זכויות נכים במדינת ישראל

מדינת ישראל היא מדינה סוציאלית ולכן ציבור הנכים במדינת ישראל מקבל זכויות שונות בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו לכל אחד מהם. זכויות אלו יכולות להיות הטבות ומענקים מטעם גופים ממשלתיים שונים שיכולות להגיע במצטבר לסכום גדול ומשמעותי שמשפר דרמטית את איכות חייו של הנכה. אנחנו מגישים לכם ברשימה הבאה את הזכויות העיקריות שמגיעות לציבור הנכים במדינת ישראל וכדאי לזכור שבמקרים רבים זכויות אלו יינתנו לנכים רק לאחר דרישה אישית של הנכה ורק חלקן ניתנות באופן אוטומטי. בכל מקרה מומלץ ליצור קשר עם פסגה מימוש זכויות כי כל מקרה הוא לגופו וכל אדם שונה ממשנהו.

זכויות הנכים במס ההכנסה

נכים שנקבעה להם ע"י המוסד לביטוח לאומי נכות רפואית זכאים לפטור מתשלום של מס הכנסה. במקרה זה הפטור אינו אוטומטי ויש להגיש בקשה בנדון לפקיד השומה במקום מגוריכם. עם זאת, הפטור ניתן רק במקרה שנקבעה נכות למשך חצי שנה ומעלה לנכים שהוגדרה להם נכות של 100% או נכים שהוגדרה להם נכות משוקללת של 90% או לעיוורים. נכות רטרואקטיבית משפיעה גם היא על גובה הפטור וניתן לקבל החזר עד שש שנים שקדמו להגדרת הנכות. הטבה זו רלוונטית לשכירים ולעצמאיים כאחד אך תנאיה משתנים ע"פ תנאי ההעסקה (שכיר/עצמאי)

זכויות הנכים ברשויות המקומיות

נכים באחוזי נכות מסוימים ובסוגי נכות ספציפיים זכאים להנחה בארנונה מטעם הרשות המקומית שבה הם מתגוררים. עם זאת, גם הטבה זו אינה אוטומטית ויש להגיש בקשה בנדון לאגף הגבייה ברשות המקומית הרלוונטית.

זכויות הנכים במקורות ובתאגידי המים השונים

נכים בסוגי נכות מסויימים ובאחוזי נכות ספציפיים זכאים להנחה בתשלומי המים עבור צריכה של כמות מים מסוימת. מעל הכמות שהוגדרה ייאלצו הנכים לשלם תעריף מים מלא. לעומת זאת, נכים שזכאים מטעם המוסד לביטוח לאומי לקבל קצבאות נכות שונות יקבלו תעריף מים מוזל עבור כל כמות מים שהם צרכו.

זכויות הנכים בחברת החשמל

נכים זכאים להנחה בגובה 50% מחשבון החשמל עבור צריכה של חשמל בכמות מסויימת. הנחה זו אינו כוללת את כל צריכת החשמל אלא רק את הכמות שהוגדרה מראש ע"י חברת החשמל. הנחה זו היא אוטומטית כי המוסד לביטוח לאומי מעביר את רשימת הנכים שמקבלים קצבאות מטעמו לחברת החשמל, אך יש לוודא זאת ובמידת הצורך להעביר את חשבון החשמל על שם הנכה כי רק הוא זכאי להטבה ולא בני משפחה אחרים.

זכויות הנכים בבזק

נכים שנקבעה להם נכות בגובה 80% ומעלה והם מקבלים קצבת נכות מטעם המוסד לביטוח לאומי בגובה של 75% או יותר, זכאים להנחה בגובה של 50% מבזק. הנחה זו כוללת את השירותים הבאים : התקנה של קו טלפון, העתקת קו טלפון וכן הנחה על תשלומי טלפון שוטפים.

זכויות הנכים במשרד התחבורה

נכים בדרגות נכות מסוימות זכאים להטבות שונות ממשרד התחבורה בהתאם לסוג הקצבה שהם זכאים להם. ההטבות כוללות : הנחה באגרת רישוי (טסט), הנחה בתחבורה ציבורית. כמו כן, נכים שמוגבלים בניידותם ויש ברשותם רכב זכאים לקבל תו נכה שמאפשר החניית הרכב בחניות נכים. הטבה זו אינה אוטומטית ויש לפנות למשרד התחבורה בנדון ולצרף לבקשה מסמכים רפואיים רלוונטיים.

זכויות הנכים ברכבת ישראל

נכים שנושאים תעודת נכה זכאים להנחה של 10% במחירי הנסיעה ברכבת בקווים בין-עירוניים.

זכויות הנכים בקופות החולים השונות

נכים שמקבלים קצבת נכות מטעם המוסד לביטוח לאומי פטורים מתשלום של אגרת ביקור רופא ומאגרות עבור טיפולים שונים בבתי החולים. הטבה זו היא אוטומטית כי המוסד לביטוח לאומי מעביר את רשימת הנכים הרלוונטית לקופות החולים השונות. כמו כן, נכים בדרגות מסוימות זכאים להנחה עבור רכישת תרופות ועבור טיפולים רפואיים שונים. זכאות זו אינה אוטומטית ויש לבדוק אותה מול קופת החולים הרלוונטית.

זכויות הנכים במשרד הבינוי והשיכון

נכים שנקבע להם אובדן כושר עבודה בגובה של 74% או יותר יכולים לקבל סיוע ברכישה של דירה מהדיור הציבורי או בתשלום של שכר דירה מטעם משרד השיכון. זכאות זו לעיתים מאפשרת אף את התאמת הדירה לצרכי הנכה (הגדלת משקופים, הוספת מעקים וכו') והיא אינה אוטומטית אלא מצריכה פנייה בנדון למשרד השיכון. גם מקבלי קצבת שירותים מיוחדים מטעם המוסד לביטוח לאומי שנמצאים בארץ שנתיים לפחות זכאים להטבות אלו וגם זכות זו אינה אוטומטית אלא מצריכה פנייה בנדון לבנק כלשהו למשכנתאות.

זכויות הנכים במנהל מקרקעי ישראל

נכים שנקבעה להם נכות בגובה 80% לפחות ומקבלים קצבת נכות מטעם המוסד לביטוח לאומי זכאים לפטור/הנחה במנהל מקרקעי ישראל בתשלום של דמי הסכמה.

רשימה זו היא חלקית בלבד ולקבלת הרשימה המלאה יש לפנות לפסגה מימוש זכויות.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.