סוכרת

סוכרת היא מחלה נפוצה ומורכבת אשר פוגעת במיליונים רבים מסביב לעולם במה שכבר הוגדר כמגיפה של המאה ה-21.

מדי יום מצטרפים למעגל המחלה חולים חדשים אשר נכנסים בחשש וחוסר וודאות לשגרה בה יאלצו לראשונה לשלוט, לעקוב ולשנות את אורחות חייהם בניסיון להאט ככל הניתן את התקדמות המחלה ותסמיניה.

קיימים שלושה סוגים של סכרת:

• סכרת נעורים (סוג 1)
• סכרת מבוגרים (סוג 2)
• סכרת הריון

המחלה ידועה בעולם הרפואה כבר מאות שנים ומקורה בחוסר יכולתו של הגוף לאזן את רמות הסוכר בו. תחילה מאופיינת המחלה ברמות סוכר גבוהות בדם במהלך בדיקה פשוטה ולעיתים יחלוף זמן רב עד שיתחילו להופיע התסמינים האופייניים. בשלב ראשון התסמינים יאופיינו בעייפות, השתנה מרובה, רעב, טשטוש ותחושות נימול בגפיים. אין חובה שהתסמינים כולם יופיעו ביחד ופעמים רבות התסמינים מופיעים באופן חלקי – דבר המקשה על זיהוי המחלה. בשלביה המתקדמים של המחלה עלולים להיפגע איברים חיוניים כגון הכליות, הלב, כלי דם שונים וכן עלולים להופיע פצעים אשר אינם מתרפאים.

הדרכים להתמודדות עם המחלה מגוונים ותלויים במידה רבה בעוצמת המחלה ובשלביה. בשלבי המחלה הראשונים הטיפול יתרכז בשינוי אורך החיים והתזונה במטרה לשפר את ערכי הסוכר עם כמה שפחות התערבות תרופתית, אולם במידה וגישה שמרנית זו לא תביא לשיפור המיוחל יאלץ החולה להתחיל בטיפול תרופתי, לעיתים רבות בשילוב של כמה תרופות. ככל שהמחלה תימצא בשלב מתקדם יותר כך יהיה צורך בטיפול מבוסס תחליפי אינסולין ובטיפול ממוקד באיברי המטרה החיוניים אשר נפגעו כתוצאה מהמחלה. חשוב לציין כי כל חולה הוא עולם ומלואו וטיפול אשר יתאים לאחד לא בהכרח יתאים לחולה אחר.

חולי סכרת זכאים לזכויות שונות אשר ניתנות בהתאם למצבו הרפואי של החולה, הזכויות ניתנות במטרה לסייע לחולה להתמודד עם המחלה ולאפשר לו לקיים אורך חיים שגרתי ככל הניתן. הזכויות ניתנות ע"י המדינה באמצעות מוסדותיה השונים ודרך ביטוח לאומי. חולים רבים אינם מודעים לזכויות ולזכאותם ועל כן אינם פועלים על מנת לממש אותם. כדי לאבחן אילו זכויות עומדות לכל חולה חשוב תחילה לבחון את מצבו של החולה ואת התקדמות המחלה וכפועל יוצא מכך להבין אלו זכויות באפשרותו לממש. הליך זה, אשר יכול להיות מאתגר עבור אלו המתמצאים בהיבטים הרפואיים של המחלה ובהתמודדות עם המדינה ומוסדותיה, עלול להיות בלתי אפשרי עבור השאר ולהוות משוכה גבוהה מדי שבסופה יוותר החולה על זכויותיו.

תאמינו או לא, המוסד לביטוח לאומי קבע שחולה סכרת שבעקבות מחלתו הופיע סיבוך אחד או יותר יוגדר כנכה בשיעור של 65% (ובהתאם לכך יקבל את קצבת הנכות ,כמובן).

חולי סכרת זכאים להטבות רבות שתפקידן להקל על חייהם, להלן כמה מהן:
1. זכאות לקצבת נכות כללית, במידה והמחלה פגעה במידה משמעותית בכושר ההשתכרות.
2. פטור מתשלום מס הכנסה, במידה ודרגת הנכות היא מעל 89.1%
3. כיסוי בפני אובדן כושר עבודה- חולים במחלת הסכרת זכאים לכיסוי מטעם חברת הביטוח או מטעם המוסד לביטוח לאומי במידה ונפגע כושר השתכרותם
4. שיקום מקצועי- הטבה זו ניתנת לחולים במחלה שהינם מעל גיל 18, בעלי נכות רפואית בגובה של 20% ומעלה. החולים זכאים לאבחון תעסוקתי, הכוונה בנוגע ללימודים גבוהים ועוד.
5. הטבות בניידות, לחולים המוגבלים בתנועה עקב פגיעה בכלי דם.
6. לימודים גבוהים- חולים בעלי 65% נכות ומעלה יכולים לקבל זכאות ללימודים גבוהים במכללה או באוניברסיטה.

אל תתמודד לבד השאיר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם:

 
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support
צור קשר