זכויות רפואיות של נפגעי תאונות עבודה

חוק ביטוח ממלכתי קובע ש"כל תושב מדינת ישראל זכאי לשירותי בריאות", אך חשוב לדעת שנפגעי עבודה מקבלים זכויות רפואיות נוספות רק מתוקף העובדה שהפגיעה התרחשה במהלך העבודה. במאמר זה נלמד מהי תאונת עבודה, מה לעשות אם נפגעתם בעבודה ומה הרלוונטיות של ועדה רפואית לתאונות עבודה.

מהי תאונת עבודה?

תאונת עבודה היא ע"פ החוק "תאונה שארעה תוך כדי עבודה ועקב עבודתו של הנפגע אצל מעבידו או מטעמו". כלומר: תאונת עבודה צריכה לענות על שלושת הפרמטרים הבאים:
א. האירוע מוגדר כתאונה, כלומר כאירוע חריג מבחינה בריאותית.
ב. האירוע החריג התרחש תוך כדי העבודה.
ג. האירוע החריג התרחש עקב העבודה.

שני הפרמטרים האחרונים מחייבים את העובד להוכיח קשר בין האירוע הבריאותי החריג לבין עבודתו. חשוב לזכור שכל פגיעה שאירעה במהלך נסיעה או הליכה אל העבודה או ממנה תיחשב גם היא כתאונת עבודה. בנוסף , כל פגיעה של עובד בכל אירוע מטעם העבודה כולל השתלמויות ופעילויות חברתיות שונות תיחשב כתאונת עבודה.
עם זאת, לא כל תאונות העבודה יתבטאו בזכויות רפואיות כלשהן. למשל : עובד שנפגע במהלך עבודתו באשמתו לא יוכר כנפגע עבודה אם נעדר כתוצאה מהפגיעה פחות מ-10 ימים. לכן, חשוב והכרחי לפנות לאנשי מקצוע בתחום שידריכו את הנפגע בנפתלי הבירוקרטיה ובכך יחסכו לו זמן, כסף והרבה אנרגיה מיותרת.

על פי חוק הביטוח הלאומי זכויות רפואיות לנפגעי עבודה יינתנו רק למי שדיווח על הפגיעה תוך שנה מיום התרחשותה ואיחור בדיווח יכול לשלול מהנפגע חלק מהזכויות הרפואיות להן הוא זכאי או את כולן. לכן, כל דיווח לביטוח הלאומי חייב להיות מגובה במסמכים רפואיים, בעדויות של חברים לעבודה או עדי ראייה.

מה עושים אם נפגעתם בעבודה?

1. פונים לקבלת עזרה רפואית ומבהירים שהפגיעה התרחשה כתוצאה מהעבודה או תוך כדי העבודה ולוודא שייפתח לכם תיק תחת הכותרת "תאונה בעבודה" ושתקבלו "תעודה ראשונית לנפגע בעבודה". גם במקרה של פנייה למשטרה (למשל בשל תאונת דרכים בדרך מהעבודה או אליה) יש לציין זאת ולבדוק שהדבר נרשם במסמכים השונים.

2. מחתימים את המעסיק על טופס פגיעה בעבודה ב"ל/ 250 שדרכו הוא מדווח לביטוח לאומי על פגיעתכם. במידה ואתם עצמאיים עליכם למלא טופס ב"ל/283.

3. עליכם להגיש את הטפסים המלאים לרופאים המטפלים (רופאי משפחה או רופאים מקצועיים) כדי לקבל אישורי מחלה.

4. עליכם להגיש את הטפסים המלאים לביטוח הלאומי כדי לקבל זכויות רפואיות או קצבת נכות בהתאם להחלטות של ועדות רפואיות. כל תביעה בנושא של תאונת עבודה בביטוח הלאומי מחייבת את הנפגע להגיש את כל המסמכים הרלוונטיים ולכן עליכם לדאוג לצלם או לשמור כל מסמך רפואי, משפטי וקבלות שונות שיחזקו את טענתכם. בנוסף, כל הוצאה שנעשתה עקב תאונת העבודה תוחזר לנפגע ברגע שהוא יוכר כנפגע עבודה ולכן עליכם לתעד ולהוכיח את כל ההוצאות שנכפו עליכם בשל תאונת העבודה. כדאי גם לשמור העתק של התביעה שלכם בביטוח הלאומי ולוודא שכל המסמכים נחתמו בביטוח הלאומי בחותמת "נתקבל".

5. קבלת דמי פגיעה –במידה ולא עבדתם כתוצאה מתאונת העבודה פחות מ-91 תקבלו מהביטוח הלאומי "דמי פגיעה" שהם 75% מהכנסתכם הממוצעת בשלושת החודשים שקדמו לתאונה.

6. זכויות רפואיות - לאחר 90 יום ביטוח לאומי יחליט האם מגיעות לכם זכויות רפואיות מתוקף אובדן כושר עבודה, נכות זמנית או קבועה והחלטה זו תיקבע ע"י ועדה רפואית. חשוב לזכור – נכות בגובה 10-19% תזכה אתכם במענק חד פעמי ואילו נכות הגבוהה מ-20% תזכה אתכם בקצבה חודשית בגובה 75% מהכנסתכם, שיכולה להיות מומרת במענק חד-פעמי. במידה ובשל תאונת העבודה אינכם יכולים לחזור לעבודה בכלל או לעבוד במשרה מלאה כבעבר עליכם להגיש לביטוח הלאומי בקשה להכיר בכם כ"נכה נזקק". במידה ותוכרו כ"נכה נזקק" תוכלו לקבל הכרה זמנית של 100% נכות לתקופה של עוד מקסימום ארבעה חודשים שתזכה אתכם בקצבה בגובה 75% מהכנסתכם.

מהי ועדה רפואית ?

ועדה רפואית קובעת את אחוזי הנכות שמגיעים לכם והיא כוללת רופא ומזכיר. בועדה הרפואית תפרטו את הפגיעה ותוכיחו את דבריכם במסמכים רפואיים ואחרים, לכן הכרחי להכין את כל החומר הרלוונטי מראש בצורה מסודרת ולהתכונן לועדה כראוי. כמו כן תתבקשו לעבור בדיקה רפואית ולחתום על פרוטוקול הדיון. הכרחי לכן לקרוא את הפרוטוקול ובמידת הצורך לתקן את הכתוב בו או להוסיף עליו. החלטת הועדה תישלח לביתכם תוך 21 יום
אפשר לערער על החלטת הועדה תוך 60 יום מיום קבלת ההחלטה דרך ועדת ערר שכוללת 3 רופאים שאינם משתייכים לביטוח לאומי. על החלטת ועדת הערר ניתן לערער רק דרך פנייה לבית הדין לעבודה.
במאמר זה סקרנו בקצרה את תחום תאונות העבודה והנחינו אתכם כיצד לפעול במידה ונפגעתם בעבודה. עם זאת, מידע זה הוא כללי בלבד וכל מקרה דורש טיפול אישי ומקצועי משלו. פנו אלינו ותקבלו יעוץ חינם ובדיקה ראשונית שתקבע האם אתם זכאים לזכויות רפואיות כתוצאה מתאונת עבודה.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.