דום נשימה בשינה

דום נשימה בשינה היא הפרעת נשימה בזמן השינה שנובעת מחסימה חלקית או מלאה של דרכי האוויר. המחלה נפוצה בעיקר בקרב גברים (25% בקרב גברים לעומת 10% בקרב נשים) במיוחד גברים שמנים מעל גיל 40. המחלה מתבטאת בהפסקות נשימה תכופות, כאשר כל הפסקה כזו יכולה להיות בת 10 שניות ולסכן את חייו של האדם. המחלה מתבטאת בנחירות עזות, בעייפות, בעצבנות ובישנוניות במשך היום עקב שנת לילה לא יעילה, בכאבי ראש, בעלייה של לחץ דם ובקצב לב מוגבר.
ום נשימה בשינה פוגע בחיי העבודה של האדם עד כדי אובדן יכולת עבודה.

מהי הסיבה לדום נשימה בשינה?

דום נשימה בשינה נגרם ע"י חסימה כלשהי בדרכי הנשימה העליונות (באף, בלוע או בגרון) שמתבטאת בחנק. חנק זה מוריד את כמות החמצן בדם ומעלה את רמות הפחמן הדו-חמצני וגורם לאדם להתעורר מספר פעמים בכל לילה בהתאם למספר המקרים של דום הנשימה. שינת הלילה לכן מופרעת תכופות וגורמת לעייפות ולישנוניות במשך היום. דום נשימה בשינה אינו הסיבה לכל הנחירות אבל חשד לשום נשימה בשינה מתעורר כאשר הנחירות מתרחשות בתנוחת שינה אחת מסוימת ולא בתנוחות אחרות.

מהם התסמינים של דום נשימה בשינה?

התסמינים העיקריים של דום נשימה בשינה הם נחירות עזות, שינת לילה לא רציפה ולא יעילה, כאבי ראש, בחילות ולעיתים אף הפרעות נפשיות כגון דכאון וחרדות. כמו כן, עקב מחסור בשעות שינה החולים בדום נשימה בשינה יכולים להירדם במהלך היום באופן חריג, כלומר להירדם באופן בלתי מבוקר, בתנאים ובמצבים שאינם מקובלים. כמו כן, חולים בדום נשימה בשינה מעלים את הסיכון שלהם לחלות בהפרעות שונות בקצב הלב, ביתר לחץ דם, בהתקפי לב ובאירוע מוחי (שבץ). עם זאת, חלק ממחלות אלו הן מחלות רקע לדום נשימה בשינה כך שנוצרת שאלת הביצה והתרנגולת ואין לדעת מה גרם למה – האם דום נשימה בשינה גרם למחלות אלו או להיפך.

מהם גורמי הסיכון לדום נשימה בשינה?

• משקל עודף. יותר ממחצית האנשים שסובלים מדום נשימה בשינה סובלים גם מעודף משקל אבל התופעה נפוצה גם בקרב אנשים רזים וזאת עקב סיבות מבניות ולא נרכשות.
• היקף הצוואר – צוואר רחב ועבה מצר את דרכי הנשימה עד כדי דום נשימה בשינה. אצל גברים צוואר הרחב מ-43 ס"מ נחשב לעבה ואילו אצל נשים צוואר העבה מ-38 ס"מ נחשב לרחב.
• גרון מוצר, שקדים מוגדלים או פוליפים בדרכי הנשימה יכולים לגרום לחסימה נשימתית ולדום נשימה בשינה.
• היצרות של דרכי הנשימה עקב גודש באף באופן כרוני, למשל עקב אלרגיה.
• יתר לחץ דם וסכרת.
• מין – כאמור גברים סובלים מדום נשימה בשינה כפול מנשים.
• גיל – מבוגרים מעל גיל הפרישה ונשים לאחר המנופאזה סובלים יותר מדום נשימה בשינה.
• גורמים גנטיים – אנשים שאחד מבני משפחתם לוקה בדום נשימה בשינה נמצאים בקבוצות סיכון לחלות גם כן.
• צריכה של חומרים ממכרים כגון אלכוהול, סיגריות ותרופות הרגעה

מה הטיפול בדום נשימה בשינה?

ירידה במשקל הוכחה כיעילה כנגד דום נשימה בשינה כי השומן גורם להיצרות של מעבר האוויר בלשון. טיפולים אחרים הוכחו כיעילים פחות וביניהם:
• מכשיר סיפאפ (Continuous Positive Airway Pressure) שמונע את צניחת הרקמות במערכת הנשימה העליונה ע"י הזרמה של אוויר. המכשיר הוא מדחס שמזרים אויר דרך מסכת אף. המכשיר אינו מרפא דום נשימה בשינה אלא מונע מהבעיה להפריע בתפקוד התקין. המכשיר אינו מתאים לכולם כי הוא מזרים אויר קר על האדם בזמן השינה וממצריך שינה בתנוחה מסוימת בלבד.
• התקן לקידום הלסת – מכשיר מפלסטיק שמורכב על שיניי האדם ושדוחף את הלסת התחתונה קדימה ומגדיל בכך את מרווח הלוע ואת מעבר האויר. מכשיר זה אהוב במיוחד על ידי חולים בדום נשימה בשינה (71% מהחולים העדיפו מכשיר זה על פני אחרים) ונחשב ליעיל יותר ממסכת הסיפאפ שפורטה לעיל.
• גירוי העצב שמתחת ללשון – החדרת אלקטרודה שמגרה את העצב באופן חשמלי וממחושב בהתאם לתנועות של שרירי הנשימה. גרוי זה מכווץ את שרירי הלשון ופותח מעבר של אוויר.
• ניתוח UPPP‏ (Uvulopalatophryngoplasty)שבו כורתים את החך, את הענבל ואת השקדים כדי לאפשר זרימה רבה וטובה של אויר. עם זאת, ניתוח זה מתאים לחולי דום נשימה בשינה ברמה מסוימת (קלה ובינונית) והוא מלווה בתופעות לוואי כך כיום כמעט ואין מבצעים אותו יותר.
• ניתוח לקידום של הלסתות ושל הסנטר MMA – (Maxillo-Mandibular Advancement) בקרב חולי דום נשימה בשינה צעירים שלא הסתגלו למסכת הסיפאפ. בניתוח זה מפרידים את העצמות של הלסת העליונה, של הלסת התחתונה ושל הסנטר כולל השרירים ומקבעים אותם מחדש כך שיווצר מרווח נשימה. הניתוח מצריך הרדמה כללית למשך כ-3 שעות ע"י מנתח של פנים ולסתות והוא יעיל לרפוי של 90% מהמקרים של דום נשימה בשינה.

דום נשימה בשינה מוכר ע"י המוסד לביטוח לאומי כליקוי שמקנה עד 40% אחוזי נכות רפואיות ו/או תפקודית וכתוצאה מכך זכויות רפואיות וכלכליות שונות. כמו כן, במידה וד

אל תתמודד לבד השאיר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם:

 
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support
צור קשר