פיברומאלגיה

מהי פיברומאלגיה?

כ-2% מהאוכלוסייה סובלים מפיברומאלגיה שקרויה בעברית "דאבת שרירים". פיברומאלגיה היא  תסמונת שמלווה בכאבי שרירים לא קבועים בכל הגוף, באזורים קבועים או מפושטים ברמות סבל וכאב משתנות. לפיברומאלגיה קראו בעבר "מחלת היאפים" כי היא תקפה אנשים יאפים צעירים, בעיקר נשים צעירות, שסבלו מתשישות רבה עד כדי פגיעה ביכולתם לעבוד, לתפקד ולנהל חיים תקינים ונורמליים.

התסמונת מבוססת על כאבי שרירים כמו בזמן שפעת, אך להבדיל מכאבים אלו כאבי הפיברומאלגיה הם כרוניים ומפושטים. הכאב הוא הסימפטום העיקרי של פיברומאלגיה ולכן שמה העברי – "דאבת שרירים" ובשל הכאב החולים במחלה זו מתקשים להפעיל את שריריהם ולבצע מגוון של פעולות יומיומיות. התסמונת מתבטאת גם בעייפות ובתשישות כרונית, בכאבי ראש, בהפרעות ריכוז, בשינויים במצב הרוח ובהפרעות שינה, וכן בתופעות נפשיות שונות כגון דיכאון קליני, חרדות ועצב. התופעות הנפשיות אינן תוצאה של המחלה אלא של חוסר הוודאות של החולים בעקבות מחלתם.

העייפות הכרונית היא התופעה שממנו מוטרדים רוב חולי הפיברומאלגיה כי בשל התשישות נפגעת יכולתם לתפקד, עבוד, להתפרנס ולנהל שגרת חיים תקינה ונורמלית. בנוסף, כחמישית מחולי הפיברומאלגיה נמצאים במצב קליני של דיכאון. בנוסף, חולים רבים במחלה חשים קהות חושים ומדווחים על תופעות נוספות כמו נפיחות, כאבי בטן, שלשולים, הפרעות בתפקוד של שלפוחית השתן וכן על שינויים בצבע עורם.

איך נרפאים מפיברומאלגיה?

הטיפול הנפוץ בפיברומאלגיה מטפל בכל סימפטום של המחלה בנפרד, כלומר : כאבים מטופלים בעזרת תרופות שונות לשיכוך כאבים ושיטות שונות להפחתת הכאבים ולהרפייה וכן הלאה.

הרפואה מתקשה להבין את מקור המחלה ומתקשה לאבחן את מחלת הפיברומאלגיה. למעשה, אי אפשר לגלות את מחלת הפיברומאלגיה בבדיקות דם, שתן או בצילומי הדמייה שונים ולעיתים, האבחנה הרפואית נעשית מתוך אלימינציה של מחלות אחרות. עם זאת, המחלה מוכרת ע"י הממסד הרפואי אך הרבה מהחולים כלל אינם יודעים שקיום המחלה מזכה אותם בהטבות כלכליות ורפואיות. גם הועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי אינן תמיד מקלות עם החולים במחלה משלוש סיבות:

  1. התלונות של החולים במחלה על כאבים נדחות לעיתים קרובות ע"י ועדות רפואיות של המוסד לביטוח לאומי. דחייה זו נעשית כי אין אפשרות להוכיח את קיומם של הכאבים ו/או בשל היות הכאב אלמנט סובייקטיבי.
  2. הכרה בפיברומאלגיה ע"י ועדות רפואיות של המוסד לביטוח לאומי מצריכה שלילה של מחלה אחרת. כאמור, פיברומאלגיה גוררת מחלות נוספות כמו דלקות במערכת השתן והעיכול, הפרעות נפשיות, כאבי ראש ועוד כך שעצם קיומם של מחלות אלו שולל את הכרתם של החולים בפיברומאלגיה כחולים במחלה.
  3. הכרה בפיברומאלגיה ע"י ועדות רפואיות של המוסד לביטוח לאומי נעשית ע"י בדיקת כאבים בנקודות גופניות מסוימות (לפחות 11 מתוך 18) אך עצם הכאב אינו מגדיר את עוצמת הכאב ואת חומרת המחלה אלא רק את קיומה.

אנא פנו לפסגה מימוש זכויות כדי להתכונן לועדה הרפואית וכדי להבטיח הכרה במחלתכם. כדאי לזכור שהמוסד לביטוח לאומי משמש גם כמאבחן המחלה וגם כגורם השיקומי שמשלם קצבאות עבור החולים בה ולכן יש לו אינטרס לא להכיר במחלה ו/או לשלם כמה שפחות. למעשה, מחלת הפיברומאלגיה כלל אינה קיימת בספר המחלות של המוסד לביטוח לאומי כי מחלת הפיברומאלגיה נחשבת למחלה "חדשה" ואילו הספר של המוסד לביטוח לאומי כמעט ולא עודכן משנות ה-50.

חולי פיברומאלגיה זכאים ל-2 קצבאות מהמוסד לביטוח לאומי שנעשית אך ורק לאחר הוכחה של אובדן כושר עבודה ואינה מתייחסת כלל לנכות תפקודית או נפשית של החולים במחלה:

  1. קצבת נכות כללית עקב אובדן כושר עבודה – חולי פיברומאלגיה צריכים להוכיח אובדן של כושר עבודה ולהציג בפני הועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי מסמכים רפואיים שונים. למרבה האבסורד חלק המסמכים שעליהם להציג כלל אינם רלוונטיים למחלה כגון תוצאות של בדיקות מעבדה ותוצאות של בדיקה למיפוי עצמות. חולי פיברומאלגיה יקבלו קצבת נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי רק אם יוכיחו אובדן כושר עבודה ברמה של 50% לפחות וייקבעו להם לפחות 40% נכות ע"י ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי. הדירוג המשוקלל יהיה אחד מהדירוגים הבאים :60%, 65%, 74% ו-100% והוא שיקבע את גובה הקצבה החודשית ואת משכה (זמנית או קבועה). במידה של קצבה זמנית, החולה ייאלץ לעבור ועדה רפואית נוספת עם תום תקופת הזכאות כדי לקבוע את אחוזי נכותו מחדש ואת תקופתם..
  2. קצבת הבטחת הכנסה – קצבת נכות כללית שמקבלים חולי פיברומאלגיה מבוססת על אובדן כושר עבודה ולכן במידה והחולים במחלה עדיין עובדים אך אין בכך כדי לפרנסם – הם זכאים לקצבת הבטחת הכנסה.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.