מה זה התקף לב?

התקף לב או אוטם שריר הלב הוא אירוע לבבי שנגרם בשל הפרעה או חסימה בזרימה של הדם אל הלב ובעקבות כך לפגיעה בשריר הלב או למוות.
אנשים שעברו התקף לב מדווחים על שינוי דרמטי בחייהם ולא רק בשל העובדה שפגשו את המוות מקרוב.

התקף לב גורם למציאות חיים שונה מאשר בעבר ומציאות זו מצריכה נטילת תרופות, טיפולים רפואיים וכן תקופה של החלמה ושיקום. מציאות חיים זו אינה רק שונה בריאותית מאשר מהמציאות הקודמת אלא גם כלכלית ורבים מנפגעי הלב אינם יודעים שעל פי חוק מגיעות להם זכויות רפואיות וכלכליות שונות.

למשל: תקנות המוסד לביטוח לאומי מכירות בקושי שעובר על אנשים אחרי התקף לב (אוטם שריר הלב) ומציעות להם מספר זכויות רפואיות וכלכליות כדי להגן עליהם רפואית וכלכלית. לפי חוק, כל התקף לב מזכה במענק כספי כי הוא גורם לנכות תמידית בשיעורים משתנים.

אנשים שלקו בליבם זכאים לזכויות רפואיות וכלכליות שונות כגון:

א. הכרה בהתקף לב כתאונת עבודה – אנשים שעברו התקף לב (שכירים ועצמאיים) יכולים לטעון בפני המוסד לביטוח לאומי שהתקף הלב נגרם במסגרת העבודה או בגין העבודה (תאונת עבודה) או בעקבותיה (מחלת מקצוע) ולקבל הכרה כנפגעי עבודה גם אם הם חזרו לעבודתם הסדירה וגם אם לא התקיימה כל פגיעה בשכרם ובהכנסתם ואפילו אם שכרם עלה. צריך לזכור שתאונת עבודה מצריכה הוכחה שהתקף הלב נגרם במסגרת שעות העבודה או בעקבות אירוע חריג בעבודה שהתרחש באותו יום או יום קודם לכן ואילו מחלת המקצוע מצריכה הוכחה שסביבת העבודה ותהליכי העבודה הם שהביאו לאורך זמן לפגיעה הלבבית. בכל מקרה, אנשים שעברו התקף לב זכאים לדמי פגיעה בגובה משכורת הברוטו שלהם בניכוי של רבע בתקופה שנעדרו מעבודתם בגין התקף הלב, אך דמי הפגיעה מוגבלים ל-3 חודשים ולאחריהם ייקבעו אחוזי נכות ע"י הועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי.

ב. הכרה בהתקף לב לצורך קבלת קצבת נכות כללית – קצבת נכות כללית תינתן רק לאנשים שלקו בהתקף לב שהביא לפגיעה בהכנסתם מעבודתם או לצמצום עבודתם. כדי לקבל קצבת נכות כללית צריך הנפגע לעמוד בתנאים הבאים:
• אחוזי הנכות הרפואית שנקבעו ע"י הועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי עולים על 60%.
• הנכות הרפואית פוגעת בכושר ההשתכרות של הנפגע בתנאי שהכנסתו לא עלתה על 25% מהשכר הממוצע במשק או שההכנסה טרם התקף הלב פחתה לפחות במחצית. חשוב לציין, שהכנסה מעבודה אינה כוללת הכנסה מדמי פנסיה ועבור עקרות בית הכנסה מעבודה היא היכולת של האישה לבצע את עבודתה בבית.
• נפגע הלב אינו מקבל קצבת זקנה והוא בגיל העבודה (18 עד פנסיה).

ג. הכרה בהתקף לב לצורך פטור ממס הכנסה – פטור ממס הכנסה לשכירים ולעצמאיים ניתן למי שנכותו היא מעל 90% למשך חצי שנה ויותר ולפי התקנות כל נפגעי הלב זכאים לכך כי אוטם שריר הלב (התקף לב) מעניק אוטומטית נכות זמנית למשך 3 חודשים בשיעור מלא של 100%. לאחר 3 חודשים ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי תקבע את שיעור הנכות ואת משכה (זמנית או קבועה).

ניתן לתבוע גם קצבת סיעוד (במידה ונפגע הלב אינו יכול לבצע לפחות מחצית מהפעולות היומיומיות שאותן ביצע לפני הפגיעה) או קצבת ניידות (במידה והתקף הלב גרם לפגיעה בניידות) אך חשוב לזכור שחלק מקצבאות אלו הן מצטברות וחלקן בלעדיות כך שלא ניתן לקבל יותר מקצבה אחת. בנוסף, הכרה מצד המוסד לביטוח לאומי גוררת בעקבותיה זכויות נוספות כגון שיקום מקצועי, החזר ו/או מימון של הוצאות רפואיות, הנחות שונות במיסים, סיוע בתשלום של שכר דירה, פטור מאגרת רישוי, הוזלה בשירותים של טלפון קווי, הנחה בתחבורה ציבורית ועוד.

אל תתמודד לבד השאיר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם:

 
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support
צור קשר