זכויות של חולי סרטן

ם הארכת תוחלת החיים אנשים רבים יותר סובלים ממחלות קשות, ובראשן מחלת הסרטן. במקרים מסוימים והודות לטיפול רפואי מתאים מחלת הסרטן יכולה להפוך למחלה כרונית ואינה גורמת למוות. עם זאת, חולי הסרטן לרוב מתמודדים עם טיפולים רפואיים קשים, עם אובדן של יכולת עבודה ועם פגיעה בתפקוד. במקרים רבים חולי הסרטן אינם מודעים לזכויות שמגיעות להם מעצם מחלתם ואנחנו מגישים לכם רשימה ראשונית של זכויות והטבות שמגיעות לחולי סרטן מטעם המוסד לביטוח לאומי וגופים נוספים. עם זאת, מומלץ להתייעץ עם פסגה מימוש זכויות כי כל חולה סרטן שונה מרעהו ולכן ההטבות והזכויות משתנות מחולה אחד למשנהו.

קצבת נכות כללית

חולים במחלת הסרטן זכאים לקבל קצבת נכות כללית מטעם המוסד לביטוח לאומי במידה ונפגע כושר עבודתם. בקשה לקצבה זו מועברת למוסד לביטוח לאומי ע"י האונקולוג המטפל בחולה וחוסך פעמים רבות את הצורך של חולה הסרטן בועדה רפואית. קצבת הנכות הכללית תינתן לרוב לתקופה מוגבלת, היא תקופת הטיפולים הרפואיים. עם תום תקופה זו יקבע המוסד לביטוח לאומי את המשך הזכאות לקבלה בהתאם למצב חולה הסרטן. האפשרויות הן: הפסקת הקצבה כליל, המשך קבלת הקצבה באופן חלקי או המשך מלא של הקצבה.  בתקופה שבה מקבל חולה הסרטן את הקצבה הוא זכאי להטבות נוספות מעצם קבלת הקצבה (ולא מעצם היותו חולה סרטן) כגון : הנחה בארנונה, סיוע ברכישה של תרופות, ימי מחלה, פטור מתשלומים בקופות החולים ועוד.

קצבת שירותים מיוחדים

במידה וחולה הסרטן נזקק לעזרה בפעולות יומיומיות והוא תלוי בזולתו הוא זכאי לקבל קצבת שירותים מיוחדים מטעם המוסד לביטוח לאומי. חולי סרטן שעוברים טיפולים רפואיים כימיים בדרך כלל מקבלים קצבה זו לתקופה מוגבלת, תקופת הטיפולים. קצבה זו אינה מצריכה הוכחה כלשהי של אובדן כושר עבודה או תלויה בהכנסותיו של החולה ולמעשה כל חולה סרטן יכול לקבל אותה.

קצבת נפגעי עבודה (קצבת נכות מעבודה)

במידה ומחלת הסרטן הוכרה כמחלת מקצוע, כלומר היא התפתחה עקב חשיפה של העובד במהלך עבודתו לחומרים מסרטנים שונים או לחומרים שחשודים כמסרטנים הוא זכאי לקצבת נפגעי עבודה (קצבת נכות מעבודה) . גובה הקצבה יחושב בהתאם לשכר העובד טרם גילוי מחלת הסרטן ובהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו לו ע"י המוסד לביטוח לאומי. למשל : סרטן העור אצל חקלאים, סרטן ריאות כתוצאה מחשיפה לאסבסט ועוד. מקבלי ק.צבת נכות מעבודה (נפגעי עבודה) זכאים לזכויות רפואיות וכלכליות שונות כגון : פטור מתשלום עבור טיפולים רפואיים, שירותי שיקום מקצועי ופיצוי בעבור אובדן של כושר עבודה. כמו כן במידה ונפגע העבודה נפטר כתוצאה ממחלתו זכאים שאריו לקצבת תלויים .

פטור מתשלום של מס הכנסה

חולי סרטן שנקבעה להם נכות בגובה של 90% ומעלה זכאים לפטור מתשלום של מס הכנסה. כמו כן, במקרים הבאים יינתן פטור מתשלום המס לתקופה מוגבלת : חולי סרטן שמקבלים טיפולים רפואיים אונקולוגיים, חולי סרטן גרורתי וחולי סרטן שעברו ניתוח עק במחלתם. בכל מקרה, רק נכות שנקבעה לתקופה שעולה על חצי שנה מזכה בפטור כלשהו ונכות שנקבעה לחצי שנה עד שנה מזכה את חולי הסרטן בפטור חלקי בלבד.

 קצבת אובדן כושר עבודה

חולי סרטן שרכשו פוליסת ביטוח שמכסה אובדן של כושר עבודה זכאים לקבל פיצוי מחברת הביטוח שלהם בהתאם לתנאי הפוליסה שרכשו. בדרך כלל יינתן פיצוי בגובה של 75% משכר העובד טרם גילוי מחלתו ופיצוי זה יינתן כל זמן שחולה הסרטן עובר טיפולים רפואיים אונקולוגיים. בגמר טיפולים אלו תוערך מחדש זכאותו של חולה הסרטן מבחינה פיזית ונפשית.

ביטוח בריאות פרטי

חולי סרטן שרכשו ביטוח רפואי פרטי יכולים לקבל החזרים עבור תרופות, ניתוחים וטיפולים שאינם מסובסדים ע"י סל הבריאות. כמו כן, במידה וחולה הסרטן רכש ביטוח סיעודי הוא יפוצה בהתאם לפוליסה אותה רכש במידה והוא זקוק לעזרה סיעודית בתחומי הרחצה, האכילה, ההלבשה והניידות

גילוי מחלות קשות

חולי סרטן שרכשו ביטוח פרטי שכולל פיצוי בעבור גילוי של מחלות קשות יקבלו אותו  בהתאם לתנאי הפוליסה אותה רכשו. פיצוי זה לרוב הוא חד פעמי וצריך לבדוק שהוא מכסה את סוג הסרטן שבו לקה החולה.

פנסיית נכות

חולי סרטן שהפרישו במהלך עבודתם כספים לקרנות פנסיה זכאים לקבל פנסיית נכות במידה ואבד כושר עבודתם עקב מחלת הסרטן ובמידה והם ניצלו את כל ימי המחלה שנצברו לזכותם. פנסיית נכות ניתנת לחולה הסרטן בנוסף לפנסייה וניתנת גם לחולי סרטן שאינם בגיל הפנסיה במידה ומחלתם גרמה לפרישתם מעבודה.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.