מחלות אורוגניטליות

כל מחלה, ניתוח או פגיעה שמתבטאים בתפקוד לקוי או חסר של איברים אורוגניטליים (כליות, מערכת השתן, אברי המין הנשיים והגבריים, וכן כריתות שדיים ועקרות) לאורך זמן נחשבים למחלה אורוגנטלית . בתקופה זו החולה נפגע רפואית וכלכלית כי בדרך כלל הוא נעדר מעבודתו באופן מלא כך שההכנסה נשארת קבועה או נפגעת בעוד הוצאותיו הרפואיות בדרך כלל גדלות. גופים שונים מקלים על החולים במחלות אורגניטליות והם זכאים מתוקף מחלתם לזכויות שונות.
מהם זכויות החולים במחלות אורוגניטליות?

מחלות אורוגנטליות יכולות להיות לטווח קצר, בינוני או צמיתות ועל פי משך המחלה וחומרתה נקבעות הזכויות אותן יקבלו החולים בהן. מחלות אלו משפיעות גם כאמור מבחינה כלכלית על החולים כי בתקופת המחלה הם מאבדים באופן מלא או חלקי כושר עבודה. הזכויות השונות שמוענקות לחולים במחלות אלו נגזרות לעיתים ממחלתם, מאובדן כושר עבודתם או משילוב בין השניים.

קצבאות שונות לחולים אורוגניטליים מטעם המוסד לביטוח לאומי

1. קצבת נכות
קצבה זו ניתנת לחולה בזמן שהוא נעדר מעבודתו עקב מחלתו (אובדן כושר עבודה) ומהווה את פרנסתו בתקופה זו. קבלת קצבה זו מותנית בהגשת בקשה בנושא זה למוסד לביטוח לאומי ובהתכנסות של ועדה רפואית שתקבע את הנכות, את אחוזיה ואת משכה (זמנית או צמיתה).
2. קצבת שירותים מיוחדים
חולים במחלות אורגניטליות שעקב מחלתם הפכו לסיעודיים, ומתקשים בביצוע של מגוון פעולות בסיסיות יומיומיות (למשל : רחצה, אכילה, ניידות, שליטה על הסוגרים, לבישת ופשיטת בגדים) זכאים לקבל מטפל סיעודי בביתם במסגרת קצבת שירותים מיוחדים.
3. שיקום מקצועי
חולה במחלה אורוגניטלית שעקב מחלתו אינו יכול לעבוד עוד במקצועו זכאי לשיקום מקצועי כולל : אבחון, מימון לימודים והשמה וכן ניתנים לו שירותים של פסיכולוג תעסוקתי ומימון של דמי מחייה בתקופת לימודיו. חשוב לזכור ששיקום זה ניתן לחולים שאיבדו את כושר עבודתם באופן חלקי (איבדן כושר עבודה במקצוע ספציפי) ולא לחולים שאיבדו כליל את כושר עבודתם.

זכויות שונות לחולים אורוגניטליים משרד התחבורה

תו נכה – חולה במחלה אורוגניטלית שהוגדר כמתקשה או כמוגבל בניידות ע"י המוסד לביטוח לאומי זכאי לקבל מטעם משרד הרישוי תו נכה בתנאי שהוא עונה על הקריטריונים הבאים :
1. נקבעה לחולה נכות ע"י המוסד לביטוח לאומי בגובה 60% או יותר וניידות החולה ללא רכב מסכנת את בריאותו
2. החולה הוגדר ע"י המוסד לביטוח לאומי כמוגבל בהליכה או שהוא מתנייד ע"י כסא גלגלים.
3. החולה מתנייד אך ורק באמצעות רכב.
4. החולה הוא קטין עד גיל 18 שמתקבלת עבורו (דרך הוריו) קצבת ילד נכה מטעם המוסד לביטוח לאומי בתנאי שנקבעה לו נכות של 60% לפחות ושניידותו ללא רכב מסכנת את בריאותו.
5. החולה הוכר ע"י צה"ל כנכה.
6. החולה הוגדר כבעל מוגבלות בניידות ובתנועה ע"י המוסד לביטוח לאומי
7. החולה הוא נפגע פעולות איבה ונקבעה לו נכות של 60% או יותר וניידותו ללא רכב מסכנת את בריאותו

זכויות שונות לחולים אורוגניטליים מטעם מס הכנסה

הנחה או פטור ממס הכנסה – חולה במחלה אורוגניטלית זכאי להנחה או לפטור מתשלום של מס הכנסה במידה והוא הוגדר ע"י המוסד לביטוח לאומי כבעל אחוזי הנכות המזכים בכך.

זכויות שונות לחולים אורוגניטליים מטעם ביטוחים פרטיים

חולים במחלות אורוגניטליות שביטחו את עצמם טרם מחלתם בביטוח רפואי פרטי זכאים לפיצויים שונים בהתאם לפוליסת הביטוח אותה רכשו.

זכויות שונות לחולים אורוגניטליים רשויות מקומיות

חולה במחלות אורוגניטליות שנפגעה כושר עבודתו בעקבות המחלה זכאי במקרים מסוימים להנחה בתשלום הארנונה.
כדאי לזכור שלא כל הזכויות לעיל ניתנות לחולים אורוגניטליים אוטומטית ובמקרים רבים ולמעשה ברוב המקרים, הם יינתנו לחולים רק לאחר שהחולה ידרוש אותן. כדי למנוע מכם טרטור, כאבי ראש והתרוצצות אנא פנו לפסגה מימוש זכויות כדי לקבל את המגיע לכם על פי חוק ולמצות את הזכויות שלכם כדין.

זכויות נוספות לחולים אורוגניטליים

דמי מחלה – חולים אורוגניטליים זכאים לממש ימי מחלה שנצברו לטובתם ממקום עבודתם על פי חוק.
כמו כן, במידה והמחלה האורוגניטלית נגרמה כתוצאה מפגיעת עבודה כלשהי (תאונת עבודה או מחלת מקצוע) זכאי החולה בה לדמי פגיעה במשך 90 ימי מחלתו הראשונים ולקצבת נכות מעבודה במידה ונותרה לו נכות כתוצאה מהפגיעה הזו. מחלה אורוגניטלית כתוצאה מפגיעה כלשהי בעבודה (מחלת מקצוע או תאונת עבודה) מזכה את החולה בה בטיפול רפואי חינמי בשל פגיעת העבודה. חשוב לזכור שלפי חוקי המוסד לביטוח לאומי אין אפשרות לקבל מספר קצבאות במקביל גם אם החולה זכאי לכך אך במקרים מסויימים ניתן להשיג 2 קצבאות ויותר דרך פנייה לפסגה מימוש זכויות.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.