דלקת הכבד – הפטיטיס

דלקת הכבד (הפטיטיס) נחשבת למחלה של מערכת העיכול והיא נגרמת ע"י נגיפים (וירוסים), צריכת יתר של אלכוהול, הרעלה מתרופות, מתוספי מזון או מרעלים שונים וכן עקב מחלות אוטואימוניות (מחלות שמקורן במערכת החיסון) או מטבוליות שונות.

דלקת הכבד (הפטיטיס) פוגעת בפעולת הכבד ומתבטאת בתסמינים הבאים:
חום, צהבת, כבד מוגדל, עייפות, חולשה, כאבי מפרקים ובטן וכן הפרעות בעיכול כגון אובדן תיאבון והקאות.

כמו כן, שתנם של חולי דלקת הכבד (הפטיטיס) הוא כהה ופגיעה מוחית יכולה להיגרם בדלקת כבד חריפה שגרמה לשחמת הכבד, כלומר להחלפת רקמת הכבד המודלקת ברקמת חיבור. הפגיעה המוחית כולל שינויי אישיות, פגיעה שכלית ולשינויים במצב ההכרה.

הגורמים לדלקת הכבד (הפטיטיס)

1. נגיפים (וירוסים) – יש חמישה סוגים של נגיפים שגורמים לדלקת כבד (הפטיטיס) והם מסומנים באותיות A-E. נגיפים אלו גורמים למחצית ממקרי דלקת הכבד (הפטיטיס) ורוב דלקות הכבד הנגיפיות (95%) נגרמות ע"י אחד מחמשת הנגיפים האלו, בעיקר שלושת הראשונים . קיים חיסון כנגד נגיפי A ו-B אך לא קיים חיסון עבור שלושת הנגיפים האחרים. דלקת כבד מגורם נגיפי (הפטיטיס נגיפית או ויראלית) נקראת גם צהבת זיהומית וההדבקה בה משתנה ע"פ הנגיף שגורם למחלה:
• נגיפי דלקת כבד מסוג A מועברים דרך צואה או מים מזוהמים אל גוף האדם. מחלה זו אינה כרונית, אינה מצריכה טיפול כלשהו ואינה יכולה להיות כרונית אך היא יכולה להימשך מספר חודשים.
• בשני הנגיפים הנפוצים האחרים (B ,C) ההדבקה נעשית ע"י יחסי מין או מעבר של דם נגוע (למשל מהאם לעוברה). מחלה זו יכולה להיות כרונית ולגרום לשחמת הכבד ולכן מצריכה טיפול תרופתי
בכל מקרה דלקת הכבד (הפטיטיס) תתבטא בצהבת עורית ועינית, בבחילות, בהקאות, בעייפות ובהרגשת חולי כללית. מכיוון שתסמיני הדלקת זהים בכל המקרים יש חשיבות רבה לאבחון הנגיף שגרם לדלקת הכבד (הפטיטיס) וזאת כדי להתאים את הטיפול לגורם המחלה וכדי למנוע התדרדרות בריאותית במידה והיא אפשרית.

2. מחלות של מערכת החיסון (דלקת כבד אוטואימונית) – מחלה זו מאובחנת בעיקר בקרב נשים צעירות ושכיחותה 17 חולים לכל 100,000 אנשים. דלקת כבד זו נגרמת עקב מפעולה לא תקינה של מערכת החיסון שגרמה למערכת החיסון לתקוף בטעות את תאי הכבד ולזהותם בשגגה כגוף זר. מחלה זו מתבטאת בנוגדנים עצמיים ובדלקת כבד כרונית שגורם לנזק בכבד באופן ממושך. טיפול בדלקת כבד על רקע אוטואימוני נעשה ע"י סטרואידים ותרופות שמדכאות את המערכת החיסונית. לעיתים הגורם למחלת הכבד היא מחלה אוטואימונית כלשהי למשל בעקבות השתלה של מח עצם. במקרה של דלקת כבד לאחר השתלה החולים זכאים לזכויות רפואיות וכלכליות שונות ויש לפנות לפסגה מימוש זכויות לצורך קבלתן.

3. דלקת כבד כתוצאה מהרעלה – תרופות שונות ורעלים יכולים לפגוע בכבד באופן מיידי או מתמשך. אחת התרופות שידועות כמזיקות לכבד לאורך זמן היא התרופה הפופולרית אקמול וכן תרופות כנגד יתר לחץ דם, תרופות נגד אפילפסיה, שחפת, איידס, פטריות, תרופות נגד כאבים, תרופות נוגדות דכאון ותרופות כנגד הפרעות בקצב הלב. למעשה, דלקת הכבד יכולה להיגרם ע"י כל תרופה שהיא בהתאם לתגובה של החולה לתרופה. כמו כן, לקיחת מספר תרופות מעלה את הסיכון לחלות בדלקת כבד כי הכבד עמוס בחומרים רעילים רבים שפוגעים במנגנונים שונים בכבד . במקרה של דלקת כבד כתוצאה מהרעלה ניתן להחליף את הטיפול התרופתי הראשוני בטיפול תרופתי שאינו מזיק לכבד.

4. דלקת כבד כתוצאה משתיית יתר של אלכוהול – דלקת זו נגרמת מאתנול, המרכיב הכוהלי שנמצא בכל המשקאות האלכוהוליים. רבע מכלל שותי האלכוהול (לפחות שלוש פעמים ביום) יסבלו מדלקת כבד תוך 15 שנה. במקרה זה הכבד יהיה מוגדל והחולה יסבול מחום, מפגיעה בתפקוד של הכבד (צהבת והפרעות בקרישת הדם) ומלחץ דם גבוה. המשך שתייה של אלכוהול יכול לגרום לשחמת הכבד ואילו הפסקת השתייה תביא לריפוי חלקי או מלא של דלקת הכבד תוך מספר חודשים מקסימום.

אבחון של דלקת כבד

דלקת כבד היא מחלה קשה לאבחון בעיקר כי האבחנה בין סוגי הדלקת וגורמיה היא קשה. לצורך כך יש לתחקר את החולה ולבדוק כל אפשרות של חשיפה לרעלים ולגורמים הדלקת השונים. לצורך כך מבצעים בדיקה של תפקודי כבד ונעזרים באמצעי הדמייה ובביופסיה. האבחון של דלקת הכבד הוא חיוני והכרחי כי הטיפול בדלקת משתנה לפי הגורם למחלה, למשל : טיפול בדלקת כבד מגורם אוטואימוני יעשה שימוש בחומרים שמדכאים את מערכת החיסון.

אל תתמודד לבד השאיר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם:

 
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support
צור קשר