קאנביס רפואי

קנאביס הוא צמח המוגדר כסם, בעל סגולות רפואיות רבות. צריכתו בישראל ובשאר חלקי העולם אינה חוקית, וזאת בשל נזקים שעלול לגרום. חולים הזקוקים לקנאביס כתרופה,  צריכים להבין מהם הזכויות לקבלתו, מי מאשר את השימוש בו ומהו התהליך עליהם לעבור. כאן תקבלו תשובות לשאלות מהותיות אלו.

מתי נהוג להמליץ על שימוש בקנאביס רפואי?

שימוש בקנאביס רפואי ניתן לאחר קבלת אישור בכתב מרופא, ורישיון מטעם משרד הבריאות. ללא אישורים אלו לא יכול אדם להחזיק באמתחתו סוג זה של צמח, משום שהדבר ייחשב לא חוקי. בנסיבות מצערות למדי כמו מחלה קשה ומהלך הטיפול בה, מקבלים חולים זכות להשתמש בפתרון תרופתי זה, במטרה לעמוד במסכת הכאבים העצומה ולהחזיר תפקוד שנפגע.

שימוש בקנאביס יעיל עבור חולים כרוניים, שהתרופות הקונבנציונאליות חדלו מלהשפיע עליהם. במקרים בהם תופעות לוואי של התרופות אינן נסבלות, השימוש בצמח יעיל לצמצם אותן עד לרמה אפסית.

מחלות בגינן מאושר השימוש בקנאביס

חולים במחלות כרוניות כמו פרקינסון, אפילפסיה, קרוהן, דמינציה, קוליטיס, טרשת נפוצה, תסמונת טורט, אלצהיימר, איידס, פוסט טראומה, סרטן, מקבלים אישור צריכה ושימוש כחלק מהמחלות המוגדרות. לעומתם ישנם עוד עשרות חולים, שמחלתם אינה נמצאת ברשימה, הזקוקים נואשות לפתרון היעיל. לצורך אישור נדרש מהם להציג מסמכים, המספקים הוכחת יעילות הקנאביס למהלך הטיפול. אלו מוצגים אל מול הגורמים הרלוונטיים במשרד הבריאות, להם זכות הכרעה בעניין.

כיצד מתבצע הליך קבלת האישורים?

נכון להיום, על מנת להתחיל לצרוך קנאביס רפואי, יש צורך להתייעץ עם רופא מומחה. במקרה זה רופא משפחה יכול רק להמליץ על התחלת הליך קבלת אישורים, ולצורך כך מפנה למומחה. כיום ישנם 30 רופאים בלבד שיכולים לאשר מתן רישיון לאחזקת קנאביס לחולים. הרופא היחיד שרשאי לחתום על הרישיון הינו ד"ר מיכאל דור, ראש היחידה לקנאביס רפואי. החתימה מתבצעת לאחר המלצת רופא ובכפוף לעמידה בתנאים.

בטרם מתקבל האישור המיוחל, יש לוודא כאמור עמידה בתנאים הבסיסיים הכוללים מיצוי לקיחת תרופות קונבנציונליות. הזמן הנדרש לשימוש בתרופות הינו כשנה, ורק אז נבחנת הבקשה. במקרה בו הוכח כי אין התרופה מטיבה עם החולה, מאשרים את השימוש בצמח כחלק מניסיונות להטיב עמו.

משך הליך קבלת הרישיון

במדינת ישראל כמו ברוב מדינות העולם, קבלת אישור אחזקת קנביס עלול להמשך זמן רב. הוספת רופאים מאשרים הקל במעט את ההליך, שעלול להמשך מספר חודשים, שנה ואף מעבר לכך. אלו ששמם מוזכר כמאשרים שימוש, לרוב יהיו תפוסים מבחינת שעות קבלה. ישנם רופאים נוספים, אליהם מגיעים מפה לאוזן או בחיפוש ממוקד, להם זמן ההמתנה פוחת משמעותית.

על מנת לזרז את הטיפול מול רופא מומחה, מומלץ להגיע מצוידים במסמכים המעידים על התרופות שנלקחו בשנה האחרונה. במהלך הביקור יפרט החולה על אופן קבלת התרופות, תופעות הלוואי אותם גרמו, ועל ירידה משמעותית בתפקוד עד בכלל בעקבות המחלה. הרופא יבחן את הנתונים וישלח אותם במערכת למשרד הבריאות. במקביל יעביר הרופא עותק מודפס, אותו שולחים בפקס  ליחידה לקנאביס רפואי. מרגע שליחת הבקשה ועד לאישור סופי, ישנה תקופת המתנה של שבועיים עד חודש ימים.

אפשר לחזור לתפקד

רישיון אחזקה בקנאביס רפואי ניתן בשלב ראשון לחצי שנה בלבד. לאחר תקופה זו נדרש לחזור על הפעולה, כפי שבוצעה בשלב קבלת רישיון חדש. לאחר כל רבעון עובד החולה בדיקת רופא למעקב ובקרה. המינון המומלץ בתקופה ההתחלתית הנו 20-30 גרם בלבד. את המינון ניתן להעלות בהמלצת רופא, בדרך כלל בעת חידוש הרישיון. קופות החולים מעניקות החזר כספי בהתאם להסדר הביטוח של החולה, וניתן לבדוק זאת מולם באתר או בטלפון.

אנו נספק לכם את כל המידע, הנחוץ לשם קבלת אישור ורישיון שימוש בקנאביס רפואי. צוות מקצועי יעמוד לרשותכם במענה לשאלות, בקשות, וסיוע ככל שניתן בביצוע הליך זה.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.