגשותיו והתנהגותו בהתאם להרגשת הרדיפה שלו.

הזייה היא אשליה תחושתית כי האדם חווה דרך איברי החישה שלו (טעם, ריח, מישוש, שמיעה וראייה) תחושות שאינן קיימות במציאות, למשל : שומע קולות של אנשים שמדברים אליו ואיתו למרות שהם לא קיימים באמת. הזיית השמיעה היא הנפוצה ביותר והזיות דרך חושים אחרים נחשבות לנדירות.

הפרעות פסיכוטיות חריפות

הפרעות פסיכוטיות חריפות יבואו בדרך כלל לידי ביטוי בהתנהגות קיצונית ומוזרה (כולל דיבור) לא מקובלת ולא הגיונית שאינה בעלת משמעות ושאינה תואמת את הנסיבות. במקרים כאלו למשל, הדיבור של האדם הופך להיות אסוציאטיבי, קשה להבנה ובלתי רציף מבחינה הגיונית. אדם נחשב כסובל מהפרעות פסיכוטיות חריפות אם מתקיימים כל התנאים הבאים :

  1. מעבר ממצב נורמטיבי למצב פסיכוטי תוך 14 יום או פחות שפוגע בתפקוד התעסוקתי והיומיומי של האדם .
  2. המצב הפסיכוטי כולל לפחות אחד מהמאפיינים הבאים : מחשבות שווא, הזיות, דיבור והתנהגות לא קוהרנטים וכן שיפוט לקוי של המציאות. במהלך המצב הפסיכוטי האדם מוסכן לעצמו ולסביבתו וזקוק להשגחה בתחומי ההיגיינה, האכילה, הרחצה ועוד
  3. קיומו של מצב סטרס כלשהו, כגון אובדן בן/בת הזוג, טראומה כלשהי(מלחמה, תאונה וכו'), משבר תעסוקתי, זוגי או משפחתי.

הפרעות סכיזואקטיביות

הפרעות סכיזואקטיביות שונות ובראשן הסכיזופרניה (שסעת) נחשבות להפרעות הפסיכוטיות הנפוצות ביותר והן פוגעות באופן רחב בתפקוד הרגשי והשכלי של האדם וכן ביכולות התקשורת וההתנהגות שלו. חולים סכיזואידים סובלים מהזיות וממחשבות שווא , מפירוש לא נכון של המציאות, מחשיבה שאינה מאורגנת, מדיבור אסוציאטיבי ולא קוהרנטי, מהתנהגות ומהופעה חיצונית מוזרות. לעיתים הפרעות סכיזואקטיביות מתבטאות בהתנהגות שנחשבת קטטונית, כלומר האדם אינו מגיב לסביבתו או שהוא מגיב בצורה שהיא חסרת רגש וריקנית. סכיזופרניה כמחלה הראשית בהפרעות הסכיזואקטיביות בפרט והפרעות פסיכוטיות בכלל מכילה מספר הפרעות :

  • מחשבות שווא שבסיסן רדיפה, סכנה או השתלטות חיצונית על מוח האדם או על גופו. (סכיזופרניה פרנואידית)
  • דיבור והתנהגות לא מאורגנים ולא קוהרנטים שמלווים בהזיות בנושאים שונים.
  • ליקויים במוטוריקה שמתבטאים בקפאון פיזי וקושי תנועתי עד כדי נזק גופני. (סכיזופרניה קטטונית )

בדרך כלל נהוג לחלק את הסכיזופרניה ל-4 קבוצות משנה:

  1. סכיזופרניה פשוטה – תהליך איטי והדרגתי בו האדם מסתגר ומתרחק חברתית, מאבד עניין בחיים, מפגין אדישות וירידה ביכולות שכליות ולעיתים אף מפגין עצבנות ותוקפנות לכל מהלך חברתי.
  2. הבפרניה – רוב מקרי הסכיזופרניה שבהן האדם נתקף בהזיות, מחשבות שווא וסטיות שונות מדרכי חשיבה והתנהגות מקובלים.
  3. קטטוניה – הקפאת תנועה שמלווה במצב אוטיסטי מבחינה נפשית.
  4. שסעת פרנואידית – כמחצית ממקרי הסכיזופרניה שכוללים מחשבות שווא בתחום הרדיפה ביחד עם תסביך גדלות ללא כל פגיעה ביכולת השכלית של האדם.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.