אלצהיימר

מחלת האלצהיימר היא מחלה של מערכת העצבים המרכזית שנפוצה אצל קשישים (אולם עלולה לפגוע גם בגילאים מוקדמים יותר) ומתבטאת בניוון של תאי עצב במוח החולה באופן איטי וכרוני עד כדי מותם של תאי העצב ומותו של חולה האלצהיימר כתוצאה מסיבוכי המחלה. מחלת האלצהיימר זוהתה בשנת 1906 ע"י החוקר אלויס אלצהיימר ומכאן מקור שמה, אולם חרף הזמן הרב שעולם הרפואה מכיר את המחלה לצערינו עדיין רב בה הנסתר על הגלוי.

מותם של תאי העצב המוחיים גורם לירידה ביכולות השכליות של חולה האלצהיימר, בעיקר בתחום הזכרון, ההתמצאות במרחב, ביכולת לחשיבה צלולה, בביצוע של מטלות יומיומיות פשוטות ובהסקה הגיונית של מסקנות כך שלמעשה רוב החולים הדמנטיים סובלים ממחלת האלצהיימר. בהמשך מחלת האלצהיימר נפגעים תאי עצב שאחראיים על פעולות מוטוריות שונות כגון הליכה, אכילה ושליטה על הסוגרים.

הירידה השכלית והמוטורית הופכת את חולה האלצהיימר לאדם סיעודי וחסר ישע. מחלת האלצהיימר היא חשוכת מרפא וכיום היא כוללת כ-100,000 חולים בישראל בלבד. רוב חולי האלצהיימר מתים מהמחלה תוך מקסימום 15 שנה מרגע אבחונה.

מהן הסיבות למחלת האלצהיימר?

מחלת האלצהיימר נודעת כמחלה שנגרמת ע"י מספר גורמים ואין לה גורם פתוגני אחד. בין הגורמים למחלת האלצהיימר ניתן למנות את הגורמים הבאים:
מין – נשים חולות במחלת האלצהיימר יותר מאשר גברים
גיל – הסיכוי לחלות במחלה גדל ככל שמתבגרים.
השכלה – אנשים משכילים חולים במחלת האלצהיימר פחות מאשר אנשים שאינם משכילים וכנראה פעילות מוחית מוגברת מונעת את המחלה או דוחה אותה כך שהיא מתגלית בגיל מבוגר יותר. עם זאת, אנשים משכילים חולי אלצהיימר מתדרדרים בריאותית באופן מהיר יותר מאשר אנשים שאינם משכילים.
תורשה – מחלת האלצהיימר אינה מחלה תורשתית אך יש לה בסיס גנטי. חולים במחלות אחרות שבסיסן גנטי (למשל חולים בתסמונת דאון) חולים במחלת האלצהיימר בגיל צעיר יותר וחולה אלצהיימר במשפחה כלשהי מעלה את הסיכוי בקרב בני משפחה אחרים ללקות במחלה זו.
מחלות רקע – מחלת האלצהיימר מתפתחת אצל אנשים שנחבלו בראשם או אצל אנשים בעלי שומנים בדם (למשל : חולי סכרת) ובעלי לחץ דם גבוה.
• איכות חיים – מחלת האלצהיימר מתפתחת פחות אצל אנשים שמקפידים על פעילות גופנית, שאינם מעשנים, שאינם שותים אלכוהול ושנמנעים מלחץ נפשי.

מהם השלבים השונים של מחלת האלצהיימר?

שלב 1 של המחלה – שלב מוקדם של פרה-דמנציה : הופעה של בעיות בתחום החשיבה המופשטת, זכרון של מידע חדש, אדישות, דכאון מינורי ועצבנות. שלב זה לעיתים זוכה להתעלמות כי אלה בעיות שכיחות של מצבי לחץ שונים ושל הזדקנות טבעית.
שלב 2 של המחלה – שלב קל – החרפת בעיות הזכרון של חולה האלצהיימר והצטמצמות של יכולתו המילולית.
שלב 3 של המחלה – שלב בינוני – מחלת האצלהיימר גורמת להתדרדרות תקשורתית ובריאותית והופכת את החולה במחלת האלצהיימר לאדם סיעודי. בשלב זה חולה האלצהיימר מאבד כישורי כתיבה וקריאה ונפגע כל זכרונו, לטווח הקצר והארוך כאחד עד כדי חוסר זהוי של עצמו או של בני משפחתו.
שלב 4 של המחלה – שלב קשה – חולה האלצהיימר מאבד כל יכולת תקשורתית ותלוי לחלוטין בזולתו לצורך ביצוע כל פעולות היומיום כולל תנועה, אכילה, רחצה ושליטה על סוגרים עד כדי ריתוק למיטה
שלב 5 של המחלה – שלב סופי – חולה האלצהיימר אינו מגיב כלל לסביבתו ואינו שולט בתנועותיו. הרפלקסים של חולה האלצהיימר נאבדים עם הזמן עד כדי קושי באכילה ובשתייה.

מהם תסמיני מחלת האלצהיימר?

אנשים שחולי במחלת האלצהיימר לוקים בזכרונם כך שהם חוזרים על משפטים שכבר נאמרו, שוכחים שיחות, שמות, מילים ואירועים, מאבדים חפצים, נוטים ללכת לאיבוד עקב דיסאוריינטציה, מאבדים את שיקול דעתם, שוכחים לבצע פעולות יומיומיות (אוכל, מקלחת, לבישת בגדים ועוד) ומקבלים החלטות לא הגיוניות. עם התדרדרות המחלה חולי האלצהיימר נהיים תלויים בזולתם לצורך ביצוע כל פעולות היומיום וזקוקים לטיפול סיעודי צמוד. אפשר לקבל מימון של טיפול סיעודי זה דרך קבצת שירותים מיוחדים של המוסד לביטוח לאומי וכדי לקבלה יש לפנות לפסגה מימוש זכויות.

מהן הזכויות של חולי אלצהיימר?

מחלת האלצהיימר נחשבת למחלה קשה וחשוכת מרפא והחולים במחלת האלצהיימר מטופלים לרוב באמצעות תרופות שונות שלא כולן נמצאות בסל התרופות או בטיפול פיזיותרפי שאינו תמיד מכוסה רפואית. מחלת האלצהיימר היא מחלה קשה וחשוכת מרפא והיא מוכרת ע"י המדינה כך שהחולים בה זכאים להטבות שונות מטעם משרד ממשלה (משרד הבריאות ומשרד הרווחה), מטעם רשויות מקומיות, מטעם רשויות המס ומטעם המוסד לביטוח לאומי (קצבת נכות וקצבת שירותים מיוחדים) בהתאם למצבו הרפואי והנפשי.

אל תתמודד לבד השאיר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם:

 
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support
צור קשר