אי ספיקת לב

אי ספיקת לב היא מחלה שבה הלב אינו מזרים די דם לרקמות הגוף עקב חוסר תפקוד של שריר הלב בשל מחלות לבביות שונות: מחלות בעורקי הלב, מחלות בשריר הלב, בעיות במסתמים של הלב או מומים מולדים. המחלה היא כרונית ופרוגרסיבית (מחמירה עם הזמן) ובמהלכה צפוי החולה לתנודותיות, כלומר לתקופות יציבות מבחינת המחלה ולתקופות שבהם יתבטאו תסמיני המחלה באופן חמור. ברחבי העולם סובלים מאי ספיקת לב יותר מ-20 מיליון אנשים ובארצות המערב, כולל ישראל, סובלים מאי ספיקת לב 2% מהאוכלוסייה. בישראל הכוונה היא לכ-150 אלף איש שחולים במחלה ו-12 אלף איש חולים אשר מצטרפים להעגל בכל שנה. המחלה פוגעת בתפקוד התקין של החולה מאחר וחוסר אספקת דם לרקמות הגוף גורמת לתחושת עייפות מוגברת, גודש בריאות ובכבד, בצקות ברגליים, קוצר נשימה ועוד. אי ספיקת לב יכולה לבוא לידי ביטוי במקרים של מאמץ פיזי מוגבר (אי ספיקת לב קלה) ובשלבים מתקדמים יותר יכול להופיע אפילו במנוחה (אי ספיקת לב חמורה).

מה הגורמים לאי ספיקת לב?

אי ספיקת לב נגרמת מ-4 גורמים עיקריים:

1. מחלה של העורקים הכליליים – טרשת עורקים שמביאה לירידה באספקת הדם לשריר הלב ועקב כך לירידה ישירה או עקיפה ביכולתו של שריר זה. אספקת הדם הפחותה עלולה אף לגרום להתקף לב (אוטם של שריר הלב), אשר בעקבותיו נפגע שריר הלב עצמו (רקמת השריר שנפגעה מוחלפת ברקמה צלקתית שאינה גמישה כמו השריר.(
2. מחלה של שריר הלב – מחלות שונות שפוגעות בשריר הלב ע"י הרחבת חללי הלב או עבוי השריר. מחלות אלו יכולות להיות מולדות או נרכשות עקב דלקת כלשהי בשריר הלב, יתר לחץ דם, הפרעות ממושכות בקצב הלב שמשפיעות על מהירות הדופק, תרופות (בעיקר כימותרפיות), שתייה מופרזת של אלכוהול ועוד.
3. מחלה במסתמי הלב – היצרות מסתם או דליפה ממנו.
4. מומים מולדים בשריר הלב, במסתמים או בעורקים הכליליים.

מה התסמינים של אי ספיקת לב?

התסמינים של אי ספיקת לב יהיו דומים גם אם הסיבות לכך יהיו שונות. הסובלים מאי ספיקת לב יתקשו לבצע מאמץ גופני ויחושו עייפות ו/או חולשה לאחר כל פעולה גופנית, גם אם היא קלה. כמו כן, אי ספיקת לב גורמת להצטברות של נוזלים באיברי גוף שונים:
• גודש בריאות שגורם לקוצר נשימה
• הצטברות של נוזלים בבטן ובאגן שגורמים לתחושה של כובד, לחוסר תאבון, לבחילות ולהקאות
• הצטברות של נוזלים בגפיים גורמת לבצקות, בעיקר ברגליים.

נהוג לדרג אי ספיקת לב לפי הפגיעה התפקודית שהיא גורמת:
שלב 1 – שריר הלב נפגע אך החולה אינו מוגבל תפקודית ואינו חש בתסמינים כלשהם.
שלב 2 – תסמינים של אי ספקת לב מופיעים לאחר מאמצים גופניים בינוניים שנחשבים ליומיומיים.
שלב 3 – תסמינים של אי ספיקת לב מופיעים לאחר מאמצים גופניים קלים.
שלב 4 – תסמינים של אי ספיקת לב מופיעים לאחר מאמצים גופניים מינימליים (הליכה בבית למשל) ו/או במנוחה.

איך מאבחנים אי ספיקת לב?

אבחון ראשוני של אי־ספיקת לב מתבסס על 3 מרכיבים:

1. תלונות החולה
2. הרקע הרפואי של החולה – קיומה של מחלת לב כלשהי במסתמי הלב, בשריר הלב או בעורקים הכליליים וכן יתר לחץ דם או מחלות רקע כגון סכרת, השמנה ועוד
3. ממצאים גופניים שונים – בצקות בבטן וברגליים, חרחורים בעת נשימה, רגליים קרות עקב אי אספקת דם ועוד.

עם הופעת אחד או יותר מהמרכיבים ייבדק החולה באמצעות בדיקות שונות כגון: אקו-לב שבה מתקבלת תמונת הלב ע"י גלי, א.ק.ג אשר בודק הפרעות בקצב הלב ובדיקות הדמיה כגון מיפוי לב או CT אשר תפקידן לבחון את מבנה השריר עצמו ולאתר ליקויים מבניים. בנוסף, ייתכן והחולה יידרש לבדיקת מאמץ (ארגומטריה) על מנת לבחון את תפקוד הלב בעת פעילות גופנית.

האם יש סיבוכים כלשהם לאי ספיקת לב?

אי ספיקת לב עלולה לגרום לסיבוכים שונים כגון הפרעות בקצב הלב, בצקות אשר עלולות להצטבר ברקמות שונות כגון רגליים, חלל הבטן ואף לריאות – שם יש חשש מהיווצרות אי ספיקה נשימתית (מצב מסכן חיים). כמו כן אי ספיקת לב עלול להגביר סיכוי למצב של אוטם בשריר הלב (התקף לב).
על החולים באי ספיקת לב להקפיד על אורך חיים בריא ומעקב רציף אחר תסמיני המחלה. יש להקפיד על נטילת תרופות אשר נרשמו לחולה ע"י הצוותים הרפואיים, גם אלו שנועדו לטפל בגורמי הסיכון וסיבוכי המחלה על מנת למנוע את המשך התקדמותה, ובמידת הצורך לא להסס לפנות לקבלת טיפול רפואי אשר עלול להציל חיים.

אל תתמודד לבד השאיר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם:

 
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support
צור קשר