פיגור שכלי

פיגור שכלי היא הפרעה ממשפחת ההפרעות הנוירולוגית-התפתחותיות שמתבטאת בתפקוד נמוך מבחינה שכלית. אנשים עם פיגור שכלי סובלים לכן מאיחור או מקושי ברכישה של מיומנויות שונות בתחומי הלמידה והתקשורת וכן מאיחור או מקושי ברכישה של מיומנויות יומיומיות שונות. כיום המילה פיגור הוחלפה במילים "לקות אינטלקטואלית" או "לקות שכלית" וזאת כדי לכלול גם אנשים הסובלים מפיגור שכלי נרכש ולא מולד (התפתחותי). החל מ-2012 משרד הרווחה בישראל משתמש בביטוי "מוגבלות שכלית התפתחותית" כתחליף לביטוי פיגור שכלי.

מוגבלות שכלית התפתחותית מאובחנת ע"י המרכיבים הבאים:
• פיגור של מנת המשכל ושל הגיל השכלי יחסית לגיל הביולוגי
• איחור או קושי בהסתגלות כלשהי: אישית, גופנית, תקשורתית, תפקודית וחברתית או שילוב ביניהם
• התקופה שבה החל האיחור הנ"ל.

בעבר הגדירו פיגור שכלי לפי הערכה של כושר שכלי (מנת משכל) אך כיום עם שינוי המונחים השתנתה גם ההגדרה והמוגבלות השכלית ההתפתחותית מוגדרת גם על פי יכולתו התפקודית של האדם. עקב כך ירד מספר האנשים שמוגדרים כסובלים ממוגבלות שכלית התפתחותית ואם אחד מבני משפחתכם סובל ממוגבלות שכלית התפתחותית אך עקב שינוי ההגדרה נשללו זכויותיו – פנו לפסגה מימוש זכויות.

מה הם הגורמים למוגבלות שכלית התפתחותית?

קיימים שלושה גורמים מרכזיים שגורמים למוגבלות שכלית התפתחותית:
א. גורמים גנטיים – מוגבלות שכלית התפתחותית נובעת לעיתים מהתפתחות אבנורמלית של מערכת העצבים המרכזית עקב בעיה גנטית כלשהי. במקרים כאלו המוגבלות השכלית ההתפתחותית תהיה מלווה בבעיות רפואיות נוספות כגון : תסמונת דאון, איקס שביר ועוד.
ב. גורמים ביולוגיים – מוגבלות שכלית התפתחותית מתפתחת במהלך ההריון כתוצאה משתיית אלכוהול, שימוש בסמים, עישון, רעלת הריון וכן עקב חשיפה לחיידקים שונים . כמו כן, מוגבלות שכלית התפתחותית יכולה להתפתח כתוצאה מבעיות בהתפתחות מערכת העצבים המרכזית במהלך השנה הראשונה לאחר הולדת הילד, למשל : מיקורציפולוס או סגירה מוקדמת מדי של הפונטנלה.
ג. גורמים התפתחותיים – מערכת העצבים המרכזית מתפתחת במהלך השנה הראשונה לאחר הולדת התינוק ותינוקות שאינם נחשפים לגירויים רבים במהלך תקופה זו ייתכן ויסבלו ממוגבלות שכלית התפתחותית.

מה הם התסמינים של מוגבלות שכלית התפתחותית?

מוגבלות שכלית התפתחותית מופיעה בשנות הילדות המוקדמות עד גיל 18 וכוללים: מנת משכל הנמוכה מהגיל הביולוגי, איחור או קושי בהסתגלות כלשהי: חברתית, תפקודית, תקשורתית, גופנית, אישית ועוד. כמו כן, במקרים של מוגבלות שכלית התפתחותית על רקע גנטי ייתכנו תסמינים נוספים חיצוניים כגון מראה מובחן (בתסמונת דאון), התנהגותיים כגון בעיות התנהגות וגופניים (למשל: מומי לב מולדים). בנוסף, אנשים בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית נוטים יותר מאחרים לסבול מבעיות פסיכיאטריות שונות כגון דיכאון, שסעת (סכיזופרניה), מאניה דיפרסיה(הפרעה דו-קוטבית) ועוד.

כיצד מאבחנים מוגבלות שכלית התפתחותית?

בישראל אבחון של מוגבלות שכלית התפתחותית מבוצע ע"י האגף לטיפול באדם המפגר שבמשרד הרווחה. האבחון כולל שלבים שונים שכל אחד מהם מבוצע ע"י אנשים מקצוע שונים:
א. אבחון פסיכיאטרי שנעשה ע"י פסיכיאטר במידה וצריך
ב. אבחון התפתחות חברתית שנעשה ע"י עובדת סוציאלית
ג. אבחון פסיכולוגי שנעשה ע"י פסיכולוג וכולל מבחני מנת משכל
ד. אבחון רפואי שנעשה ע"י רופא כדי לאבחן תסמונות רפואיות נלוות כגון תסמונת דאון, איקס שביר ועוד.

כיצד מטפלים במוגבלות שכלית התפתחותית?

הטיפול באנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית משתנה לפי רמת המוגבלות ובהתאמה לקיומם/אי קיומם של תסמינים רפואיים נוספים. במקרים של מוגבלות שכלית התפתחותית קלה הילד יטופל במסגרות לימודיות של חינוך מיוחד או כיתות שלוב במסגרת החינוך הרגיל ועם התבגרותו הוא יועסק דרך מרכז כלשהו של שיקום תעסוקתי. במקרים של מוגבלות שכלית התפתחותית קשה הילד או המבוגר יטופלו במסגרת של אשפוז סיעודי.

הגדרת מוגבלות שכלית התפתחותית במוסד לביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי מגדיר מוגבלות שכלית התפתחותית ע"י מנת המשכל בלבד באופן הבא:
א. לקות שכלית גבולית – מנת משכל של 70-79 מזכה את האדם ב-20% נכות מטעם המוסד לביטוח לאומי
ב. לקות שכלית קלה – מנת משכל 55-69 עם יכולת בסיסית ללמידה. אדם זה זקוק לתמיכה רבה או קבועה שמוגבלת לתחומי חיים מסויימים (מקסימום שניים) או לתמיכה כלשהי בכל תחומי חייו. יש לאדם זה פוטנציאל שיקומי. לקות שכלית קלה מזכה את האדם ב-40% נכות מטעם המוסד לביטוח לאומי
ג. לקות שכלית בינונית – מנת משכל 40-54 עם יכולת למידה באמצעות חיקוי בלבד. האדם זקוק לתמיכה רבה או קבועה בתחומי חיים שונים (לפחות שלושה) ולתמיכה כלשהי בשאר תחומי החיים. אדם זה יקבל 65% נכות מטעם המוסד לביטוח לאומי
ד. לקות שכלית קשה – מנת משכל 30-39. האדם זקוק לתמיכה קבועה במינימום שלושה מתחומי החיים ולתמיכה רבה בשאר תחומי החיים. אדם זה יקבל 75% נכות מטעם המוסד לביטוח לאומי.
ה. לקות שכלית עמוקה – מנת משכל 0-29. האדם זקוקו לתמיכה קבועה בכל תחומי החיים ויקבל 100% נכות מטעם המוסד לביטוח לאומי.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.