תוספת תלויים לקצבת נכות כללית

נכה שנקבע לו אובדן כושר עבודה ע"י המוסד לביטוח לאומי והוא מקבל קצבת נכות כללית זכאי במקרים הבאים לתוספת לקצבה במידה ובני משפחתו תלויים בו כלכלית. יש לשים לב – תוספת תלויים שונה מקצבת תלויים כי הראשונה משולמת לנכה חי עבור כלכלת משפחתו ואילו השנייה משולמת למשפחתו של נכה שנפטר כתוצאה מפגיעת עבודה כלשהי (תאונת עבודה או מחלת מקצוע).

תוספת תלויים מתווספת לקצבת נכות כללית שהיא קצבה המשולמת לכל נכה אם נקבע לו אובדן של כושר עבודה ברמה של 50% לפחות. אחוזי אובדן כושר העבודה נקבעים ע"י ועדה רפואית מיוחדת של המוסד לביטוח לאומי שכוללת פקיד תביעות לאחר התייעצות עם פקיד שיקום – שניהם עובדי המוסד לביטוח לאומי. כדאי לזכור שבעלי תפקידים אלו הם כאמור עובדי המוסד לביטוח לאומי ויש להם אינטרס להגן על מקום עבודתם ולא בהכרח להגן על החולים, כך שלעיתים הנכים מקבלים אחוזי נכות נמוכים מהמצופה למרות זכאותם.

אובדן כושר העבודה נקבע בהתאם להשפעת הפגיעה הגופנית (נכות רפואית) על כושר השתכרותו של הנכה. השפעה זו משתנה מאדם לאדם ע"פ גיל, מקצוע, ותק מקצועי, אפשרויות קידום מקצועי ועוד ולכן מומלץ לפנות לפסגה מימוש זכויות כדי להתכונן כיאות לועדה הרפואית. למעשה, ייתכן מצב של נכות רפואית גבוהה שאינה מזכה כלל באובדן כלשהו של כושר עבודה ולהיפך: ייתכן מצב של אובדן כושר עבודה מוחלט ללא כל נכות רפואית

אובדן כושר עבודה מבטא כל מצב שבו האדם מאבד את כושר עבודתו ברמה של 75% או יותר. אובדן כושר עבודה הינו אחד משלושת המצבים האלה:

• אובדן כושר עבודה מלא שמונע יכולת עבודה מהחולה בכל עבודה שהיא.
• אובדן כושר עבודה שמונע יכולת עבודה מהחולה בתחום השכלתו, הכשרתו ונסיונו כך שנגרמת לאדם פגיעה כלכלית משמעותית..
• אובדן כושר עבודה שמונע יכולת עבודה מהחולה בתחום עיסוקו. אובדן כושר עבודה זה מוגבל למקצועות ספציפיים ויש לבדוק את הנושא מול פסגה מימוש זכויות.

על פי חוק בריאות ממלכתי כל אזרחי מדינת ישראל מבוטחים ע" המוסד לביטוח לאומי כנגד אובדן של כושר עבודה. קצבת נכות כללית היא אחת הקצבאות שניתנת ע"י המוסד לביטוח לאומי במקרה של אובדן כושר עבודה עקב תאונה או מחלה במקרים הבאים:

• פגיעה בכושר העבודה ברמה של 50% לפחות
• פגיעה מלאה בכושר העבודה (אובדן כושר העבודה של 100% ) שגורמת להצטמצמות בהכנסות של הנפגע בגובה של 60% או יותר
• פגיעה זמנית בכושר העבודה (אובדן כושר העבודה זמני) שגורמת להצטמצמות בהכנסות של הנפגע בגובה של 45% או יותר.

הזכאים לקבלת תוספת תלויים לקצבת נכות כללית הם:

עקרת בית נכה שמקבלת קצבת נכות כללית זכאית לתוספת תלויים עבור ילדיה הקטינים (עד גיל 18) ו/או עבור ילדיה שנמצאים במסגרת של שירות צבאי/אזרחי אך לא עבור בן/בת זוגה. הסיבה לכך שעקרת בית נחשבת כתלויה כלכלית בבן זוגה ולכן בן זוגה אינו נחשב כתלוי בעקרת הבית כלכלית ואינו זכאי להטבות בגין תלות כלכלית שכאמור אינה קיימת

נכה שמקבל קצבת נכות כללית בתנאים הבאים:
1. נכה שיש לו ילדים יקבל תוספת תלויים עבור שני ילדים קטינים (עד גיל 18) או כאשר הילדים נמצאים במסגרת של שירות צבאי או שירות לאומי
2. נכה שבן/בת זוגו מרויח פחות מהשכר הממוצע במשק ואינו מקבל קצבה כלשהי יקבל תוספת תלוים בעבור בן/בת זוגו. במידה ובן/בת הזוג מרוויח 57% או יותר מהשכר הממוצע במשק תשלל הזכות לקבל קצבת תלויים.
3. נכה שנקבע לו אובדן של כושר עבודה ברמה של 74% ומעלה והכנסתו מעבודתו היא בגובה 21% מהשכר הממוצע במשק או יותר זכאי לתוספת תלויים מלאה .

בכל מקרה, תוספת תלויים עבור ילדים תעניק לנכה תוספת של 40% לקצבה עבור כל ילד ותוספת עבור בן/בת זוג תעניק לנכה תוספת של 505 לקצבת הנכות הכללית אותה הוא מקבל.
כמו כן, קבלת תוספת התלויים מותנית בהכנסותיו של מקבל קצבת הנכות ובמקור של הכנסות אלו.

הכנסות מעבודה – תוספת התלויים תינתן בהתאם לגובה ההכנסות של הנכה.
1. הכנסות הנמוכות מ-40% מהשכר הממוצע במשק מזכות בקצבת תלויים מלאה
2. הכנסות הגבוהות מ-40% מהשכר הממוצע במשק מזכות בקצבה בהתאם לגובה ההכנסה.

הכנסות שאינן מעבודה (רכוש, פנסיה וכו') יזכו את הנכה בקצבת תלויים בהתאם לגובה ההכנסה

למידע נוסף / ייעוץ התקשרו עכשיו: 04-8814008
ניתן למלא את פרטיכם בטופס יצירת קשר ונציג בתחום המבוקש יצור עמכם קשר

מלא את הפרטים ונציגינו יצרו איתך קשר

Bookmark the permalink.