וועדה רפואית

במאמר זה נסביר נושאים שונים שקשורים לוועדה רפואית : מי מוזמן אליה, מה הרכבה ועדות רפואיות ואיך להתכונן אליה. כמו כן נפרט על המתרחש במהלך הוועדה הרפואית, על אופן קבלת התוצאות ועל אפשרויות הערעור.

מהי וועדה רפואית?

הועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי קובעות את שיעור הנכות של אדם והיא מורכבת מהפרמטרים הבאים :

 • מידת הנכות של החולה שמבוטאת באחוזי הנכות שנקבעה לו
 • סוג הנכות – פיזית, נפשית, התפתחותית או שכלית
 • משך הנכות, כלומר האם הנכות היא זמנית או קבועה

שיעור הנכות נקבע לפי ספר הליקויים של המוסד לביטוח לאומי והוא שקובע את זכאותו של החולה לקבלת גמלת או קצבת נכות ואת משך הזמן שבו יקבל קצבה זו. הועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי מטפלות בתחומים הבאים : נכות כללית, נכות מעבודה, ילד נכה, שירותים מיוחדים לנכים, נפגעי פעולות איבה ופטור ממס הכנסה.

מי מוזמן לוועדה רפואית ?

כל מי שנפגע כתוצאה ממחלה כלשהי (גופנית, נפשית, שכלית או התפתחותית) מסיבות שונות יתבקש להופיע מול וועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי. לוועדה רפואית מוזמנים גם נכים שנקבעה להם קצבת נכות זמנית והם נדרשים לעבור וועדה רפואית נוספת כדי לקבוע את מידת נכותם ואת תקופתה (זמנית או קבועה) בעתיד ובהתאמה לכך את גובה הקצבה או את הפסקתה.

מהו ההרכב של וועדה רפואית ?

הוועדה הרפואית מורכבת מרופא מומחה בתחום הפגיעה של הנפגע, ומזכיר ישיבה שתפקידו לרשום את דוח הוועדה. עם זאת, במקרה של פגיעה רב מערכתית או מספר ליקויים רפואיים, ייתכנו שני תרחישים:

 1. הנפגע ייבדק על ידי מספר רופאים, שכל אחד מומחה בתחום רפואי אחר.
 2. הנפגע יוזמן למספר ועדות רפואיות שכל אחת מהן תבדוק ליקוי רפואי אחר

איך להתכונן לוועדה הרפואית ?

 • להגיע עם העתקים של כל המסמכים הרפואיים והמשפטיים הרלוונטיים. אם אתם סובלים ממספר ליקויים אנא ציינו כל ליקוי בנפרד ומסרו לוועדה חומרים רפואיים ומשפטיים המוכיחים פגיעה רב-מערכתית
 • להכין רשימה של נושאים עליהם תדברו מול הוועדה. יש להקפיד שהנושאים האלה יהיו רלוונטיים לפגיעה מהם אתם ושאופן הצגתם בפני הוועדה יהיה קצר וענייני. כדאי גם לרשום את הדברים בכתב בצורה תמציתית, ממוקד, קצרה ועניינית כי כל מסמך שאתם מגישים לוועדה מצורף לתיקכם ומשפיע על החלטת הוועדה.
 • להצטייד בתעודה מזהה עם תמונה שבלעדיה לא תתאפשר בדיקה רפואית שהיא החלק העיקרי והמרכזי בפעולתה של הוועדה הרפואית

איך מתנהלת הוועדה הרפואית?

הוועדה הרפואית מחולקת ל-3 חלקים:

 1. עיון במסמכים - לפני שנכנס הנפגע לחדר הוועדה, הרופא המומחה יעיין במסמכים הרפואיים שנמצאים בתיקו.
 2. הצגת הטענות - בחלקו זה הנפגע מציג את טענותיו ומפרט בכתב ו/או בעל פה את המחלות מהן שגורמות לו לקשיים ומגיש את כל המסמכים הרלוונטיים בעניינו. על מנת לאמת את דבריו, יתבקש הנפגע לקרוא את פרוטוקול הוועדה ולחתם עליו.
 3. בדיקה רפואית - הנפגע יתבקש להסכים בכתב לבדיקה רפואית ולאחריה ביצועה בפועל ימסור הרופא לוועדה את החלטתו שתירשם בפרוטוקול. חשוב לזכור שבדיקה רפואית תתאפשר רק לאחר הצגת תעודה מזהה שכוללת תמונה ולכן חשוב להצטייד בכך מראש. והחלטת הרופא מבוססת על המסמכים אותם הציג הנפגע, על התלונות בכתב ו/או בעל פה של הנפגע ועל תוצאות הבדיקה הרפואית. חשוב לזכור שכל פונה לוועדה רפואית רשאי למלווה מטעמו שיהיה נוכח בזמן הבדיקה הרפואית ואף יסייע לו אם וכאשר יזדקק. עם זאת, אם הרופא מוכר לנבדק על סמך הכרות קודמת (אישית או רפואית) עליו לדווח על כך והוא יוזמן לוועדה רפואית אחרת כדי שלא ייוצר מצב של ניגוד עניינים

איך יודעים מה תוצאות הוועדה הרפואית ?

תוצאות הוועדה הרפואית אינן נמסרות מיד אלא נשלחות לבית הנפגע ביחד עם העתק מפרוטוקול הדיון תוך שלושה שבועות ממועד החלטת הוועדה.

האם ניתן לערער על תוצאות הוועדה?

ניתן לערער על החלטות הוועדה הרפואית ולהגיש ערר תוך 60 יום מיום קבלת ההודעה על אחוזי הנכות.הערר יידון בוועדה לערעורים שכוללת שלושה רופאים שאינם רופאי המוסד לביטוח לאומי. החלטת הוועדה הערעורים היא סופית וניתן לערער עליה רק במקרים של נכות מעבודה דרך פנייה לבית הדין האזורי לעבודה.

במאמר זה הסברנו נושאים שונים שקשורים לוועדה רפואית : מי מוזמן אליה, מה הרכבה ועדות רפואיות ואיך להתכונן אליה. כמו כן נפרט על המתרחש במהלך הוועדה הרפואית, על אופן קבלת התוצאות ועל אפשרויות הערעור. עם זאת, מידע זה הוא כללי בלבד וכל מקרה דורש טיפול אישי ומקצועי משלו. פנו אלינו ותקבלו יעוץ חינם בכל תחום שקשור לוועדות רפואיות

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.