ארוע מוחי

אירוע מוחי (או שבץ, באנגלית – stroke) הוא אירוע פתאומי שעלול לגרור בעקבותיו תקופה ארוכה של אשפוז ושיקום. בישראל מתרחשים מדי שנה כ-15,000 מקרים של אירוע מוחי וזו סיבת הנכות העיקרית בקרב האוכלוסייה הבוגרת בישראל. אירועים מוחיים נגרמים בדרך כלל בעקבות מחלות רקע שונות כגון: עישון, סכרת, לחץ דם גבוה ועוד.

מה זה אירוע מוחי?

אירוע מוחי הוא הפסקה באספקה של הדם למוח שגורם לאיבוד יכולות תפקודיות שונות בהתאם לאיזור המוחי שנפגע. ניתן להבחין בין 2 סוגים של אירוע מוחי:
1. אירוע מוחי אסכמי – אירוע מוחי שנגרם בשל קריש דם שחוסם את אספקת הדם לאזורים מסויימים במוח. קריש זה נוצר במוח כתוצאה מטרשת עורקים או במקום אחר בגוף והגיע למוח באמצעות הדם(תסחיף)
2. ארוע מוח המורגי – אירוע מוחי שנגרם עקב דליפת דם מאחד מכלי הדם שבמוח וידוע בשמו: מפרצת מוחית.

ארוע מוחי יכול להופיע בדרגות עוצמה שונות ועלול אף להיות קטלני, בייחוד אם לא מטופל בזמן, לכן יש חשיבות רבה לפנות לקבל טיפול רפואי דחוף עם זיהוי התופעה והופעת התסמינים – חולשה שיתוק או נימול פתאומי, הפרעה בדיבור או בהתמצאות, הפרעות בראייה, עיוות של שרירי הפנים, הפרעה פתאומית בשיווי המשקל או היציבות וכאב ראש חד ופתאומי.

לאחר הטיפול הראשוני בארוע המוחי, שעשוי להיות תרופתי או פולשני – תלוי לפי חומרת וסוג הארוע, תתבהר תמונת המצב התפקודית ויתבהר הנזק הגופני אשר יוותר בגוף החולה (לא תמיד הנזק משמעותי, ובמקרים קלים הוא עשוי להיות מינורי). בחלק מן המקרים דרוש שיקום של היכולות שנפגעו – פיזיוטרפיה, הפרעות בתקשורת, שיקום קוגניטיבי ועוד.

מהן זכויות הרפואיות לנפגעי אירוע מוחי?

דרגת הנכות של נפגעי אירוע מוחי שנקבעים ע"י המוסד לביטוח לאומי משתנה לפי האזורים המוחיים שנפגעו ולפי היכולות התפקודיות שאבדו או נחלשו עקב האירוע המוחי, למשל: קשיים בהליכה ובדיבור, הפרעות ראייה, שיתוק או חולשה של שרירי הגפיים והפנים ועוד.
המוסד לביטוח לאומי מכיר בכל נכות שנגרמה עקב אירוע מוחי וכדי לקבל זכויות, קצבאות והטבות שונות הנפגע צריך לעבור אבחון בועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי שתקבע את מידת נכותו ואת משכה (זמנית או קבועה). ההטבות המגיעות לנפגעי אירוע מוחי הן שונות, תלויות בצורכי החולה וכוללות למשל את הזכויות הבאות:

קצבת נכות כללית – קצבה חודשית בהתאם לנכות שנקבעה ע"י הועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי.

קצבת ניידות – נפגעי אירוע מוחי שנפגעו ברגליהם עקב האירוע המוחי ושנותרו משותקים או מרותקים לכיסא גלגלים זכאים לקצבת ניידות. קצבה זו מזכה את הנפגע במגוון של הטבות כולל קצבה חודשית, השתתפות במימון עבור קניית רכב מתאים, הקלה במיסי רכב שונים, הטבות ברכישת אביזרי ניידות שונים ועוד.

קצבת סיעוד – זכאות למטפל סיעודי עבור נפגעי אירוע מוחי שנותרו עם הגבלות תפקודיות רבות שמצריכות מהם קבלת עזרה תמידית. הזכאות ניתנת רק לנפגעי אירוע מוחי שפעילותם היומיומית נפגעה ברמה של 50% לפחות.

מס הכנסה – נפגעי אירוע מוחי חמור זכאים לפטור מתשלום עבור מס הכנסה וגובהו של הפטור ייקבע ע"פ אחוזי הנכות הרפואית שהוחלטו ע"י הועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי. עם זאת, לפי תקנות מס הכנסה פטור זה יינתן רק לנפגעי אירוע מוחי שנגרמה להם נכות ברמה של 90% ומעלה.

אל תתמודד לבד השאיר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם:

 
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support
צור קשר