מהי קצבת ניידות?

קצבה אשר מוענקת ע"י המוסד לביטוח לאומי לתושבי ישראל בגילאים 3 עד 67 שנקבעו להם אחוזי נכות בניידות ע"י ועדה רפואית מטעם משרד הבריאות עקב מוגבלות ביכולתם להתנייד. רשימת הליקויים המזכים בקצבת ניידות הינה סגורה ולא ניתן להוסיף עליה ליקויים נוספים, גם כאשר ליקויים אלה מגבילים את יכולת ההתניידות. נוסף על קביעת הוועדה, על התובע לעמוד גם ברשימת התנאים הבאה:

1. הנכה מחזיק ברישיון נהיגה תקף ונקבעו לו אחוזי נכות של מוגבלות בניידות ע"י ועדה רפואית של משרד הבריאות בגובה 40%
2. הנכה אינו מחזיק ברישיון נהיגה ונקבעו לו אחוזי נכות של מוגבלות בניידות ע"י ועדה רפואית של משרד הבריאות בגובה של 60% לפחות..
3. הנכה אינו מחזיק ברישיון נהיגה אך המוסד לביטוח לאומי הסמיך לו מורשה נהיגה (קרוב משפחה כלשהו) שמחזיק ברישיון נהיגה תקף והמתגורר בקביעות עם הנכה או בקרוב לו (מרחק אווירי הקטן מ-1500 מטר) ויש לו יכולת והתחייבות להסיע את הנכה בקביעות.
4. הנכה שוהה במוסד כלשהו וועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי החליטה שהוא חייב להשתמש בכיסא גלגלים או שנקבעו לו לפחות 80% נכות לילד או 100% נכות למבוגר נכה בתנאי שהנכה יוצא מהמוסד בו הוא נמצא עם רכב לפחות 6 פעמים כל חודש על חשבונו ובתנאי שהנכה זקוק לעזרת הזולת בביצוע פעולות יומיומיות.

מה הזכויות מהן נהנים מקבלי קצבת ניידות?

א. קצבת ניידות חודשית המשולמת למוגבל בניידות העומד בתנאים, במטרה להשתתפות בהוצאות ניידותו. שיעור הקצבה נקבע בהתאם לאחוזי הנכות בניידות שקבעה הוועדה ותלויה בצרכיו של המוגבל. חשוב לציין כי קצבה זו מוענקת בנוסף לכל קצבה אחרת בהתאם לתנאים שקבע המוסד לביטוח לאומי. כמו כן במידה ומקום עבודתו של המוגבל מרוחק יותר מ-40 ק"מ ממקום מגוריו הוא יקבל תוספת לקצבת הניידות בתנאי שהוא עובד באותה מקום עבודה מעל חצי שנה ברציפות.

ב. במידה והנכה אינו בעל רכב הוא זכאי לגמלת ניידות חודשית בתנאי שהוא בן 18 או יותר, הוא משתכר לפרנסתו, נקבעו לו אחוזי נכות של 80% לפחות של מוגבלות בניידות והוא אינו מקבל קצבת נכות כללית.

ג. הלוואה עומדת עבור קניית רכב חדש.

• הנכה צריך לנהוג או להיות נוסע ברכב שנהגו הוא מורשה נהיגה אלא במקרה שהמוסד לביטוח לאומי אישר למורשה הנהיגה להשתמש ברכב גם כאשר הנכה אינו נוכח.
• שיעור ההלוואה נקבע בהתאם לאחוז המוגבלות בניידות של הנכה ובהתאם לרישיון הנהיגה של הנכה.
• הרכב שאותו יקנה הנכה חייב לעמוד בקריטריונים שנקבעו ע"חי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים וחייב לכלול את כל האביזרים הנדרשים.
• ההלוואה תוחזר למוסד לביטוח לאומי כאשר הנכה יחליף את הרכב שקנה ברכב חדש או כאשר הרכב נגנב או נפגע ברמת טוטל לוסט בתאונה
• המוסד לביטוח לאומי רשאי לבקש את ההלוואה בחזרה במידה והנכה מאושפז בבית חולים, נמצא בכלא או בחו"ל למשך חצי שנה לפחות.

מי לא רשאי לקבל קצבת ניידות?

1. מי שמקבל תשלום מלא בעבור החזקת רכב או מקבל השתתפות חלקית בהוצאות רכב על פי אחד מהחוקים הבאים:

• חוק שירות בתי הסוהר (נכים ונספים) – תש"ק 1960.
• חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה – תש"ל 1970.
• חוק הנכים (תגמולים ושיקום) – תשי"ט 1959.
• חוק המשטרה (נכים ונספים) – תשט"ו 1955.
• חוק נכי המלחמה בנאצים – תשי"ד 1954.
• חוק הגמלאות לנפגעי ספר – תשי"ז 1956.

2. נכה שמקבל מהמוסד לביטוח לאומי קצבה לשירותים מיוחדים שאינה בשיעור מלא או נכה שמקבל קצבה לשירותים מיוחדים אך נקבעו לו פחות מ-100% נכות של מוגבלות בניידות.

3. נכה שמקבל מהמוסד לביטוח לאומי קצבת ילדים ואחוזי הנכות שנקבעו לו עקב מוגבלות בניידות קטנים מ-80% או אם בן/בת הזוג אינם מקבלים קצבת ילד נכה מהמוסד לביטוח לאומי.

4. נכה שקיבל קצבת ניידות פחות משלושה חודשים ברצף ושהה בחו"ל למשך חודש ויותר.

אל תתמודד לבד השאיר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם:

 
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support
צור קשר