מהי פיברומאלגיה?

כ-2% מהאוכלוסייה סובלים מפיברומאלגיה שקרויה בעברית "דאבת שרירים". פיברומאלגיה היא תסמונת שמלווה בכאבי שרירים ומפרקים לא קבועים בכל הגוף, באזורים קבועים או מפושטים ברמות סבל וכאב משתנות. ידוע על קשר הדוק בין מצבים נפשיים וטראומות להתפרצות המחלה, אולם לא רק בשל מצבים אלו.

התסמונת מבוססת על כאבי שרירים ומפרקים כרוניים ומפושטים. הכאב הוא הסימפטום העיקרי של פיברומאלגיה ולכן שמה העברי – "דאבת שרירים" ובשל הכאב החולים במחלה זו מתקשים להפעיל את שריריהם ולבצע מגוון של פעולות יומיומיות. התסמונת מתבטאת גם בעייפות ובתשישות כרונית, בכאבי ראש, בהפרעות ריכוז, בשינויים במצב הרוח ובהפרעות שינה, וכן בתופעות נפשיות שונות כגון דיכאון קליני, חרדות ועצב.

העייפות הכרונית והכאב העז הן התופעות שמהן מוטרדים רוב חולי הפיברומאלגיה כי בשל כך נפגעת יכולתם לתפקד, לעבוד, להתפרנס ולנהל שגרת חיים תקינה ונורמלית. בנוסף, חולים רבים במחלה חשים קהות חושים, דיכאון וחרדות ומדווחים על תופעות נוספות כמו נפיחות, כאבי בטן, שלשולים, הפרעות בתפקוד של שלפוחית השתן וכן על שינויים בצבע עורם.

מה הטיפול הרפואי בפיברומאלגיה?

הטיפול הנפוץ בפיברומאלגיה מטפל בכל סימפטום של המחלה בנפרד, כלומר: כאבים מטופלים בעזרת תרופות שונות לשיכוך כאב ושיטות שונות להרפייה, הפרעות במצב הרוח עקב המחלה מטופלות בנפרד וכך גם טיפול בקישיון ודלקות שגם הן אופייניות למחלה
הרפואה מתקשה להבין את מקור המחלה ומתקשה לאבחן את מחלת הפיברומאלגיה. למעשה, אי אפשר לגלות את מחלת הפיברומאלגיה בבדיקות דם, שתן או בצילומי הדמייה שונים ולעיתים, האבחנה הרפואית נעשית מתוך אלימינציה של מחלות אחרות. עם זאת, המחלה מוכרת ע"י הממסד הרפואי אך הרבה מהחולים כלל אינם יודעים שקיום המחלה מזכה אותם בהטבות. הועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי אינן תמיד מקלות עם החולים במחלה משלוש סיבות:

1. התלונות של החולים במחלה על כאבים נדחות לעיתים קרובות ע"י ועדות רפואיות של המוסד לביטוח לאומי. דחייה זו נעשית כי אין אפשרות להוכיח את קיומם של הכאבים ו/או בשל היות הכאב אלמנט סובייקטיבי.

2. הכרה בפיברומאלגיה ע"י ועדות רפואיות של המוסד לביטוח לאומי מצריכה שלילה של מחלה אחרת. כאמור, פיברומאלגיה גוררת מחלות נוספות כמו דלקות במערכת השתן והעיכול, הפרעות נפשיות, כאבי ראש ועוד כך שעצם קיומם של מחלות אלו שולל את הכרתם של החולים בפיברומאלגיה כחולים במחלה.

3. הכרה בפיברומאלגיה ע"י ועדות רפואיות של המוסד לביטוח לאומי נעשית ע"י בדיקת כאבים בנקודות גופניות מסוימות (לפחות 11 מתוך 18) אך עצם הכאב אינו מגדיר את עוצמת הכאב ואת חומרת המחלה אלא רק את קיומה.

אנא פנו לפסגה מימוש זכויות כדי להתכונן לועדה הרפואית וכדי להבטיח הכרה במחלתכם. כדאי לזכור שהמוסד לביטוח לאומי משמש גם כמאבחן המחלה וגם כגורם השיקומי שמשלם קצבאות עבור החולים בה ולכן יש לו אינטרס לא להכיר במחלה ו/או לשלם כמה שפחות. למעשה, מחלת הפיברומאלגיה כלל אינה קיימת בספר המחלות של המוסד לביטוח לאומי כי מחלת הפיברומאלגיה נחשבת למחלה "חדשה".

חולי פיברומאלגיה זכאים ל-2 קצבאות מהמוסד לביטוח לאומי שנעשית אך ורק לאחר הוכחה של אובדן כושר עבודה ואינה מתייחסת כלל לנכות תפקודית או נפשית של החולים במחלה:

1. קצבת נכות כללית עקב אובדן כושר עבודה – חולי פיברומאלגיה צריכים להוכיח אובדן של כושר עבודה ולהציג בפני הועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי מסמכים רפואיים שונים. למרבה האבסורד חלק המסמכים שעליהם להציג כלל אינם רלוונטיים למחלה כגון תוצאות של בדיקות מעבדה ותוצאות של בדיקה למיפוי עצמות. חולי פיברומאלגיה יקבלו קצבת נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי רק אם יוכיחו אובדן כושר עבודה ברמה של 50% לפחות וייקבעו להם לפחות 40% נכות ע"י ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי. הדירוג המשוקלל יהיה אחד מהדירוגים הבאים :60%, 65%, 74% ו-100% והוא שיקבע את גובה הקצבה החודשית ואת משכה (זמנית או קבועה). במידה של קצבה זמנית, החולה ייאלץ לעבור ועדה רפואית נוספת עם תום תקופת הזכאות כדי לקבוע את אחוזי נכותו מחדש ואת תקופתם..

2. קצבת הבטחת הכנסה – קצבת נכות כללית שמקבלים חולי פיברומאלגיה מבוססת על אובדן כושר עבודה ולכן במידה והחולים במחלה עדיין עובדים אך אין בכך כדי לפרנסם – הם זכאים לקצבת הבטחת הכנסה.

אל תתמודד לבד השאיר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם:

 
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support
צור קשר