שיטיון (דמנציה)

שיטיון נקראת באנגלית דמנציה וזכתה לאחרונה לשם חדש בעברית : "קהיון" . המחלה מאופיינת בירידה חדה בתפקוד השכלי של האדם עקב מחלות שונות, בעיקר מחלות האופייניות לזיקנה (למשל אלצהיימר)או עקב בעיות מוחיות כלשהן. מחלות אלו גורמות לירידה תפקודית של המוח ובהתדרדרות נפשית ושכלית וכתוצאה מכך החולים בהן סובלים גם מליקויים חברתיים ותעסוקתיים עד כדי אובדן תפקוד יומיומי כללי והזדקקות תמידית לעזרת הזולת. שיטיון (דמנציה) גורם כאמור לירידה תפקודית שכלית אך ירידה זו אינה משנה כלל את מצב ההכרה של החולה ולמעשה הוא מודע לכל בעיותיו בתחום הזכרון, השפה, התנועה, הקשב, החשיבה וההבנה. בנוסף, מחלת השיטיון גורמת לאובדן של כישוריים נפשיים בתחום מצב הרוח, האישיות, השיפוט וההתנהגות החברתי.

חשוב לזהות שיטיון כי למרות שהיא נחשבת למחלה חשוכת מרפא אבחון וטיפול מוקדם במחלה הופכים אותה לסטטית או להפיכה (כ-15% מהמקרים היא הפיכה במידה והטיפול התחיל לפני שנגרם נזק בלתי הפיך כלשהו). עם זאת, השיטיוו הוא תסמים של מחלות אחרות (אלצהיימר, שבץ, פרקינסון, עגבת, איידס, טרשת נפוצה ועוד) וטיפול בו מצריך גם טיפול במחלת הרקע שגרמה לו מלכתחילה. כמו כן, זהוי של שיטיון ושל מחלת הרקע מאפשר לחולה להנות מזכויות רפואיות וכלכליות שמגיעות לו ע"פ חוק ולשם כך יש לפנות לפסגה מימוש זכויות.

שכיחות השטיון

בשנת 2010 קבע איגוד האלצהיימר הבינלאומי שעד שנת 2030 יהיה מספר החולים בשיטיון ברחבי העולם כ-70 מיליון איש ועלות הטיפול בהם תחצה את סף מיליארד הדולר (עלות הטיפול כיום מוערכת בכ-600 מיליארד דולר). כיום כ70% מכלל חולי השיטיון הם אירופאים או צפון אמריקאים וכ-20% מהקשישים בישראל חולים בשיטיון ברמה זו או אחרת ומספרם אמור לעלות ל-120 אלף תוך 15 שנה.

למעשה יש קשר ישיר בין תוחלת החיים לשיטיון ושכיחות השטיון עולה ירד עם העלייה בתוחלת החיים. השכיחות של מחלת השיטיון היא 5% בקרב בני 65 ומעלה, ואילו בגילאי 85 ומעלה שכיחות המחלה עולה ל-20-40%. ברוב המקרים (50-60%) השיטיון נגרם מאלצהיימר וגם מחלה זו היא תלויית גיל , כך שבגיל 90 הסיכוי ללקות בה עולה על 20%. עם זאת, שיטיון נגרם מ-50 סיבות שונות וסיבה השכיחה ביותר אחרי אלצהיימר היא מחלות דם שונות כגון לחץ דם גבוה והן גורמות ל-15-30% ממקרי השיטיון. סיבות נוספות לשיטיון הם פגיעות ראש שונות, שבץ, צריכה של סמים, חסרים תזונתיים בויטמנים ובחומצה פולית, איידס, שתייה מופרזת של אלכוהול, פרקינסון ועוד. ייתכנו מקרים של אנשים שסובלים משיטיון כתוצאה ממכלול של בעיות, למשל אלצהיימר ויתר לחץ דם וקבוצה זו מהווה 10-15% מחולי השיטיון

חלק מתסמיני השיטיון הנפוצים הם:

  • בעיות שונות בשיווי משקל ופגיעה בזמן התגובה של החולה.
  • בעיות שונות בתחום הזכרון ופתרון בעיות, למשל : ערבוב בין זכרונות מתקופות שונות, חוסר יכולת למקם את הזכרון מבחינת זמן ותקופה, שיכחה, בלבול, הנחת חפצים במקום לא מתאים, ועוד.
  • בעיות שונות בתחום השפה והדיבור, למשל : שליפת מילים או שימוש במילים שאינן מתאימות .
  • בעיות נפשיות שונות כגון דכאון, חרדה, הזיות, תחושת רדיפה ומחשבות שווא. בעיות אלו יכולות לגרום לנסיונות אובדניים ולהיפוכונדריה.
  • קשיים לבצע פעולות יומיומיות פשוטות
  • בעיות בתחום האוריינטציה, למשל שוטטות ברחוב
  • בעיות בתחום השיפוט, למשל : לבישת בגדים שאינם הולמים את מזג האוויר ואת המצב
  • בעיות התנהגותיות כמו חזרה לגיל הילדות מבחינת שפה והתנהגות.

עם זאת, תסמיני השיטיון המוקדמים הם מינוריים כך שקשה לאבחנם עד שהם מתגברים ויוצרים שינויים שכליים, התנהגותיים ואישיותיים בולטים. למרבה הצער, אבחון מוקדם הוא לכן כמעט בלתי אפשרי למרות שהוא חיוני לטיפול ולריפוי. חשוב לזכור שלא כל בעיית זכרון או שפה היא סימן לשיטיון ובעיות אלו נפוצות בכל גיל עקב מצבי מתח ולחץ. עם זאת, במידה ואובחן שיטיון כדאי לפנות לפיסגה מימוש זכויות כדי לברר את הזכויות השונות שמגיעות לכם מהרשויות ומהגופים השונים.

ההיסטוריה של השיטיון

שם המחלה האנגלי – דמנטיה לקור מלטינית ומשמעותו המילולית הוא "אדם שיצא מדעתו". השיטיון הוכר רפואית כבר במאה הרשונה לספירה ועד המאה ה-18 נעשה שימוש במונחים שונים כדי לתאר שיטיון. במאה ה-19 הוגדר השיטיון כמחלת נפש עקב אובדן של יכולת שכלית. בהמשך השיטיון המשיך להיות מוגדר כמחלת נפש אך נוספו לכך משמעויות של ירידה ביכולות הזכרון, הריכוז, הרצון וההבנה. ב-1915 ראו בשיטיון מחלה של מערכת העצבים שגורמת לפסיכוזה ועד שנות ה-60 של המאה ה-20 האמינו ששיטיון גורם לנזק מוחי בלתי הפיך. רק בשנים האחרונות הבינו שתסמיני השיטיון אינם קשורים ליכולת המחלה להיות הפיכה.

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.