מה היא נכות כללית?

המוסד לביטוח לאומי מכיר בסוגי נכויות שונות (פיזית, התפתחותית, נפשית ואינטלקטואלית) או בשילוב ביניהן לצורך קביעת אחוזי נכות כאשר נכות כללית מוגדרת בביטוח הלאומי בתור "מי שעקב נכותו נקבע אינו מסוגל לעבוד או יכולתו להשתכר פחתה לפחות ב- 50%". נכות זו מזכה בקצבת נכות כללית, אך קבלת הקצבה אינה אוטומטית והיא תלויה בהחלטתה של ועדה רפואית וכן בעמידה בתנאים כלליים.

מי זכאי לקצבת נכות כללית?

קבלת קצבת נכות כללית כרוכה בהחלטה של ועדה רפואית ובנוסף על התובע לעמוד בתנאים הבאים:

1. גיל ותושבות:
• תושב/ת ישראל.
• בין גיל 18 לגיל פרישה (67 – גברים, 62 – נשים)

2. הכנסות:
• הכנסה כשכיר או כעצמאי נמוכה מ-60% מהשכר הממוצע במשק.
* אישה נשואה שאינה עובדת, תיבדק כעקרת בית, אם לא עבדה 12 חודשים רצופים או 24 חודשים לא רצופים ב-48 החודשים, שקדמו ליום הגשת התביעה או שקדמו ליום הפסקת העבודה – אם הפסקת העבודה הייתה לאחר הגשת התביעה.

3. סף רפואי:
• רופא מטעם הביטוח הלאומי קבע נכות רפואית בשיעור של 60% לפחות; או בשיעור של 40% לפחות, אם לאחד הליקויים שלך נקבעה נכות רפואית בשיעור של 25% לפחות.

4. דרגת אי-כושר:
• נקבע שעקב הנכות אין מסוגלות לעבוד או יכולת ההשתכרות פחתה בשיעור של 50% לפחות ונקבעה דרגת אי כושר באחד מהשיעורים: 60%, 65%, 74%, 75% או 100%. שתי הדרגות האחרונות מזכות בקצבת נכות מלאה ואילו שתי הדרגות הראשונות מזכות בקצבה חלקית.

עם זאת, כאשר למקבל קצבת הנכות כללית אין כל הכנסה נוספת הוא זכאי לתוספות לקצבה בגין תלויים:

א. תוספת על קצבת נכות כללית ילדים
ניתנת תוספת של 40% מהקצבה לנכים שיש להם ילדים עד גיל 18 או ילדים בשירות צבאי/שירות לאומי ומקסימום עבור שני ילדים (כלומר מקסימום 80% תוספת בגין ילדים). חשוב לזכור בעניין זה שני דברים:
1. קצבה עבור ילדים המשרתים הילדים בצבא או בשירות לאומי אינה אוטומטית ויש להגיש מסמכים המוכיחים את שירותם על מנת לקבל את הקצבה.
2. לא כל מוסדות השירות הלאומי מוכרים לצורך תוספת זו ויש לבדוק את מול ביטוח לאומי.

ב. תוספת על קצבת נכות כללית בגין בן/בת זוג
ניתנת תוספת של 50% מהקצבה לנכים שבן/בת זוגם אינם עובדים או שהכנסתם מעבודה אינה עולה על 57% מהשכר הממוצע במשק. שימו לב – תוספת זו אינה מוענקת אם בן/בת הזוג הם עקר או עקרת בית

אל תתמודד לבד השאיר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם:

 
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support
צור קשר