מי הם נפגעי עבודה?

הביטוח הלאומי מבטח את אזרחי המדינה במקרים של פגיעות ותאונות אשר קרו במהלך וכחלק מהעבודה. ביטוח זה נועד לפצות את העובדים שנפגעו הן על אובדן הכנסה ישיר כפועל יוצא של התאונה עצמה והן על אובדן הכנסה קבוע כתוצאה מהשלכות הפגיעה מהעבודה.

על מנת להיות מוכר כנפגע עבודה יש להגיש תביעה לביטוח לאומי – בקשה להכרה בתאונת עבודה (במקרים בהם הסעד המבוקש הוא דמי פגיעה) או תביעה לנכות מעבודה (במקרים בהם הסעד המבוקש הוא קצבת נכות מעבודה), אז נקבעים אחוזי הנכות בוועדה רפואית.

מהן ההטבות להן זכאי נפגע עבודה?

ישנם מספר סוגי הטבות אשר מוענקות למי שהוכר כנפגע עבודה:
1) דמי פגיעה – ניתנים כפיצוי חד פעמי למי שנפגע מתאונת עבודה לתקופה של עד 3 חודשים לאחר התאונה.
2) קצבת נכות מעבודה – ניתנת לאחר שוועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי הכירה בליקוי גופני כאחד שנגרם עקב עבודה. בהקצבה יכולה להינתן כפיצוי חד פעמי (במקרים בהם שיעור הפגיעה הוגדר כנמוך מ- 19%) או קבוע (במקרים בהם שיעור הפגיעה הוגדר כגבוה מ- 19%).
3) השתתפות בטיפולים רפואיים אשר נועדו לשיקום מהפגיעה יינתן למבוטחי קופות החולים

תאונות עבודה

לפי תקנות המוסד לביטוח לאומי תאונה היא אירוע פתאומי שבו נגרמה פגיעה פיזית עקב גורם חיצוני ושכתוצאה מפגיעה זו איבד הנפגע כושר כלשהו לתפקד. לכן, כדי לקבל דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי צריכים להתקיים כל 4 הפרמטרים הבאים:

1. אירוע פתאומי – אירוע שניתן למקם אותו מבחינת זמן ומקום
2. פגיעה פיזית – האירוע גרם לפגיעה כלשהי בגוף הנפגע.
3. גורם חיצוני
4. אובדן כושר עבודה

הזכאות לדמי תאונה תינתן רק לנפגעים העונים על התנאים הבאים:
• נפגעים שקיבלו טיפול רפואי תוך 3 ימים מיום התאונה
• נפגעים שפגיעתם התפתחה לאחר 3 ימים מיום התאונה וקיבלו טיפול רפואי במהלך השבועיים שלאחר התאונה.
• נפגעים ישראלים שנפגעו בחו"ל זכאים לדמי תאונה מיום חזרתם לארץ

דמי התאונה ישולמו למי שהוכחה תביעתו והם יכללו פיצויים כספיים עבור מקסימום 3 חודשים רצופים בשנה קלנדרית. נפגעים שהם אנשים עובדים יקבלו דמי תאונה עבור פגיעה מהיום השלישי לפגיעתם ופיצוי כספי עבור היומיים הראשונים שלאחר התאונה יינתן למי שחווה אובדן של כושר עבודה למשך 12 ימים לפחות לאחר התאונה (לא כולל יום התאונה עצמו). עם זאת, עקרות בית או אנשים שאינם עובדים (למשל סטודנטים) יקבלו דמי תאונה רק מהיום ה-15 ואילך שלאחר התאונה.

אל תתמודד לבד השאיר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם:

 
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support
צור קשר