מחלות פנימיות

כל מחלה, ניתוח או פגיעה שמתבטאים בתפקוד לקוי או חסר של איברים פנימים לאורך זמן נחשבים למחלה פנימית. בתקופה זו החולה נפגע פעמיים : גם רפואית וגם כלכלית כי לרוב הוא אינו יכול לתפקד ולהתפרנס כבעבר כך שהוצאותיו עבור הבריאות בדרך כלל גדלות בתקופה זו אך הכנסתו נשארת בעינה או מצטמצמת. כדי להקל על החולים במחלות פנימיות שונות הם זכאים לקבל זכויות שונות מטעם גופים שונים.

מהם זכויות החולים במחלות פנימיות?

מחלות פנימיות יכולות להיות קצרות טווח, כרוניות או חשוכות מרפא וזכויות החולים בהם משתנות על פי משך וחומרת המחלה הפנימית. מלבד הסבל והכאב הגופני המחלה בדרך כלל גם משפיעה על החולה מבחינה כלכלית כי בתקופת חוליו הוא אינו יכול לעבוד ולהתפרנס (אובדן כושר עבודה) או שהיקף משרתו מצטמצם עקב המחלה. הגופים השונים נתנו דעתם לסוגיה זו ומעניקים לחולים במחלות פנימיות זכויות שונות.

קצבאות שונות מטעם המוסד לביטוח לאומי

1. קצבת נכות
קצבה זו מוענקת לחולה בזמן שהוא אינו עובד עקב מחלתו (אובדן כושר עבודה) ומספקת לו מקור הכנסה חלופי. כדי לקבל קצבה זו צריך החולה להגיש בקשה בנדון למוסד לביטוח לאומי ולעבור ועדה רפואית שתקבע את נכותו, את אחוזי הנכות שלו ואת משך נכותו (זמנית או קבועה).
2. קצבת שירותים מיוחדים
חולים במחלות פנימיות שהפכו לסיעודיים, כלומר הם מתקשים בביצוע של פעולות יומיומיות בסיסיות (כגון רחצה, לבישת ופשיטת בגדים, אכילה, ניידות ושליטה על הסוגרים) זכאים לקבל קצבת שירותים מיוחדים כדי לממן טיפול סיעודי לחולה בביתו.
3. שיקום מקצועי
חולה במחלה פנימית שאינו יכול לחזור לעבודה במקצועו עקב המחלה זכאי למימון של שיקום מקצועי כולל : אבחון מקצועי, פסיכולוג תעסוקתי, מימון של לימודים מקצועיים כולל דמי מחייה בתקופה זו וכן סיוע בהשמה תעסוקתית לאחר מכן. שיקום זה יינתן לחולים שנקבע עבורם אובדן כושר עבודה במקצועם בלבד ולא אובדן כושר עבודה כללי, כלומר לכל המקצועות במשק.

זכויות שונות מטעם משרד התחבורה

תו נכה – חולה במחלה פנימית שהוגדר ע"י המוסד לביטוח לאומי כמתקשה או מוגבל בניידות זכאי לקבל תו נכה מטעם משרד הרישוי בתנאי שהוא עונה על הפרמטרים הבאים:
1. נקבעה לחולה נכות בגובה 60% או יותר ע"י המוסד לביטוח לאומי רק כאשר ניידותו ללא רכב מסכנת את בריאותו
2. החולה מתנייד ע"י כסא גלגלים או הוגדר ע"י המוסד לביטוח לאומי כמוגבל בהליכה.
3. החולה יכול להתנייד אך ורק באמצעות רכב.
4. החולה מוגדר כעיוור ע"י משרד הרווחה והוא נושא תעודת עיוור
5. החולה הוא ילד עד גיל 18 שהוריו מקבלים עבורו קצבת ילד נכה מטעם המוסד לביטוח לאומי בתנאי שהוא בעל נכות של 60% לפחות ושניידותו ללא רכב מסכנת את מצבו הרפואי.
6. החולה הוא נכה צה"ל
7. החולים הוגדרו ע"י המוסד לביטוח לאומי כבעלי מוגבלות בניידות ובתנועה
8. החולים הם נפגעי פעולות איבה שנקבעה להם נכות של 60% או יותר וכאשר ניידותם ללא רכב מסכנת את מצבם הבריאותי

זכויות שונות מטעם מס הכנסה

הנחה/פטור ממס הכנסה – חולה במחלה פנימית שהוגדר ע"י המוסד לביטוח לאומי כבעל אחוזי נכות זכאי במקרים מסוימים להנחה או לפטור מלא מתשלום מס הכנסה. לעיתים המחלה הפנימית לא תזכה את החולה בהנחה או בפטור אלא בנקודות זיכוי במס הכנסה

זכויות שונות מטעם ביטוחים פרטיים

חולים במחלות פנימיות שביטחו עצמם טרם המחלה באופן פרטי זכאים לפיצויים בהתאם לפוליסה הביטוח אותה רכשו.

זכויות מטעם רשויות מקומיות

חולה במחלה פנימית שעקב מחלתו נפגע כושר עבודתו זכאי להנחה בארנונה.
חשוב לזכור שלא כל הזכויות ניתנות לחולים באופן אוטומטי והחולה צריך לדרוש אותן מרשויות ומגופים שונים. כדי למנוע טרטור והתרוצצות מומלץ לפנות לפסגה מימוש זכויות כדי למצות את זכויותיכם כדין מול כל הרשויות והגופים ולקבל את המגיע לכם.

זכויות נוספות

דמי מחלה מטעם מקום העבודה – החולים ממשיכים לקבל את שכרם ממקום עבודתם ומממשים בכך את ימי המחלה שמגיעים להם ע"פ חוק.
בנוסף, ישנן מחלות פנימיות שמזכות את החולים בהם בזכויות נוספות, למשל : חולים שעברו ניתוח של השתלת איברים זכאים גם לזכויות שונות מקופת החולים שבה הם מבוטחים. למשל : מימון של תרופות נוגדות דחייה עד 90% ממחירה, פטור מתשלום של התחייבות רפואית (טופס 17), אפשרות לפנות לחדר מיון ללא צורך בטופס 17 או בתשלום כלשהו ועוד.

כמו כן, במידה והמחלה הפנימית נגרמה כתוצאה מפגיעה כלשהי בעבודה (תאונת עבודה או מחלת מקצוע) זכאי החולה לדמי פגיעה במשך 90 הימים הראשונים ולקצבת נכות מעבודה במידה והוא נותר נכה כתוצאה מתאונה זו. מחלה פנימית כתוצאה מפגיעה בעבודה מזכה את החולה בטיפול רפואי ללא תשלום עבור כל פגיעותיו ופציעותיו מפגיעת העבודה. במידה והחולה זכאי לקצבאות נוספות הוא יקבל אותן במידה ויפנה לפסגה מימוש זכויות כי לפי חוקי המוסד לביטוח לאומי אין אפשרות לקבל יותר מקצבה אחת.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.