זכויות החולה

לפי חוק ביטוח ממלכתי כל אזרח במדינת ישראל מחויב להיות מבוטח רפואית דרך קופת חולים כלשהי, כלומר, האזרח מחויב לשלם ביטוח בריאות לקופת חולים כלשהי לפי בחירתו שמזכה אותו בזכות לקבל טיפול רפואי וזכויות רפואיות שונות במידה ויזדקק להן. חוק זה מצטרף לחוקים רפואיים אחרים:

 1. חוק זכויות החולה משנת 1996 שמפרט את זכויות החולה ואת תפקידי הצוות הרפואי
 2. חוק החולה הנוטה למות משנת 2005.

חוקים אלה וחוקים רפואיים אחרים משלימים את זכויות החולים באופן הבא:

זכויות ילדים חולים – ילדים שיש להם בעיות שונות בתחום ההתפתחותי זכאים לאבחונים ולטיפולים שונים לפי סל שירותים בהתאם לגיל הילד ולפי בעייתו המשוערת. הזכות לטיפולים רפואיים נעשית בהתאם לקטגוריות האלה : נכות התפתחותית סומאטית ושאינה סומאטית, אוטיזם וחינוך מיוחד. הורים שילדים מוגדרים כבעלי צרכים מיוחדים זכאים לזכויות רפואיות וכלכליות שונות כגון : הנחה בתשלום עבור טלפון קווי, הנחה בתשלום ארנונה לרשות המקומי, החזרי מס בדרגות שונות ועוד. הנחות אלו ניתנות ע"י גופים שונים וכדי לדעת את כל הזכויות השונות ולממש את המגיע לכם על פי חוק כדאי לפנות לפסגה מימוש זכויות.

זכויות נשים – נשים זכאיות לבדיקות סקר שונות כגון בדיקת ממוגרפיה או תהודה מגנטית לצורך גילוי מוקדם של סרטן השד אחת לשנה. כמו כן, הן זכאיות להנחה בחיסון כנגד וירוס הפפילומה שגורם לסרטן צוואר הרחם, זכאיות לייעוץ גנטי לפני כניסה להריון.

זכויות נשים בהריון – נשים בהריון זכאיות על פי חוק לבדיקות רפואיות שונות כגון : אולטרסאונד, לחץ דם, בדיקות דם שונות, שקיפות עורפית, סקירת מערכות, בדיקת מי שפיר, בדיקות שתן ועוד וכן זכאיות לבדיקות שונות שמגלות מומים גנטיים מולדים כמו סיסטיק פיברוזיס, טיי זקס ועוד.  בנוסף, נשים בהריון זכאיות להטבות שונות במידה והן עובדות לפרנסתן, למשל : לא ניתן לפטרן או לפגוע בהיקף עבודתן במהלך ההריון ועד חודשיים לאחר הלידה, אסור לדרוש מהן שעות נוספות, הן זכאיות לפיצויי פיטורין במידה והן מתפטרות מהעבודה כדי לטפל ביילוד וכן יש להן זכאות לקצבה של שמירת הריון במידה והוחלט על כך מבחינה רפואית, הן זכאיות להיעדר 40 שעות במהלך ההריון עבור בדיקות רפואיות (במשרה מלאה בלבד) ועוד.

זכויות עובדים - כל עובד זכאי על פי חוק לזכויות סוציאליות, רפואיות וכלכליות מתוקף היותו אדם עובד, כולל ימי מחלה, חופשה, הבראה ועוד.

זכויות לאוכלוסיות מיוחדות – אוכלוסיות מסוימות זכאיות לזכויות יתר בתחום הכלכלי והרפואי מתוקף מעמדן, למשל :נפגעי עבודה, נכי צה"ל, נפגעי פעולות איבה, משפחות שכולות, ילדים במסגרות שונות של החינוך המיוחד ועוד. גם עובדים זרים זכאים לזכויות רפואיות בסיסיות מתוקף היותם עובדים במדינת ישראל כי הם מבוטחים רפואית בישראל מתוקף עבודתם בה למרות שהם אינם אזרחי המדינה.

טיפולי ריפוי בעיסוק – אנשים שיש להם לקות תפקודית כלשהי זכאים לטיפולים משקמים של ריפוי בעיסוק כדי להחזירם לתפקוד ולשפר את תפקודם היומיומי מבחינת תנועה, חישה וקוגניציה. למשל : חולים לאחר אירוע מוחי או פגיעה מכוויות זכאים ל-25 טיפול ריפוי בעיסוק במשך שנה ואילו חולים כרוניים זכאים לטיפולי ריפוי בעיסוק במשך חודשיים. כמו כן, במקרים מסוימים בעלי לקות תפקודית זכאים להתאמה של מכשירי עזר(סדים, צווארון, קביים, הליכון, כיסא גלגלים, חליפת לחץ ועוד) ולהתאמה של סביבתם בהתאם לנכותם. לייעוץ בנושא אנא פנו לפסגה מימוש זכויות.

זכאות לטיפולי תזונה – אנשים שמצבם הרפואי מצריך טיפול בתחום התזונה זכאים ל-14 טיפולים בתחום במחיר מיוחד כדי לשנות את הרגלי התזונה שלהם וכדי לבנות עבורם תפריט בריא ומאוזן. במקרים מסוימים תינתן זכאות למזון מיוחד וכדי לנצל את זכויותיכם בנושא אנא פנו לפסגה מימוש זכויות.

זכאות לשירותים במסגרת סל הבריאות – כל אזרח ישראלי זכאי על פי חוק לתרופות ולחיסונים שנמצאים בסל הבריאות.
זכויות של חולים כרוניים – על פי נוהל של משרד הבריאות משנת 1997, חולים כרוניים  זכאים למימון חלקי של תרופותיהם במקרים מסויימים. חולים כרוניים הוא חולה שמשתייך לאחד מקבוצות המחלות שמוכרות ככרוניות ע"י משרד הבריאות, שצורך תרופות מסוימות ושמחלתו נמשכת מעל חצי שנה ברציפות. בין המחלות המוכרות כמחלות כרוניות ע"י משרד הבריאות ניתן לציין את המחלות הבאות:

 • מחלת הנפילה (אפילפסיה)
 • סוכרת מסוג 1 או 2
 • דיכאון
 • מאניה דיפרסיה (הפרעה דו-קוטבית)
 • גידולים סרטניים שונים
 • פרקינסון
 • שחפת
 • מחלות לב
 • גלאוקומה
 • איידס
 • דלקת המעי הגס
 • סיסטיק פיברוזיס
 • טרשת נפוצה
 • אלצהיימר
 • אסטמה
 • ועוד ועוד

לפי נהלי משרד הבריאות, קופות החולים אמורות לדווח על חולים כרוניים שנמצאות תחת טיפולן אך למעשה החולים הכרוניים בעצמם צריכים לוודא שהם מוכרים כחולים כרוניים בקופות החולים.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.