חשוב לדעת – מילון מונחים

אובדן כושר עבודה – פגיעה ביכולת לעבוד ברמה של 75% או יותר. המוסד לביטוח לאומי מזכה את הנפגע בדמי פגיעה עבור 3 החודשים הראשונים לאחר פגיעתו ומשלמת לו שכר בגובה 75% מהשכר שהרוויח ברבעון שלפני פגיעתו.

זכויות רפואיות – המוסד לביטוח לאומי מעניק זכויות רפואיות שונות לתושבי מדינת ישראל בהתאם למצבם הרפואי ולחומרתו של מצב זה. הזכויות הרפואיות השונות בדרך כלל יבואו לידי ביטוי באופן כלכלי ע"י הקצבאות השונות אותן משלם המוסד לביטוח לאומי או באמצעות החזרי מס שיינתנו עי" מס הכנסה.

אחוזי נכות – כימות הפגיעה ביכולת להתפרנס או ביכולת התפקוד שתיקבע ע"י ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי.

נפגעי עבודה – כל תאונה, חבלה, פציעה או נזק גופני שנגרמו במהלך העבודה (תאונת עבודה) או כתוצאה מתנאי עבודה מזיקים לאורך זמן (מחלת מקצוע) מזכה את הנפגעים בזכויות רפואיות וכלכליות שונות מטעם המוסד לביטוח לאומי מתוקף היותם נפגעי עבודה. להסבר מפורט בנושא זכויות נפגעי עבודה אנא פנו לפסגה מימוש זכויות.

ועדה רפואית – ועדה מטעם המוסד לביטוח לאומי שבודקת את מצבו הרפואי של התובע והקובעת לו אחוזי נכות ואת משך הנכות (זמנית או קבועה).

דמי פגיעה – תשלום מטעם המוסד לביטוח לאומי עבור עד 90 ימים בהם הנפגע אינו עובד עקב תאונה כלשהי בעבודה (תאונת עבודה או מחלת מקצוע) והסכום שישולפ יהיה בגובה של 3/4 משכרו של הנפגע ברבעון שקדם לתאונה.

חוק הפוליו – חוק משנת 2007 שמסדיר פיצוי לחולים במחלת הפוליו בישראל .

טופס 250 – טופס לתביעה מטעם המוסד לביטוח לאומי בנוגע לתאונות עבודה של שכירים. טופס זה מעניק לנפגע זכות לטיפול רפואי במוסד רפואי כלשהו והוא מחייב חתימה של המעסיק לפני הגשתו למוסד לביטוח לאומי. טופס זה אינו מכיר בנפגע כנפגע עבודה (ראו לעיל) אלא רק משמש כחלק בתהליך התביעה מול המוסד לביטוח לאומי.

טופס 283 - טופס לתביעה מצד המוסד לביטוח לאומי בנושא תאונות עבודה של עצמאיים. כמו טופס 250 (ראו לעיל) גם טופס זה משמש לצורך הענקת טיפול רפואי לנפגע במוסד רפואי כלשהו . טופס זה הוא חלק מתהליך התביעה של הנפגע מול המוסד לביטוח לאומי אך אינו מוכיח הכרה כלשהי בנפגע כנפגע עבודה (ראו לעיל)

מחלות מקצוע – מחלות שנגרמות בעקבות חשיפה ממושכת של העובד לתנאי עבודה מזיקים והמזכה את הנפגע ממנה בזכויות כלכליות ורפואיות מטעם המוסד לביטוח לאומי מתוקף היותו נפגע עבודה (ראו לעיל).

נכות זמנית – אחוזי נכות שניתנים ע"י ועדה רפואית (ראו לעיל) של המוסד לביטוח לאומי לזמן מוגבל (עד שנה) בעקבות פגיעה כלשהי. נכות זמנית יוצאת מתוך הנחה שמצב הנכות יכול להשתנות לטובה או לרעה ושינוי זה יוערך ע"י ועדה רפואית לאחר שתסתיים תקופת הנכות שנקבעה.

נכות תפקודית – נכות שנקבעת ע"י בית משפט והמגדירה את דרגת אי-כושר של הנפגע להשתכר (במקרה של עובדים ועובדות שכירים ועצמאיים) או לבצע עבודות בית (במקרה של עקרות בית בלבד)

נכות נפשית – הפרעות נפשיות (פסיכוטיות ופסיכונוירוטיות) שנקבעות ע"י פסיכיאטר וע"י פסיכולוג/עובד סוציאלי. במידה והנכות הנפשית היא ברמה של 40% ומעלה ואינה מאפשרת פרנסה היא מזכה בקצבת נכות כללית מטעם המוסד לביטוח לאומי.

קצבת סיעוד – קצבה מטעם המוסד לביטוח לאומי שמוענקת לאזרחי ישראל בפנסיה שאין להם את היכולת לטפל בעצמם ולתפקד באופן שוטף ללא עזרת הזולת. קצבה זו אינה כספית אלא מגולמת במטפל.

קצבת נכות – קצבה שניתנת לתושבי ישראל ע"י המוסד לביטוח לאומי בגיל העבודה שעקב נכות (פיזית, נפשית או שכלית) במידה של 40% ומעלה הם אינם יכולים להרוויח רבע מהשכר הממוצע במשק או שנכותם גרמה לאובדן כושר עבודה במידה של 50% או יותר.

קצבת עידוד - קצבה שניתנת לתושבי ישראל מטעם המוסד לביטוח לאומי שקיבלו קצבת נכות (ראו לעיל) במשך שנה או יותר ברצף ושמשתכרים לפחות 45% מהשכר הממוצע במשק.

קצבת שירותים מיוחדים – קצבה שניתנת לאזרחי ישראל בגיל העבודה ע"י המוסד לביטוח לאומי שתלויים בזולתם כדי לתפקד או שהם זקוקים להשגחה תמידית.

קצבת ניידות – קצבה שניתנת לאזרחי ישראל בגילאים 3-67 בעלי מוגבלות כלשהי בניידות בהתאם להחלטה של ועדה רפואית (ראו לעיל) מטעם המוסד לביטוח הלאומי. המוסד לביטוח לאומי מפרט את הליקויים שמזכים בקצבת ניידות וכדאי לפנות לפסגה מימוש זכויות כדי לקבל את המגיע לכם על פי חוק.

קצבת ילד נכה – קצבה שמוענקת להורים שיש להם ילד בעל מחלה כרונית שמצריכה לטיפול רפואי או שיש להם ילד שתלוי בהם עקב נכות כלשהי (פיזית, נפשית או שכלית) או ילד שנקבעה לו לקות מיוחדת ע"י רופא מוסמך.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.