זכויות רפואיות

במאמר זה נסקור את הזכויות הרפואיות השונות, את המצבים הרפואיים שבגינם מקבלים זכויות רפואיות ואת אופן קביעתן על ידי הביטוח הלאומי.

מהן זכויות רפואיות?

זכויות רפואיות הן זכויות בתחום הרפואי שהמדינה דרך ביטוח לאומי מעניקה לכל מי שנפגע מבחינה רפואית (כתוצאה מתאונות, מחלות, פציעות וליקויים רפואיים) מסיבות שונות. הזכויות הרפואיות השונות ניתנות בהתאמה לאחוזי הנכות הקבועה או הזמנית שנקבעים בועדות הרפואיות של ביטוח לאומי. אחוזי הנכות הן הבסיס להטבות מצד גורמים שונים :

 1. ביטוח לאומי – אחוזי הנכות מזכים במענקים שונים, פיצויים וקצבאות קבועות או זמניות
 2. תעודות שונות שמקנות הנחות והטבות שונות מצד גורמים פרטיים וממשלתיים (למשל תעודת נכה)
 3. מס הכנסה – אחוזי הנכות מזכים בפטורים ובהקלות מס שונות.

עם זאת, חובת ההוכחה של עצם הפגיעה הרפואית חלה על הנפגע והעובדה שביטוח לאומי אחראי גם על קביעת הנכות וגם על תשלומה הופכת את התהליך של קבלת זכויות רפואיות למורכב במיוחד ואפילו לאבסורדי כי לביטוח לאומי מן הסתם יש אינטרס לשלם כמה שפחות.

באיזה תחומים מעניק הביטוח הלאומי זכויות רפואיות?

ביטוח לאומי מעניק זכויות רפואיות במגוון תחומים ואנו נציג בפניכם את העיקריים שבהם:

 • נכות כללית: ביטוח לאומי משלם קצבת נכות עבור מי שכושר השתכרותו נפגע בשל נכות כלשהי בתנאי שהוא בגיל העבודה (18 עד פנסיה) ושיש לו נכות של 60% לפחות. עם זאת, במקרה של מספר נכויות שלפחות אחת מהן בהיקף של 25% מחשבים את הנכות המצטברת והיא צריכה להיות 40%. כמו כן, עקרת בית צריכה להוכיח נכות של 50%.
 • פגיעה בעבודה / מחלת מקצוע: נפגעי עבודה או מחלה מקצועית מקבלים זכויות רפואיות בגין פגיעה בהכנסתם והם זכאים להחזר של הוצאות רפואיות שנגזרו מתאונת העבודה/מחלת המקצוע. במידה והנפגע נותר נכה כתוצאה מהפגיעה הוא זכאי לקצבה או למענק בהתאם להחלטת הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי. אם נפטר הנפגע כתוצאה מתאונת העבודה/מחלת המקצוע בעבודה, ביטוח לאומי ישלם קצבה או מענק לבני המשפחה שהיו תלויים בו.
 • גמלת ניידות: המוסד לביטוח לאומי מעניק זכויות רפואיות שונות לסובלים מליקויים ברגליים המגבילים אותם בניידות.
 • נפגעי פעולות איבה: על פי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה אדם שנפגע באירוע טרור זכאי לקבל זכויות רפואיות והטבות שונות.
 • נפגעי תאונות אישיות: חוק ביטוח נפגעי תאונות אישיות של המוסד לביטוח לאומי מעניק זכויות רפואיות וכלכליות לנפגעים בתאונות אישיות בגילאי 18 עד הפנסיה שאיבדו את כושרם לתפקד. עם זאת, הקצבה לפי חוק זה כוללת מקסימום של 90 ימים של אבדן כושר תפקוד.
 • פיצוי לנפגעי גזזת: נפגעי גזזת מקבלים זכויות רפואיות וכלכליות במידה ותביעתם בעניין תאושר במשרד הבריאות.
 • פיצוי לנפגעי פוליו: נפגעי פוליו שחלו בפוליו בישראל מקבלים זכויות רפואיות וכלכליות על פי חוק פיצוי לנפגעי פוליו משנת 2007.

חשוב לזכור שניתן לקבל זכויות רפואיות רק על אחת מהנכויות האלו גם במידה והנפגע סובל מפגיעות במספר תחומים כאשר ההחלטה על אופי הנכות, על אחוזי הנכות ועל משכה (זמנית או קבועה) נקבעת ע"י ועדה רפואית.

מהן ועדות רפואיות?

ועדה רפואית כוללת רופא ומזכיר והיא שקובעת את תחום הנכות , את אחוזי הנכות שמגיעים לכם ואת משכם (נכות קבועה או זמנית). בועדה הרפואית תידרשו לפרט את הפגיעה הרפואית ממנה אתם סובלים ולהביא הוכחות לנכונות טענותיכם דרך מסמכים רפואיים ואחרים, לכן הכרחי להכין את כל החומר הרלוונטי מראש בצורה מסודרת ולהתכונן לועדה כראוי. כמו כן תתבקשו לעבור בדיקה רפואית ולחתום על פרוטוקול הדיון. הכרחי לכן לקרוא את הפרוטוקול ובמידת הצורך לתקן את הכתוב בו או להוסיף עליו. החלטת הועדה תישלח לביתכם תוך 21 יום

לסיכום - תהליך מימוש הזכויות הרפואיות שמגיעות לכם הוא מורכב רפואית ומשפטית ומצריך הבנה, ידע ונסיון בתחומים שונים שאין האדם מן הישוב מתמצא בהם כגון : יעוץ מס, ראיית חשבון, רפואה, משפט ועוד ועוד. יתרה מזאת, התהליך הוא משמעותי במיוחד כי הוא יכול להפיק בסופו של דבר הקלות והטבות שונות ורבות ערך כגון:

 • מענקים חד פעמיים או קבועים
 • קצבאות זמניות או קבועות
 • הקלות והטבות בתחומי המס או ברכישה של רכב ודירה
 • החזר כספי מחברות ביטוח שונות
 • טיפולים רפואיים והטבות רפואיות שונות כגון מטפל צמוד

במאמר זה סקרנו בקצרה את תחום הזכויות הרפואיות, את המצבים הרפואיים שבגינם מקבלים זכויות רפואיות ואת אופן קביעתן על ידי הביטוח הלאומי. עם זאת, מידע זה הוא כללי בלבד וכל מקרה דורש טיפול אישי ומקצועי משלו. פנו אלינו ותקבלו יעוץ חינם ובדיקה ראשונית שתקבע האם אתם זכאים לזכויות רפואיות כתוצאה מהפגיעות השונות שפורטו לעיל וכתוצאה מפגיעות אחרות.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.