חוות דעת רפואית

לפי התקנות של סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984, כל תביעה שעוסקת בנזקי גוף (מלבד תביעות בתחום תאונות דרכים) מחייבות צירוף של חוות דעת רפואית כדי להוכיח נזק שנגרם לתובע ואת היקפו של נזק זה ע"פ אחוזי הנכות של המוסד לביטוח לאומי. חוות הדעת היא הכרחית במקרים הבאים:

  • תביעות בתחום הרשלנות רפואית.
  • תביעות ביטוחיות שונות בגין מחלה, תאונה, פציעה, אובדן של כושר עבודה ועוד.
  • תביעות לקבלת אחוזי נכות ממשרד הבטחון – כל תביעה עבור פגיעה/פציעה במהלך שירותי בטחוני או בעקבות שירות זה..
  • תביעות לקבלת אחוזי מהמוסד לביטוח לאומי
  • תביעות בנושא פגיעות עבודה (תאונות עבודה ומחלות מקצוע)
  • תביעות של נפגעי פעולות איבה.
  • תביעות בנושא אובדן של יכולת ניידות.

עם זאת, המקרים הנפוצים ביותר בהם נדרשת חוות דעת רפואית הן תביעות בתחום הרשלנות הרפואית ותביעות לצורך קבלת אחוזי נכות מטעם המוסד לביטוח לאומי וחוות הדעת הרפואית מקבילה לעדות תחת שבועה בבית משפט. בכל מקרה, חוות דעת רפואית חייבת להיכתב ע"י רופא מומחה בתחום התביעה הרלוונטי בהתאם לנזק הפיזי או המנטלי של הנפגע. חוות הדעת הרפואית צריכה להיות מקיפה ככל האפשר ועליה להתייחס לנקודות הבאות : הנסיבות שבגינן נגרם הנזק, ממצאים רפואיים, אבחון רפואי, רמת המוגבלות הגופנית עקב הפגיעה והערכה של אחוזי הנכות שיקבעו לתובע. לפי תקנות אלו "רופא מומחה" הוא ""רופא בעל תואר מומחה ששמו כלול ברשימת הרופאים שנתפרסמה לפי תקנה 34 לתקנות הרופאים (אישור תואר מומחה ובחינות), התשל"ג-1973."

חוות הדעת הרפואית נחשבת לארוכה ולמפורטת והיא מסתמכת על עדכונים רפואיים רלוונטיים ועל ספרות רפואית, מתייחסת לרוב לתביעות ההגנה ומצריכה לעיתים הגנה על חוות דעת זו בבית המשפט. מסיבות אלו עלות של חוות דעת רפואית נחשבת לגבוהה יחסית אך לעיתים עלות זו מוחזרת לתובע על פי הוראת בית המשפט. בית המשפט אינו חייב להתחשב בחוות דעת רפואית אך הנסיון מוכיח שהגשת חוות דעת כזו משפרת פלאים את סיכויי התביעה

במקרים מסוימיים ניתן לוותר על חוות דעת רפואית אך כדאי להתייעץ בנושא עם פסגה מימוש זכויות כי ברוב המקרים אי הגשת חוות דעת מונעת כל דיון בנושא ולמעשה מי שלא צירף חוות דעת רפואית ייחשב כמי שויתר כליל על תביעה להכרה כלשהי בנכותו כך שהדבר מתבטא בפיצויים או בקצבה נמוכה יותר אם בכלל..

איך לבחור רופא מומחה לצורך כתיבת חוות דעת רפואית ?

בחירת הרופא המומחה היא קריטית להצלחת התביעה וכדאי להתיעץ בנושא עם עורך דין שמתמחה בנזקי גוף או עם מומחי פסגה מימוש זכויות. כדאי להתייעץ עם הרופא המומחה טרם כתיבת חוות הדעת כדי לקבוע את כדאיותה הכלכלית והרפואית של חוות דעת זו. בכל מקרה, אין להקל ראש בבחירת הרופא המומחה כי קביעתו מתרגמת בסופו של דבר לפיצוי כספי לפי הנזק שנגרם לתובע. מומלץ לבחור רופא מומחה שמתמצא בתחום של מימוש זכויות רפואיות ושמכיר את פעולתן של הועדות הרפואיות, לרבות ההדגשים והתקנות השונות שמופיעות בספר המבחנים הרפואיים של המוסד לביטוח לאומי (ספר הליקויים). חוות דעת רפואית כזו תתבסס על הפרמטרים הרפואיים (בדיקות ומשתנים רפואיים) שאותם בודק המוסד לביטוח לאומי והיא מנוסחת בהתאם לדרישות של הועדה הרפואית.

במקרים מסוימים כדאי להביא אף חוות דעת רפואית נוספת כדי לחזק את ההערכה הרפואית הראשונית וכדי להוכיח עובדות רפואיות (רשלנות רפואית, מחלת מקצוע ועוד). חוות דעת רפואית נוספת היא הכרחית במידה ולנפגע נגרמו פגיעות רבות שכוללים תחומים רפואיים שונים.

חשוב לציין שרופאי הועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי הם עובדי המוסד עצמו ולכן אינם אוביקטיביים בקביעת אחוזי הנכות. הגשה של חוות דעת אובייקטיבית מטעם רופא מומחה לועדה הרפואית מסייעים לתביעה ומגדילים את סיכויי הצלחתה וזאת למרות העובדה שגם רופאי הועדה הרפואית אינם מחויבים כלל להתייחס לחוות דעת זו. כולם מכירים את המשפט הידוע "ברומא התנהג כרומאי" וגם בועדה רפואית צריך להתנהג בהתאם, כלומר להגיש חוות דעת רפואית מקצועית שמותאמת לדרישות הועדה. לעיתים קרובות חוות דעת זו עושה את כל ההבדל בין דחיית התביעה לבין קבלתה. יתרה מזאת, במידה ורופאי הועדה הרפואית מחליטים אחרת מהחלטת הרופא המומחה עליהם לנמק את החלטתם זו ולא, ניתן לערער על החלטתם. הצלחת התביעה לרוב מזכה את הנתבע בפיצוי כספי כך שעלותה של חוות הדעת הרפואית מוחזרת במהרה.

חוות דעת רפואית מומלצת גם במקרים של ערעור על החלטות קודמות של המוסד לביטוח לאומי כדאי לפנות לפסגה מימוש זכויות בכל מקרה של ערעור כזה.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.