עקרות בית

לפי חוק הביטוח הלאומי עקרת בית מוגדרת כאישה תושבת ישראל נשואה (או ידועה בציבור) שאינה עובדת מחוץ לביתה בתנאי שבן זוגה הוא אזרח ישראלי שמבוטח במוסד לביטוח לאומי. המושג "עקרת בית" מתייחס לאישה שמבצעת בביתה עבודות משק בית שונות שקשורות לתחזוקה השוטפת של ביתה כגון: בישול, טיפול בילדים, נקיון ועוד.

לעקרות בית יש פטור מלא מתשלום של דמי ביטוח בריאות ושל דמי ביטוח לאומי, כי הן למעשה מבוטחות במוסד לביטוח לאומי דרך משכורתו של בן הזוג. עם זאת, אישה שהיא אלמנה, גרושה או רווקה אינה נחשבת לפי המוסד לביטוח לאומי כעקרת בית רק כי אין לה בין זוג וכך גם אישה נשואה שבעלה אינו חי בארץ ואינו משלם דמי ביטוח לאומי למוסד לביטוח לאומי

היותה של אישה עקרת בית מזכה אותה בזכויות רפואיות וכלכליות כמו כל שאר האנשים וגם אופן הגשת התביעה לקצבת נכות במוסד לביטוח לאומי זהה בקרב עקרות בית ובקרב כלל האוכלוסייה וכדאי לפנות לפסגה מימוש זכויות כדי לוודא זאת. עם זאת, עקרת בית שדורשת קצבת נכות מהמוסד לביטוח לאומי צריכה להיות מוגדרת כעקרת בית נכה ולענות על כל הפרמטרים הבאים:
• היא תושבת ישראל בגילאים 18 עד גיל הפנסיה
• היא נשואה לתושב ישראל שמשלם ביטוח לאומי או ידועה בציבור של אזרח ישראלי
• היא אינה עובדת מחוץ לביתה
• בעלה או בן זוגה של האישה מבוטח במוסד לביטוח לאומי בביטוח של זקנה ושארים.
• האישה נפגעה מבחינה כלשהי (נפשית, גופנית או שכלית) ואיבדה לפחות 50% מכושר עבודתה.
• האישה מוכרת ע"י רופא של המוסד לביטוח לאומי כנכה בשיעור של 50% לפחות .(וזאת בניגוד ל-40% בקרב כלל האוכלוסייה)

עם זאת, עקרת בית שתובעת קצבת נכות מהמוסד לביטוח לאומי צריכה לעמוד בסייגים הבאים:

• עקרת הבית לא עבדה 12 חודשים ברצף או 24 חודשים שלא ברצף ב-4 השנים שלפני הגשת התביעה למוסד לביטוח לאומי.
• עקרת הבית מתגוררת עם בן זוגה בשנתיים שלפני הגשת התביעה למוסד לביטוח לאומי.

סייגים אלו מחמירים עם עקרות הבית לעומת נשים עובדות אחרות או גברים כי לגביהם אין נדרשת הוכחה לגבי תקופת העסקתם השונות ולגבי הרצף של העסקתם.. יתרה מזאת, כל אישה שלא עבדה באופן רצוף במשך 4 השנים האחרונות תיחשב אוטומטית ע"י המוסד לביטוח לאומי כעקרת בית ואילו עקרת בית שאינה עומדת בסייגים אלו תחשב ע"י המוסד לביטוח לאומי כעובדת וכל פגיעה שעברה תיחשב כפגיעה של עובדת שכירה או עצמאית (לפי אופן העסקתה של האישה) .
למעשה לפי המוסד לביטוח הלאומי אישה יכולה לענות על שני הקריטריונים הבאים בלבד:

1. עקרת בית נכה – הגדרה זו מצריכה בדיקה של כושר תפקוד
2. אישה נכה – הגדרה זו מצריכה בדיקה של כושר ההשתכרות

בדיקה של כושר תפקוד עבור עקרות בית נכות נעשית במכון להערכה תפקודית של המוסד לביטוח לאומי (ולא דרך ועדה רפואית כמקובל בתביעות אחרות) כדי לבדוק את הירידה בכושר תפקודה בהתאם למדדים ספציפיים של עקרת בית שכוללים את הפרמטרים הבאים : חיתוך וקילוף פירות וירקות, בישול, רחיצת כלים, פעולות ניקיון שונות, סידור ארונות וטיפול בכביסה (תלייה/ייבוש וקיפול). הערכה זו תתבצע ע"י בדיקה של מספר אנשי מקצוע:
רופא – הערכת כושר השתכרות לפי הממצאים הרפואיים של עקרת הבית
עובד סוציאלי – שקלול נתונים רפואיים עם נתונים אישיים של עקרת הבית ועם הרקע המשפחתי שלה
מרפא בעיסוק – הערכת תפקוד במטבח שנבנה לצורך כך במכון להערכה תפקודית

כדי להתכונן לבדיקה זו פני לפסגה מימוש זכויות

במידה ועקרת הבית תוגדר כאישה נכה היא זכאית לקצבת הנכות שתהיה בגובה ההוצאה שתוציא האישה עבור עוזרת או מטפלת שימלאו רק את התפקידים הביתיים והיומיומיים שפורטו לעיל שאותם אין האישה מסוגלת לבצע עקב נכותה ולא ע"פ מדדים אחרים, למשל: יכולת השתכרות בשוק החופשי שהיא היכולת הקובעת עבור גברים (עובדים או לא עובדים) או עבור נשים עובדות. קצבת הנכות של עקרת בית תהיה קצבה שונה ונמוכה מאשר לכל אישה אחרת, גם אם היא עבדה חלקית במהלך 4 השנים האחרונות ובעבורם שילמה דמי ביטוח גבוהים. בנוסף, תישלל ממנה הזכות להטבות שונות שנלוות לקצבת הנכות ושניתנות לכלל האוכלוסייה. עם זאת, עקרת בית נכה זכאית לתו חנייה לנכים בתנאי שהיא עומדת בתנאים הבאים:
1. עקרת בית שזקוקה לרכב כאמצעי תחבורה עקב נכות ברגליים
2. עקרת בית בעלת נכות של 60% לפחות שתנועה ללא רכב מסכנת את בריאותה או מדרדרת מצב זה.
3. עקרת בית נכה שזקוקה לכסא גלגלים כדי להתנייד

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.