לסתות ושיניים

כל מחלה, ניתוח או פגיעה בלסתות ו/או בשיניים שבאים לידי ביטוי בחוסר תפקוד או בתפקוד לקוי של הלסתות ו/או של השיניים. בתקופה המחלה/הפגיעה החולה נפגע רפואית, תפקודית וכלכלית:

פגיעה רפואית – החולה ניזוק באופן גופני בלסת ו/או בשיניים

פגיעה תפקודית – הלסת והשיניים הן איבר חיוני לאכילה תקינה וכל פגיעה בהן פוגעת תפקודית באכילה

פגיעה כלכלית – במידה והפגיעה בלסת ו/או בשיניים גורמת לאובדן כושר עבודה כלשהו תיתרחש פגיעה כלכלית בחולה כי מצד אחד הוא לא יכול להמשיך בעבודתו ונפגעת פרנסתו עקב כך אך מצד שני הוצאותיו לצרכים רפואיים עולות ובסיכומו של דבר יש חוסר איזון כלכלי.

הרשויות והגופים הרשמיים השונים מזכים את נפגעי הלסת ו/או השיניים בזכויות שונות בשל פגיעתם אך חשוב לזכור שקבלת זכויות אלו אינן תמיד אוטומטיות ויש לדרוש אותן מהגופים הרלוונטיים ולעמוד בקריטריונים שונים כמו אובדן כושר עבודה, אחוזי נכות, זמן הפגיעה וסיבת הפגיעה. פנו לפסגה מימוש זכויות כדי למנוע מכם טרטור בירוקרטי, התרוצצות וכאבי ראש.

מהם זכויות החולים שנפגעו בלסת ו/או  בשיניים?

פגיעות לסתות ו/או שיניים יכולות להיות קבועות או קצרות טווח והזכויות השונות של נפגעי לסת ושיניים משתנות לפי משכה של הפגיעה/מחלה וחומרת הפגיעה/מחלה. פגיעות לסתות ו/או שיניים פוגעות רפואית, כלכלית ותפקודית בחולים ולכן מגיעות לחולים אלו זכויות שונות מטעם רשויות וגופים שונים.

קצבאות שונות לנפגעי לסתות ו/או שיניים מטעם המוסד לביטוח לאומי

1. קצבת נכות

קצבה זו ניתנת לנפגעי לסתות ו/או שיניים בזמן שנקבע עבורם אובדן כושר עבודה ומהוות את מקור הכנסתם בתקופה זו. קצבה זו ניתנת רק לאחר שהחולה הגיש בקשה לקצבת נכות למוסד לביטוח לאומי והתייצב בפני ועדה רפואית בענינו. רק במידה והועדה הרפואית קבעה לחולה אחוזי נכות שמזכים אותו בקצבה הוא רשאי לקבלה. במידה ונקבעה לאדם נכות זמנית קבלת הקצבה תהיה מוגבלת בזמן ואם הנכות נקבעה כצמיתה (קבועה) האדם יקבלה כל עוד הוא חי או עד שיקבל קצבה אחרת שתבטל אותה (למשל קצבת זקנה) .

2.  שיקום מקצועי
חולה שנפגע בלסתות ו/או בשיניים ושנקבע לו אובדן כושר עבודה במקצועו בלבד זכאי לשיקום מקצועי. למשל : מורה שאיבד את שיניו ואינו יכול לדבר כתוצאה מכך.  השיקום המקצועי כולל אבחון מקצועי, פסיכולוג תעסוקתי, לימודי מקצוע (כולל תשלום של דמי מחייה בתקופה זו) והשמה תעסוקתית. השיקום המקצועי ניתן כאמור רק למי שנקבע לו אובדן כושר עבודה במקצוע מסוים ולא אובדן של כושר עבודה לגבי שלל המקצועות במשק.
חשוב לזכור שחוקי המוסד לביטוח לאומי אינם מאפשרים קבלת שתי קצבאות או יותר במקביל גם אם האדם זכאי לכך מלבד במקרים חריגים. פנו לפסגה מימוש זכויות כדי לבדוק את זכאותכם לקבל קצבה נוספת עקב פגיעת לסת ו/או שיניים.

זכויות שונות לנפגעי לסתות ו/או שיניים מטעם מס הכנסה

נפגעי לסתות ו/או שיניים יזכו בהנחה או בפטור מתשלום של מס הכנסה אם המוסד לביטוח לאומי העניק להם אחוזי נכות המזכים אותם בכך. עם זאת, לעיתים ההנחה תבוא לידי ביטוי בנקודות זיכוי במס ובכל מקרה צריך להגיש טופס רלוונטי לפקיד השומה של מס הכנסה במקום מגוריכם ולצרף אליו מסמכים רלוונטיים.

זכויות שונות  לנפגעי לסתות ו/או שיניים מטעם ביטוחים פרטיים

נפגעי לסתות ו/או שיניים זכאים להחזר כספי מחברות ביטוח במידה והם עשו ביטוח פרטי בחברות הביטוח טרם פגיעתם ובתנאי שביטוח זה מכסה פגיעות לסתות ו/או שיניים.

זכויות לנפגעי לסתות ו/או שיניים מטעם רשויות מקומיות
נפגעי לסתות ו/או שיניים שעקב פגיעתם/מחלתם נפגע כושר עבודתם זכאי להנחה בארנונה מטעם הרשות המקומית ולשם כך יש לפנות לרשות הרלוונטית ולצרף את כל המסמכים הנדרשים.

זכויות נוספות לנפגעי לסתות ו/או שיניים

דמי מחלה לנפגעי לסתות ו/או שיניים מטעם מקום העבודה – נפגעי לסתות ו/או שיניים יכולים לנצל את ימי המחלה שנצברו לזכותם בתקופת מחלתם ובכך להמשיך לקבל משכורת ממקום עבודתם למרות שהם אינם עובדים. ימי המחלה הם פונקציה של זמן עבודתו של העובד אצל המעביד הספציפי כך שהם מוגבלים בזמן ולכן כל העדרות מעבודה שאינה במסגרת ימי מחלה תפגע במשכורתו של העובד.

כמו כן, במידה ופגיעות הלסתות ו/או השיניים נגרמות כתוצאה מפגיעה תעסוקתית כלשהי (תאונת עבודה או מחלת מקצוע) זכאי החולה בהן לדמי פגיעה בעבור שלושת החודשים שלאחר פגיעתו או לקצבת נכות זמנית או קבועה לאחר שלושה חודשים במידה ונשארה לו נכות עקב פגיעה זו. בנוסף, מחלת לסתות ו/או שיניים עקב פגיעה כלשהי מעבודה מזכה את העובד במימון של טיפול רפואי רלוונטי ללא תשלום.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.